Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Piasek kwarcowy z obi - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Dyskusje ogólne (https://cichlidae.pl/forum-46.html)
+--- Dział: Ogólnie o pielęgnicach (https://cichlidae.pl/forum-31.html)
+--- Wątek: Piasek kwarcowy z obi (/thread-4785.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6


RE: Piasek kwarcowy z obi - MatB - 26-01-2018

(26-01-2018, 08:37 AM)silveroak napisał(a): Mam przytargałem 140kg piasku ZEW, ale mam wątpliwość. Nie jest on za drobny?
Boje się, że zrobi mi się bagno. Wygląda niemal, jak sól.
Wsypałem go też do wody RO i zobaczymy ale pyli strasznie (w naczyniu z RO kompletnie nic nie wiać)
Mam ten piasek w 470l akwarium. Trzeba go baaaardzo dobrze przepłukać bo innaczej bedziesz, jak ja, klarował wodę tygodniami.


RE: Piasek kwarcowy z obi - skrzatekMK - 26-01-2018

Kupiłem worek piasku Sobex. Na próbę wsypałem trochę pisaku do słoika i zalałem wodą destylowaną. Zaraz po zalaniu twardości wody wynosiły 1 (tzn po pierwszej kropli od razy kolory były zielone i żółte). Po 24h twardości wynosiły 2 (po drugiej kropli kolory były zielone i żółte). Po 48h bez zmian. Mam nadzieję, że jak zasypię nim akwa i zaleję wodą, to więcej twardości nie będzie podbijał.


RE: Piasek kwarcowy z obi - Ruki - 26-01-2018

Wypłucz go dobrze z zawiesiny, zazwyczaj pomagało... Smile


RE: Piasek kwarcowy z obi - skrzatekMK - 26-01-2018

Płukałem do momentu, aż woda była krystaliczna.


RE: Piasek kwarcowy z obi - silveroak - 26-01-2018

(26-01-2018, 08:53 AM)dzikakuna napisał(a): ....ja bym kupił najpierw jeden worek żeby go sprawdzić czy się nada, a nie 140 kg od razu....
Partie towaru często się różnią.
Nie było sensu. 
140 kg kupiłem w cenie paczki w OBI. 
Benzyna by mnie kosztowała więcej, niż piasek.
GH i KH zerowe, więc jest super.

Mam jeszcze prośbę o komentarz:
Tak wygląda woda po jednej dobie, da się to wypłukać?Smile
   

Nie jest za drobny:
   


RE: Piasek kwarcowy z obi - tatakuby - 26-01-2018

Wypłukaj dobrze ze trzy cztery razy a resztę filtry przemielą i osad osiądzie na dnie.


RE: Piasek kwarcowy z obi - Ruki - 26-01-2018

Ja mam taki piach w kilku baniakach, nie ma obaw że zrobi się beton na dnie. No i szybciutko robią się strefy beztlenowe. Smile


RE: Piasek kwarcowy z obi - silveroak - 27-01-2018

(26-01-2018, 23:44 PM)Ruki napisał(a): Ja mam taki piach w kilku baniakach, nie ma obaw że zrobi się beton na dnie. No i szybciutko robią się strefy beztlenowe. Smile
Strefy beztlenowe? Okropność, nigdy nie miałemSmile Żona zacznie mi akwarium perfumowaćBig Grin


Piasek kwarcowy z obi - Topielec - 27-01-2018

Miałem taki piach kiedyś. Minus to że łatwo dostaje się do filtrów. Plus to piękna denitryfikacja przy grubszej warstwie.


RE: Piasek kwarcowy z obi - Ruki - 27-01-2018

(27-01-2018, 12:28 PM)silveroak napisał(a):
(26-01-2018, 23:44 PM)Ruki napisał(a): Ja mam taki piach w kilku baniakach, nie ma obaw że zrobi się beton na dnie. No i szybciutko robią się strefy beztlenowe. Smile
Strefy beztlenowe? Okropność, nigdy nie miałemSmile Żona zacznie mi akwarium perfumowaćBig Grin
Same plusy, NO3 znika w moment. Smile