Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Coptodon snyderae - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Prezentacje (https://cichlidae.pl/forum-23.html)
+--- Dział: Prezentacje pielęgnic (https://cichlidae.pl/forum-27.html)
+---- Dział: Inne rejony Afryki, Madagaskar, Azja (https://cichlidae.pl/forum-61.html)
+---- Wątek: Coptodon snyderae (/thread-3586.html)

Strony: 1 2


Coptodon snyderae - qbsztyk - 22-11-2013

Choć to nie mój konik i nie moja ulubiona rodzina pielęgnic, muszę powiedzieć ,że rybska mi się podobają, nie tylko kolorystycznie (to o czym wspomniał Darek - pastele) ale i behawioralnie. Pochodzą z kraterowego jeziora Bermin (są endemitami) i znajdują się na czerwonej liście zagrożonych gatunków.
Są to dość dynamiczne i agresywne ryby. Wszystkie mają pyski podrapane po przepychankach i szarpaninach. Mam u siebie 4 sztuki od Darka i co ciekawe, para dobrała mi się z dwóch większych (myślałem, że mniejsze to samice). Wczoraj odbyło się tarło i tak jak podejrzewałem (i co wyczytałem konkretnie o C. snyderae), lubi wycierać się w grotach. Woda w Bermin ma pH w okolicach 7,5 jest dość miękka a konduktancja wynosi ok 80 mikrosiemensów - to tyle o parametrach wody, co można znaleźć w opracowaniach. Na dnie muł pokryty warstwą liści, gałęziami i kłodami. Zdajdziemy tam też skały. Na dzieńdzisiejszy więcej powiedzieć nie mogę, a jeśli chodzi o zagadkę czy to na pewno C.snyderae, może być tak, choć już tylu speców się wypowiedziało, że nigdy nie zostanie rozwiązana, trzeba poprostu w to wierzyć Smile

Pozniżej pare fotek oraz filmik (w HD, choć jakoś nie powala), który zrobiłem podczas tarła.

   

   

   

   

   

   

   





RE: Coptodon snyderae - reeadon - 22-11-2013

movie jako prywatny jest na YT proszę Pana Wink


RE: Coptodon snyderae - qbsztyk - 22-11-2013

(22-11-2013, 15:16 PM)reeadon napisał(a): movie jako prywatny jest na YT proszę Pana Wink

Już, zawsze zapominam Smile


RE: Coptodon snyderae - piotrK - 22-11-2013

Ożesz ty Kubo Tongue Pięknie!

Jak przystało na kraterówki - są super. Mam nadzieję, że kiedyś wyjaśni się, który gatunek pływa w naszych akwariach, i że nie będzie to hybryda - o ile w ogóle dałoby się rozpoznać (przy badaniu uzębienia i innych cech char. dla gatunku) czy to "dobry" gatunek czy miks... Wydaje mi się jednak, że będzie to któryś z opisanych gatunków, bo inne były w Europie raczej nieliczne (w akwariach w USA, z tego co wyszukał Kuba - mogą być obecne 3 gatunki).

Może w najbliższych latach w europejskich akwariach pojawią się inne gatunki, np. C. imbriferna, C. flava czy C. thysi? Byłoby sympatycznie, zwłaszcza, że te trzy wymienione gatunki różnią się od pozostałych w dość znaczny sposób.

Czekam na filmik z narybkiem Wink


RE: Coptodon snyderae - maskotus - 22-11-2013

Świetne ryby. Kolor genialny, pięknie wyglądają na tle korzeni. Zamieszkały w tym nowym akwarium? Pokażesz zdjęcie całości?


RE: Coptodon snyderae - qbsztyk - 23-11-2013

(22-11-2013, 22:32 PM)maskotus napisał(a): Świetne ryby. Kolor genialny, pięknie wyglądają na tle korzeni. Zamieszkały w tym nowym akwarium? Pokażesz zdjęcie całości?

Tak, w tym co ostatnio stawiałem, przygotowywane było pod inne rybska, ale póki co nie są dostępne, więc mam "snajderki" Smile Zdjęcie całości jakoś może pyknę na dniach Wink


RE: Coptodon snyderae - Sendog - 23-11-2013

Obserwowałem okoł 2 lat temu pare tych ryb z około 200 sztuk narybku - nie chciałbym byc inna rybą z nimi w zbiorniku. Według mnie nic się nie uchowa. Atakowały wszystko co zbliżyło się do zbiornika. Rzeczywiście są przepiękne i dość spore - z tego co pamiętam samiec miał około 20 cm.


RE: Coptodon snyderae - qbsztyk - 23-11-2013

(23-11-2013, 16:21 PM)Sendog napisał(a): Obserwowałem okoł 2 lat temu pare tych ryb z około 200 sztuk narybku - nie chciałbym byc inna rybą z nimi w zbiorniku. Według mnie nic się nie uchowa. Atakowały wszystko co zbliżyło się do zbiornika. Rzeczywiście są przepiękne i dość spore - z tego co pamiętam samiec miał około 20 cm.

Obserwowałeś inne ryby. Rodzice, dziadkowie - max 12cm z tego co wiem. Ale agresja podobna.


RE: Coptodon snyderae - Sendog - 23-11-2013

Kuba tak były opisane w Diskusie i uwierz mi samiec nie miał 12 cm


RE: Coptodon snyderae - Ruki - 23-11-2013

(23-11-2013, 20:19 PM)Sendog napisał(a): Kuba tak były opisane w Diskusie i uwierz mi samiec nie miał 12 cm
Anton opisuje C. snyderae(w książce jeszcze przed rewizją, jako Tilapia) i pisze tam, że dorasta do 6 cm(w naturze), a w akwariach trochę większa.