Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Decyzja podjęta - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Biotopowo (https://cichlidae.pl/forum-3.html)
+--- Dział: Jezioro Tanganika (https://cichlidae.pl/forum-7.html)
+--- Wątek: Decyzja podjęta (/thread-3633.html)

Strony: 1 2 3


Decyzja podjęta - sol88 - 04-12-2013

Ehh kobieta zmienną jest Smile ale w końcu się zdecydowałam i w moim małym baniaczku 60x40 padło na biotop jeziora tanganika. Wszystko dopiero w planach więc mam kilka pytań kontrolnych Smile. Oczywiście na początku zainteresowałam się N. brichardi ale po dłuższych poszukiwaniach w necie chyba jednak mam za mały zbiornik na te piękne i ciekawe rybki Sad więc zaczęłam szukać dalej przyszłych lokatorów o podobnych zachowaniach kolonijnych i znalazłam N. multifasciatus Smile.
Zdecydowałam się na tanganikę ponieważ szukałam rybek którym będzie odpowiadała moja Łódzka kranówka.
Ph. 7,5
KH ok 10
Gh ok 14
Jeżeli chodzi o wystrój to tu mniej więcej wszystko jest jasne DUŻO muszli Smile jakieś kamyki i dużo piachu bo wiem że multiki lubią kopać. Jak wygląda sprawa z obsadą bo przyznam szczerze że tego nie mogłam znaleźć bo opinie są różne, część forumowiczów poleca 1+1 część 2+2 a część 2+3/4??
Drugą kwestią są glony, znajomy ma baniak malawii i cały czas pojawiają się u niego okrzemki jak z tym walczyć?
Jak w ogóle z dostępnością tych rybek w Łodzi znacie może jakąś sprawdzoną hodowlę lub sklep ??
Jeżeli chodzi o filtr to będzie któryś aquael z dużą gąbką.


RE: Decyzja podjęta - wisłok - 04-12-2013

Na obsadę według mnie może sprawdzić się układ 2+4. Jedynie po środku akwarium można ułożyć z kamieni jakieś małe gruzowisko które oddzielać będzie terytorium samców. Co do filtracji przy tej wielkości Tanganice za jedyny słuszny wybór uważam wydajną kaskadę wypełnioną grubym żwirkiem koralowym lub ceramiką. Bakterie które rozwiną się w medium filtracyjnym pochłaniać będą biogeny, co zahamuje rozwój wszelkich glonów. Dodatkowo można wrzucić nieco rogatka, który również pochłaniał będzie azot i fosfor, a ponadto występuje on naturalnie w Tanganice więc nie będzie zaburzać naturalnego charakteru biotopu.


RE: Decyzja podjęta - sol88 - 04-12-2013

Filtr wewnętrzny z dużą gąbką też chyba pełni rolę filtra biologicznego ?? Jeżeli chodzi o rośliny to pewnie jakieś będą nie za dużo ale wolałabym jednak żeby baniak nie wyglądał do końca jak cmentarzysko ślimaków więc dla efektu wizualnego coś tam upchnę.


RE: Decyzja podjęta - wisłok - 04-12-2013

Owszem w gąbce również wytwarza się biofilm, ale w wyżej wymienionych przeze mnie powierzchnia całkowita na której może się osadzać jest kilkudziesięciokrotnie większa wniosek jest prosty. Poza tym kaskada w akwarium zajmuje dużo mniej cennego miejsca. A co do roślin to poza rogatkiem w Tanganice występują rzęsa drobna, pista, nurzaniec, ramienica i wywłócznik kłosowy( jak nie zdobędziesz możesz zastąpić w. Brazylijskim, dość podobny),


RE: Decyzja podjęta - sol88 - 04-12-2013

Czyli Pistia i nurzaniec na pewno, jeszcze myślałam o mikrozorium poupychanym między kamienie. Pomyślę nad tą kaskadą chociaż nie jestem co do nich przekonana bo wiążą się one z cięciem pokrywy.


RE: Decyzja podjęta - wisłok - 04-12-2013

Ewentualnie możesz spróbować czegoś w stylu Aquael Turbo, nigdy nie miałem z takimi filtrami do czynienia ale wydaje mi się że powinien się sprawdzić.


RE: Decyzja podjęta - sol88 - 04-12-2013

Ten z koszyczkami no właśnie o czymś takim myślałam, wcześniej w tym akwarium miałam SA z M. ramirezi i miałam właśnie aquael turbo 500 teraz chciałam wziąć 1000, i dołożyć dodatkowy koszyczek z 500-etki bo nie używam go obecnie. Super dzięki Smile start baniaka planuję jakoś pod koniec grudnia więc rybka jakoś pod koniec stycznia Smile.


RE: Decyzja podjęta - wisłok - 04-12-2013

Jako medium do Tanganiki polecam mieszankę grubego żwiru koralowego z odrobinką kruszonego dolomitu. Poza podstawową funkcją filtracji biologicznej świetnie buforuje wodę i wpływa korzystnie na jej parametry.


RE: Decyzja podjęta - sol88 - 11-01-2014

Akwarium zalane i dojrzewa, na razie wrzucone 4 muszle po ślimakach morskich ale zaraz będę zamawiała muszle winniczków albo kupię w lidlu Smile w sumie nigdy nie próbowałam a skoro potrzebne mi muszle Big Grin.
Woda po zalaniu (około tyg) zdążyła się już wyklarować później znowu lekko się zmętniła ale to pewnie efekt dojrzewania ?? Mam trochę problem z filtrem bo kompletnie nie mam pomysłu czym go zasłonić, może macie jakieś pomysły ??
Żeby akwarium dojrzało wrzuciłam jedną pastylkę pokarmu i się rozkłada.
Po dwóch tygodniach zamierzam zrobić pierwszą podmianę wody.
Jakieś wskazówki byłyby mile widziane bo tanganika jest mi raczej obca, dałam do baniaczka nurzańca, bo jakoś bez roślin tak pusto było.


RE: Decyzja podjęta - piotrK - 11-01-2014

Filtr zastaw... nurzańcem Wink Daj więcej muszli.