Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
[NA/CA] Nie samymi pielęgnicami człek żyje... Czyli Goodeidki na start - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Prezentacje (https://cichlidae.pl/forum-23.html)
+--- Dział: Inne ryby i mieszkańcy naszych akwariów (https://cichlidae.pl/forum-45.html)
+--- Wątek: [NA/CA] Nie samymi pielęgnicami człek żyje... Czyli Goodeidki na start (/thread-3359.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12


[NA/CA] Nie samymi pielęgnicami człek żyje... Czyli Goodeidki na start - piotrK - 04-10-2013

Dobry Wieczór,

Długo wahałem się, co wpuścić do mojej starej 180tki (110x40x40). Początkowo myślałem o jakichś małych Thorichthys (callolepis bądź socolofi), ale brałem pod uwagę również inne ryby z Ameryki Środkowej, głównie właśnie któreś z żyworodnych gatunków (Goodeidae albo Poecilidae). Ostatecznie mając okazję zdobycia tych pierwszych (w tym gatunku o którym marzę od 10 lat) długo się nie zastanawiałem. Postanowiłem, że pielęgnice będą u miały do dyspozycji te większe akwaria (300-450 litrów).

Żeby zanadto się nie rozpisywać, odebrałem dziś rano boks z rybkami które przyjechały z Wiednia, od jednego z prowadzących GWG (Goodeid Working Group, http://www.goodeidworkinggroup.com/home). Osiem sztuk następujących gatunków:
Xenoophorus captivus "Santa Maria"
   
   

Oraz długo wyczekiwane Characodon lateralis, odmiana akwariowa (niestety, ale prędzej czy później zdobędę także którąś z niepomieszanych odmian, np. Guadelupe Aguilera albo Ojo de Agua de San Juan)
   
   

Na zdjęciach obydwu gatunków mam tylko samce, ale samiczki na szczęście też są, i to nawet po równo. Captivus są zdecydowanie bardziej śmiałe i aktywniejsze, ale pojedyncze lateralis też zaczynają pływać po akwarium, aczkolwiek są nieco bardziej nieufne. Wszystkie ryby mają po około 3-3,5cm, a więc są młode i do maksymalnych rozmiarów brakuje im około 2-3cm. Na razie niewiele obserwacji, największą uciechą był moment w którym jedna z ryb złapała zalęgłą w akwarium ochotkę Smile Szał żarcia normalnie.

Poza samymi rybami chciałbym pokazać w jakich warunkach były wysłane. Nie mam w tym wielkiego doświadczenia, ale ryby odbierałem transportowane w mniej lub bardziej komfortowych warunkach. Natomiast te... dojechały do mnie w iście królewskich:
   
Tak. Każda 3-centymetrowa rybka umieszczona w 0,5 litrowym bidonie z twardego plastiku, zalanym w ok 30%. Captivus tuż po otwarciu chciały papu, lateralis po dobie w tej wodzie były nieco bardziej zmęczone ale ogólnie ryby były w doskonałym stanie. Szkoda, że dorosłe pielęgnice trudniej tak transportować Wink

.jpg   IMGP4488.jpg (Rozmiar: 89.12 KB / Pobrań: 881)
Każda butelka z numerkiem (w moim przypadku 1 lub 2) odnoszącym się do załączonej listy (nazwa, populacja, odbiorca), a na jednej butelce z każdej serii dodatkowo jeszcze raz wszystkie te informacje.

To na razie na tyle, wracam gapić się na akwarium. Cool Nie wiem czy pozycja pielęgnic jeżeli chodzi o jedną z 300 litrowych baniek nie jest zagrożona - większe i aktywniejsze gatunki pokroju Ameki wyjątkowo by mi tam pasowały.

...tylko wpierw ktoś musi polubić moje Orthochromisy. Luzik


RE: [NA/CA] Nie samymi pielęgnicami człek żyje... Czyli Goodeidki na start - Wnorus - 04-10-2013

Ja nie lubię i nie wiem co Ci odbiło Smile


RE: [NA/CA] Nie samymi pielęgnicami człek żyje... Czyli Goodeidki na start - Ruki - 04-10-2013

Wnorus, Piotr jest zmienny, zaraz coś tam wciśnie. Wink


RE: [NA/CA] Nie samymi pielęgnicami człek żyje... Czyli Goodeidki na start - novi - 04-10-2013

A ta strzykawka przy bidonach? to szczepienia ochronne na tuskolandię?
Ładne, zwłaszcza te Characodon lateralis i co dla mnie (nas) ciekawe-wytrzymują niższe temp. a tej zimy to bedzie przydatne :-)


RE: [NA/CA] Nie samymi pielęgnicami człek żyje... Czyli Goodeidki na start - Ruki - 04-10-2013

Novi, po co ta polityka....?


RE: [NA/CA] Nie samymi pielęgnicami człek żyje... Czyli Goodeidki na start - Grehu - 04-10-2013

Całkiem przyjemne rybki Wink Ciekawy mają sposób transportowania rybek.


RE: [NA/CA] Nie samymi pielęgnicami człek żyje... Czyli Goodeidki na start - Raffy - 04-10-2013

Cieszy mnie to, że coraz więcej ludzi interesuje się dzikimi żyworódkami bo do niedawna mieliśmy w PL kilka osób hodujących masowo dzikie zyworódki, ale niestety hodowle już nie istnieją.


RE: [NA/CA] Nie samymi pielęgnicami człek żyje... Czyli Goodeidki na start - Ruki - 04-10-2013

Raffy, nie widzę przeszkód by zostały one na tym forum rozpropagowane. Wink Przykładowo zaprezentuj swoje rybska. Wink


RE: [NA/CA] Nie samymi pielęgnicami człek żyje... Czyli Goodeidki na start - piotrK - 04-10-2013

Gwoli wyjaśnienia strzykawką dolewałem wody z akwarium do bidonów.
A co do żyworódek w PL to myślę że nie jest tak źle, kilka osób zajmuje się piękniczkami, a Goodeidki z czasem powinny pojawić się w większej ilości akwariów. Jednak na popularność tych ryb w naszym kraju nie ma co liczyć. Pieniędzy to się na nich nie zrobi. Wink


RE: [NA/CA] Nie samymi pielęgnicami człek żyje... Czyli Goodeidki na start - soltarus - 05-10-2013

Characodon lateralis wygląda tutaj trochę jak malutki lin... podoba mi się Big Grin Ciekaw jestem jaki mały gatunek pielęgnic będzie tu razem z nimi niedługo Wink