Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Korzenie torfowe - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Dyskusje ogólne (https://cichlidae.pl/forum-46.html)
+--- Dział: Różne akwarystyczne problemy (https://cichlidae.pl/forum-41.html)
+--- Wątek: Korzenie torfowe (/thread-407.html)



Korzenie torfowe - lukhil - 10-09-2011

Witam. Zakupiłem kiedyś tam dwa korzenie torfowe i mam problem. A więc czy to normalne że takie korzenie się rozwarstwiają ? Jak miałem jeszcze zbrojniki to piach biały kwarcowy był pokryty kilkumilimetrową warstwą czarnego osadu. Teraz gdy nie mam zbroi nadal mam pełno tego syfku z tym że już mniejSmile


RE: Korzenie torfowe - rufus - 12-09-2011

W sumie w moim ulubionym biotopie czyli Tanganice nie stosuje korzeni, to w mechariach jak najbardziej. Co zauważyłem korzenie popularnie zwane z "trofofisk" są dość miękkie i mając w akwarium glonojady będziemy mieli efekty zeskrobywania drewna przez glonojady i później sporo zanieczyszczone dno. To samo robią krewetki u mnie w zbiornikach z mchami.
Z czasem zauważyłem że rzeczywiście korzenie robią się coraz bardziej miękkie i każde ich poruszenie itd. powoduje delikatny rozpad na mniejsze kawałeczki. Dlatego teraz wolę stosować twarde drewno jako dekorację, lignity lub dla mchów porowate kamienie lub lawę.


RE: Korzenie torfowe - Ruki - 12-09-2011

Rozwarstwianie korzeni jest normalnym zjawiskiem, gdyż w każdych warunkach ulegają one rozkładowi. Nie ważne czy to na powietrzu, czy w ziemi czy pod wodą.
A zbrojniki to tartaki do drewna, wiec się nie dziw że akwarium jest w "trocinach". Smile


RE: Korzenie torfowe - trofek - 12-09-2011

(12-09-2011, 23:24 PM)Ruki napisał(a): A zbrojniki to tartaki do drewna, wiec się nie dziw że akwarium jest w "trocinach". Smile

Ogólnie wszystkie zbrojniki potrzebują drewna ale prawdziwe drewnojady, lub jak je nazwałeś tartaki to te z gatunku Panagolus/Panaque.One maja wielkie moce przerobowe.