Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Vieja melanura, było: Vieja synspilum 'blue spotted' - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Prezentacje (https://cichlidae.pl/forum-23.html)
+--- Dział: Prezentacje pielęgnic (https://cichlidae.pl/forum-27.html)
+---- Dział: Ameryka Centralna (https://cichlidae.pl/forum-54.html)
+---- Wątek: Vieja melanura, było: Vieja synspilum 'blue spotted' (/thread-466.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11


RE: Vieja Synspilum 'blue spotted' - GSX-R - 11-12-2011

hmmm koledzy ja może dużej wiedzy nie mam,ale jak dla mnie nie są czyste blue...

Tutaj widać u mnie na filmie dorosłe sztuki. Dobrze je widać od 30 sekundy.
http://www.youtube.com/user/Gryzipsitek?feature=mhee#p/a/u/1/Wsk0YEx8UU4

Swoją droga staram się je rozmnożyć w 200L. Samiec ma wielkie chęci. Woda ma 28stopni. Samica niby też ,pluje ciągle kamieniami szykując miejsce. Ale od jakiś 10 siedzą w 200L i nic więcej z tego nie wynika. Wcześniej też tak było tylko w zbiorniku ogólnym.

Jakieś rady ? Proszę na PW.

Aha i jeszcze jedno zauważyłem ,ze samica ma jakby strupek ,guzek na płetwie piersiowej. Jeśli ktoś wie co to jest ? Proszę o odp na PW.


RE: Vieja Synspilum 'blue spotted' - filas - 11-12-2011

Twoje są śliczne, u mnie chyba już nie chodzi o kwestię czy to jest 'blue spotted', po prostu były wątpliwości czy to jest w ogóle czyste synspilum (melanurus), wysłałem kolejne pytania ale muszą zostać zatwierdzone przez admina crc, zobaczymy co odpiszą

Tobie nie chcą się rozmnażać a u mnie jest sytuacja odmienna ale co najmniej dziwna, dwie samice głupieją i same składają ikrę

masz je od małego czy kupiłeś już wyrośnięte? masz zdjęcia jak były mniejsze?



RE: Vieja Synspilum 'blue spotted' - piotrK - 11-12-2011

Ładne ryby Grzesiek, ale masz tam niezły miksior.

Filip, zapytałem Juana i potwierdził, że to prawdziwe melanurus/ synspilus. Jednak nic nie mówił o ty czy to forma spotted. W handlu nieraz trafi się na na miks zwykłych z kropciatymi. Myślę, że warto poczekać jak sytuacja się rozwinie, z wiekiem na pewno wyładnieją. Smile


RE: Vieja Synspilum 'blue spotted' - GSX-R - 12-12-2011

(11-12-2011, 23:38 PM)filas napisał(a): masz je od małego czy kupiłeś już wyrośnięte? masz zdjęcia jak były mniejsze?

Ja je kupiłem jak miały jakieś 14cm.

Teraz samiec ma na oko 22cm




RE: Vieja Synspilum 'blue spotted' - filas - 13-12-2011

i bądź tu mądry Smile http://www.cichlidae.com/forum/viewtopic.php?f=4&t=7361&hilit=melanurus


RE: Paratheraps melanurus, było: Vieja Synspilum 'blue spotted' - filas - 18-01-2012

kolejna odsłona,
atmosfera w akwarium nieco się zaostrzyła i kto wie czy za chwilę nie będę musiał dokonać redukcji obsady, z pięciu osobników dobrała się para, która zaczyna traktować resztę coraz mniej delikatnie, w parze jest największy samiec i nie pozwoli sobie na konkurencję.

   
   

para przekopuje spore ilości piachu a samica z uporem próbuje podkopać się i przesunąć spory kamień - efekt 1:0 dla kamienia, co widać po pysku samicy Tongue

   
   

wiem już trochę więcej, ale nadal nie wystarczająco
dowiedziałem się, że moje synspile, teraz melanurus, to osobniki najprawdopodobniej pochodzące z rejonów Belize, jeżeli chodzi o charakterystyczne cętki to jest to cecha, która pojawia się właśnie u niektórych osobników z tych rejonów, niestety nie wszystkie osobniki je posiadają, prawdopodobnie polega to na tym, że ryby pojawiające się w handlu pod nazwą 'blue spotted' to wyselekcjonowane do hodowli ryby obdarzone największą ilością tych cętek, niestety u ich potomstwa pojawiają się również osobniki z mniejszą ilością cętek oraz takie, które ich nie mają - co widać u mnie Sad. Czyli chcąc mieć typowe 'blue spotted' należy dokonać przy zakupie wstępnej selekcji i wybierać te najbardziej "wykropkowane". Oczywiście jest to moja teoria w oparciu o wyczytane szczątkowe informacje w internecie, być może jest inaczej i kiedyś ktoś to potwierdzi bądź uzupełni, zmieni ...
Niestety ogromny obszar występowania i różnorodność kolorystyczna tego gatunku spowodowała, że ciężko ustalić dokładne pochodzenie ryb, najlepiej kupować ryby od sprzedawcy, który wie skąd one pochodzą - u nas to raczej na razie nie możliwe.


RE: Paratheraps melanurus, było: Vieja Synspilum 'blue spotted' - Topielec - 18-01-2012

Dla mnie oczy wszelkich Vieji/Paratherapsów nie mają sobie równych. Klejnoty.


RE: Paratheraps melanurus, było: Vieja Synspilum 'blue spotted' - filas - 29-01-2012

też jestem pod wrażeniem ich "błysku" w oczach, nie potrafię jeszcze robić takich fotek żeby to oddać ale na żywo wygląda to pięknie

z pięciu małych rybek wyszedł układ 2+3 z czego dobrały się już dwie pary - nie wiem czy wybór samic jest już ostateczny ale jak by co jest jedna w rezerwie, co ciekawe żaden samiec nie wybrał samicy, która posiada jeszcze charakterystyczne świecące cętki - przypadek czy minimalnie inny wygląd? czas pokarze

   

wspomniana samica, której póki co nikt nie chce
   




RE: Paratheraps melanurus, było: Vieja Synspilum 'blue spotted' - piotrK - 29-01-2012

Piękne! Jeśli chodzi o błysk w oku... chyba wiem o czym mówisz Wink Tak poza tym, niezłego masz farta z rozkładem płci u tych ryb.


RE: Paratheraps melanurus, było: Vieja Synspilum 'blue spotted' - filas - 29-01-2012

taki układ jest idealny Smile, przynajmniej dopóki ryby nie podrosną i będzie trzeba zostawić jedynie jedną parę

podział w akwarium jest trochę nieproporcjonalny, połowa długości to rewir największej argenty i praktycznie tylko ona tam przebywa, na środku akwarium jedna para melanurus i na końcu zbiornika druga para. Taki podział ma swoje plusy, praktycznie cały dzień odbywają się przepychanki między dwoma parami, na szczęście wszystko polega na stroszeniu skrzeli i płetw więc większego ryzyka nie ma, łuski się z tego powodu nie sypią, bardziej obawiam się co będzie kiedy podrośnie jeszcze argenta bo one już nie są tak delikatne. W całym układzie najgorzej ma środkowa para, która musi pilnować terenu na dwóch frontach Smile

Jak uda mi się pożyczyć jakąś sensowną kamerę to nagram te przepychanki bo jest na co popatrzeć.