Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Przymiarka do pielęgniczek - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Biotopowo (https://cichlidae.pl/forum-3.html)
+--- Dział: Ameryka Południowa - Pielęgniczki (https://cichlidae.pl/forum-67.html)
+--- Wątek: Przymiarka do pielęgniczek (/thread-3800.html)

Strony: 1 2 3 4 5


Przymiarka do pielęgniczek - MatB - 07-01-2014

Witam

Jestem nowy na forum więc po pierwsze chce się przywitać z miłośnikami syfku. Jestem miło zaskoczony "kulturalną i merytoryczną wymianą zdań", a tak na prawdę to fajnie się to forum czyta. Jakieś to inne niż cała reszta, którą wertuję od miesiąca. Bardzo się ciesze, że będę mógł się od Was uczyć obchodzenia z tymi ciekawymi rybami.

Pytanie brzmi jakie pielęgniczki mogę trzymać. Mam baaaardzo długą przerwę w posiadaniu akwarium (od dziecka) więc na pierwszy kontakt chciałbym coś łatwego, miłego i nienudnego. Mimo takich a nie innych wymagań do sprawy podchodzę poważnie i o męczeniu ryb, wciskaniu do za małego akwarium nie ma mowy. Jeżeli dla warunków które posiadam nic z pielęgniczek się nie dobierze przyjmę każdą inną sugestię. Ale generalnie ma być ciekawieSmile

To czym dysponuję:
baniak 80X40X40
filtracja eheim 2226
grzałka 200W i takie tam pierdoły...
pokrywę będę robił sam więc światło zrobię jakie będzie trzeba
komplet testów kropelkowych JBL (pH, KH, GH, NO2, NO3, Fe - był w komplecie) jak trzeba inne to dokupię.

no i najgorsze, woda (kranovita z warszawskiego Ursynowa)
pH 6,5 - 7 (pewnie jestem ślepy ale ta skala dołączona do testu zupełnie do mnie nie przemawia)
GH - 11
KH - 12

Na chwilę obecną ze względu na skomplikowaną sytuację mieszkaniową armatki torfowe i filtr RO odpada.

Na wszelki jednak wypadek worek liści z uwagi na nijaką zimę już nazbierałem i suszy się czekając na lepsze czasySmile

Z góry dzięki za wszelkie sugestie i pomoc


RE: Przymiarka do pielęgniczek - Ruki - 07-01-2014

Na Twoim miejscu poszedłbym w hodowlane A. cacatuoides(układ 1+2) lub A. borelli(spróbowałbym z 3 parkami).

Co do samego osprzętu- pozbyłbym się grzałki 200W- zbyt duża moc na Twój litraż. W przypadku awarii termostatu możesz nie zdążyć zareagować.


RE: Przymiarka do pielęgniczek - MatB - 07-01-2014

Chyba układ z A. borelli bardziej mi odpowiada a i same ryby jakoś bardziej mi pasują (hodowlane A. cacatuoides jakieś takie przesadzone). Czy A. borelli też tylko wersja hodowlana?

Czy przy takiej twardości wody dam radę ją lekko choć zakwasić kładąc w podłoże torf?

Dzięki za radę w sprawie grzałki o tym nie pomyślałem...


RE: Przymiarka do pielęgniczek - Pavulon - 07-01-2014

Z własnego doświadczenia polecam Ci A. borelli. Wg mnie idealne na start. Mam je i jak na razie jestem zadowolony, że je wybrałem. pzdr


RE: Przymiarka do pielęgniczek - Ruki - 07-01-2014

Dzikie borelli są prawie nie dostępne, więc jesteś zdany na hodowlane. Do tego hodowlane ryby lepiej dadzą sobie radę w Twojej wodzie.


RE: Przymiarka do pielęgniczek - zyyys - 07-01-2014

Witamy Smile

To, że nie możesz instalować RO w domu to żaden problem. Możesz kupować RO w zoologu po ok 0.30 pln/l. Podmiany po 20l/tydzień w zupełności wystarczą, a koszt żaden. Możesz wystartować baniak na kranovicie, i sukcesywnie robić podmiany na RO by nie kupować na raz 120 l RO.
Do tego korzenie, liście, wywary z szyszek olchy i parametry zejdą same i kolorek piękny będzie Smile
Wtedy możesz pokusić się o bardziej wymagające gatunki apisto.
Wymiar baniaka bardzo fajny dla haremu jak pisał Ruki.


RE: Przymiarka do pielęgniczek - MatB - 07-01-2014

(07-01-2014, 23:34 PM)Pavulon napisał(a): Z własnego doświadczenia polecam Ci A. borelli. Wg mnie idealne na start. Mam je i jak na razie jestem zadowolony, że je wybrałem. pzdr

Ok dzięki za wsparcie. Jako początkujący szukałem info na temat baniaków podobnej wielkości i Twój jest niedoścignionym ideałemSmile

(07-01-2014, 23:42 PM)zyyys napisał(a): Witamy Smile

To, że nie możesz instalować RO w domu to żaden problem. Możesz kupować RO w zoologu po ok 0.30 pln/l. Podmiany po 20l/tydzień w zupełności wystarczą, a koszt żaden. Możesz wystartować baniak na kranovicie, i sukcesywnie robić podmiany na RO by nie kupować na raz 120 l RO.
Do tego korzenie, liście, wywary z szyszek olchy i parametry zejdą same i kolorek piękny będzie Smile
Wtedy możesz pokusić się o bardziej wymagające gatunki apisto.
Wymiar baniaka bardzo fajny dla haremu jak pisał Ruki.

Jeżeli to ma pomóc rybkom to będę nosił. Filtr RO zakupię natychmiast jak tylko odzyskam władzę nad swoim mieszkaniemSmile na razie w wyniku przypadków losowych mam do końca roku obsadę nieprzystosowaną do wielkości zbiornikaSmile


RE: Przymiarka do pielęgniczek - zyyys - 07-01-2014

(07-01-2014, 23:33 PM)MatB napisał(a): (hodowlane A. cacatuoides jakieś takie przesadzone).
Bo mówisz o odmianie barwnej red fire czy jak ona tam - IMO ta ryba jest wstrętna.

Ale są też dostępne normalnie ładnie wybarwione kakadu. Wybierz się do discusa na Radzymińską, jest naprawdę duży wybór pielęgniczek łącznie z T.candidi, A.elizabethe i juruensis (to dla Rukiego) Smile
I są bardzo ładne borelli.

120 l to nie tak dużo, pogadaj w zoologu np w discusie by Ci koleś odlał np 50 l miekkiej wody to 10 szt. 5l butelek po taniej wodzie z Lidla reszte dolej kranówy, plus wywar, liscie, korzenie i szybko zjedziesz z parametrami.

i kup sobie fajne apisto bez ograniczenia parametrami wody.


RE: Przymiarka do pielęgniczek - MatB - 08-01-2014

A. Borelli bardzo mi się podobają, bez względu na to czy to ambitne zadanie hodowlane czy nie. ZostająSmile Tak naprawdę od początku o nich myślałem, Ruki i Pavulon umocnili mnie w tym wyborze. Na inna pielęgniczki przyjdzie jeszcze pora...

No i najnudniejsze pytanie ze wszystkich, co do nich i ile?


RE: Przymiarka do pielęgniczek - zyyys - 08-01-2014

no i spoko ale jedz do discusa, cała ściana jest w apisto bardzo przyjemnie się je ogląda, może jeszcze Ci się zmieni ;-)
A i towarzyszące znajdziesz. N.marginatusy widziałem ostatnio, i otoski, kirysy, do wyboru do koloru ;-)

P.S. teraz wyjdzie, że jakąś kryptoreklamę robię Smile