Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Pytanie o paludarium - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Dyskusje ogólne (https://cichlidae.pl/forum-46.html)
+--- Dział: Technika akwarystyczna (https://cichlidae.pl/forum-33.html)
+--- Wątek: Pytanie o paludarium (/thread-3985.html)

Strony: 1 2


Pytanie o paludarium - ziemian - 09-02-2014

Mam do Was kilka pytań związanych z planowanym paludarium. 

Szczegóły:

Akwarium nad którym będzie paludarium: 120x50x60cm.
Rama paludarium ma być zrobiona tak, że tylna ściana i boczna będą ze styropianu, a ściana przednia i druga boczna zrobione ze szkła 4mm.
Paludarium będzie od góry przykryte szybami nakrywowymi z otworami na większe rośliny wystające ponad nie.

Na tym pseudo planie mniej więcej widać jak to będzie:
   

Doniczka będzie o wymiarach mniej więcej 100cm-dł./15cm-szer./15cm-wys.- na tylnej ścianie i 2-4 doniczek takich jak pod epifity na bocznej ścianie.

Moje pytania to:

- jaką pompę zastosować żeby wpompować wodę do doniczek, zwłaszcza chodzi o tą największą na tylnej ścianie, a może użyć trójnika od kubła ??? Wysokość pompowania będzie znikoma bo doniczka znajdować się będzie jakieś 10-15cm nad lustrem wody w akwarium.
- jakich węży użyć do tego ???
Jakich na wlocie do doniczki i na wylocie z powrotem do akwarium ???

Wody w doniczce myślę wystarczy na poziomie 5cm, przy założeniu że doniczka będzie miała 15cm wysokości.

Z góry dzięki za jakieś wskazówki.


RE: Pytanie o paludarium - tatakuby - 09-02-2014

Nie mylimy hydroponiki z paludarium Tongue


RE: Pytanie o paludarium - ziemian - 09-02-2014

To nie jest pomyłka Tongue To będzie coś na zasadzie mixu Wink

Z tym, że zostanie właśnie użyta doniczka balkonowa z zasadą przepływu jak w hydroponice Wink


RE: Pytanie o paludarium - tatakuby - 09-02-2014

To się nazywa HYDROPONIKA !!! 


RE: Pytanie o paludarium - ziemian - 09-02-2014

Zrobię zobaczysz Tongue


RE: Pytanie o paludarium - Martinezio - 09-02-2014

IMO nic nie stoi na przeszkodzie połączyć paludarium z hydroponiką Smile Nawet, rzekłbym, się to będzie uzupełniać Smile


RE: Pytanie o paludarium - ziemian - 09-02-2014

Tylko jaką pompę proponujecie bo kurde nie wiem co zrobić. Na kubeł boję się trochę dawać trójnik bo mi wtedy spadnie ciśnienie i przepływ, a wysokość jest tak mała, że pompa wydaje mi się lepszym rozwiązaniem i do tego węże 6mm.


RE: Pytanie o paludarium - Martinezio - 09-02-2014

U mnie hydroponika zasilana jest z wylotu wewnętrznego Aquael Turbofilter 1100 Wink Ostatnio też podłączyłem tuż koło odpływu z hydroponiki powrót z kubła, aby uzyskać falowanie powierzchni wody. Nawet na świetlówkach T8 widać cienie na dnie Smile


RE: Pytanie o paludarium - ziemian - 09-02-2014

Mam wewnętrzny Aquael Circulator 1000, ale obawiam się, że może być za mocny


RE: Pytanie o paludarium - Martinezio - 09-02-2014

To rozdziel mu trójnikiem - część na paludarium jako wodospadzik, a część do hydroponiki.

Możesz to zaprojektować tak, że woda z wodospadziku będzie później łączyła się z tą wracającą z hydroponiki i razem będą wracały do akwa. Wzmoże to falowanie powierzchni i poprawi natlenienie wody.