Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Apistogramma uaupesi - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Prezentacje (https://cichlidae.pl/forum-23.html)
+--- Dział: Prezentacje pielęgnic (https://cichlidae.pl/forum-27.html)
+---- Dział: Ameryka Południowa - Pielęgniczki (https://cichlidae.pl/forum-68.html)
+---- Wątek: Apistogramma uaupesi (/thread-4319.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Apistogramma uaupesi - mpaw - 23-04-2014

Kolejne apisto z mojej "wishlisty", przyleciały razem z sp. Miua, ale w odróżnieniu od tamtych w opłakanym stanie do tego podróż przetrwały głównie maluchy wielkości około 1cm i jedna sztuka większa, która wyrosła na ładnego samca. Chociaż równie dobrze mogą to być również cf. uaupesi, według eksportera pochodzą z Rio Padauari, rzeki który razem z Rio Preto jest dopływem środkowego Rio Negro
Miesiąc temu wyglądał tak:
   
Aktualnie natomiast tak:
                   

Samica

           

Zdjęcia jak zawsze nie najlepsze, w szczególności samicy, która lata jak osa po całym akwarium, terroryzując resztę, w szczególności inne prawdopodobnie samice ( bo jeszcze nie pokazały do końca płci) i młode samce. Nawet największy samiec schodzi jej z drogi.


RE: Apistogramma uaupesi - Wnorus - 24-04-2014

Miesiąc czasu a jaka różnica Smile , bardzo ładne młodziki Smile


RE: Apistogramma uaupesi - Kierowca Bombowca - 24-04-2014

Żywy pokarm zapewne robi swoje Smile


RE: Apistogramma uaupesi - Ruki - 13-05-2014

Są już i u mnie. Na razie kiepska fotka samczyka. Wink


RE: Apistogramma uaupesi - piotrK - 13-05-2014

W końcu! Big Grin


RE: Apistogramma uaupesi - Ruki - 14-05-2014

No, samczyk zaczął już pozować. Mimo mikrych rozmiarów już w zbiorniku kwarantannowym(80x40) zaczynają się utarczki z samcem Miua. Niech to da do myślenia osobom myślącym nad połączeniem tych ryb w jednym baniaku. Wink


RE: Apistogramma uaupesi - ziemian - 14-05-2014

Ruki rozumiem, że pijesz do mnie Wink Smile Coś pomyślimy ...


RE: Apistogramma uaupesi - zmirek - 16-05-2014

(14-05-2014, 17:47 PM)Ruki napisał(a): zaczynają się utarczki z samcem Miua. Niech to da do myślenia osobom myślącym nad połączeniem tych ryb w jednym baniaku.Wink
Jak dla mnie to nie kwestia Miua vs uaupesi ale po prostu obecności 2 samców pielęgniczek w jednym zbiorniku. Naturalnym jest, że z braku pobratymców obaj "panowie" skierowali się przeciw sobie.
Moim zdaniem oba gatunki nie są szczególnie agresywne co nie znaczy że to "baranki". W końcu to pielęgnice.
A to jak zachowają się w innym zbiorniku to przede wszystkim kwestia ile ich tam będzie i jaki będzie "krajobraz".
Sam jestem zwolennikiem trzymania pielęgniczek w wiekszych grupach a conajmniej wg zasady "przynajmniej 3 samców". Oczywiście zdaję sobie sprawę z "wyjatkowości" (również cenowej) obu gatunków, więc będzie o taki sposób trudniej. Ale może z pokoleniem F1 uda sie tego w pełni spróbować.
Poza tym w naturze te ryby żyją w duzym zagęszczeniu. Wiem, że pełna symulacja liściastego dna miąższości powiedzmy 50 cm nie jest realna (i to wceale nie "technicznie") w warunkach domowych ale czy biotop pielęgniczek to tylko roslinność albo tony liści ;-) ?


RE: Apistogramma uaupesi - Ruki - 16-05-2014

Mirku, z tym dużym zagęszczeniem to nie jest tak oczywiste. Wink Wszyscy mówią o tym, ale nikt nie doda, że ma to miejsce w trakcie pory suchej(bo tylko wtedy były wykonywane takie badania). Jak jest w porze deszczowej? Trzeba kiedyś pojechać i zobaczyć, ale przykładowo 10 cm barwniaki zajmują na okres tarła terytoria o wielkości nawet 2-3m2. Więc analogią można przyjąć, że samce Apisto równie duże terytoria mogą zająć, zwłaszcza jeśli posiadają harem ze sporą ilością samic.
Żyjąc w dużym zagęszczeniu to by samice młodych w ogóle nie odchowały, bo by nawzajem się wyżarły czy by im po prostu pokarmu brakło.

Utarczki Miua vs Uaupesi wynika z charakteru moich ryb. Samiec Miua zajął sobie terytorium(o średnicy około 40 cm), z którego się nie rusza i tylko samica w miarę tam może pływać. Za to uaupesi śmigają po całym akwarium(zachowują się jak ryby pelagiczne) i mają w głębokim poważaniu terytorium samca Miua. Wink Stąd te utarczki. Wink


RE: Apistogramma uaupesi - mpaw - 16-05-2014

(16-05-2014, 15:21 PM)Ruki napisał(a): (zachowują się jak ryby pelagiczne) i mają w głębokim poważaniu terytorium samca Miua. Wink Stąd te utarczki. Wink
U mnie po zgaszeniu światła cmokają jak karpie i wszystkie przy powierzchni urzędują.