Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
ziemiojad red head - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Dyskusje ogólne (https://cichlidae.pl/forum-46.html)
+--- Dział: Choroby pielęgnic (https://cichlidae.pl/forum-40.html)
+--- Wątek: ziemiojad red head (/thread-2968.html)

Strony: 1 2


ziemiojad red head - tomala78 - 15-06-2013

Witam, mam problem z ziemkami. kupiłe je 2 tyg temu. Ostatnio robiłęm restart zbiornika. Ziemki zaczeły mi sie ocierać o piasek i korzenie, pływaja jakieś dziwne tak jakby sie trzesły. czasami leżą na dnie. Co to może być???


RE: ziemiojad red head - w-2 - 15-06-2013

Musisz podać parametry wody pH, no2 i no3, filtracja, temperatura - standard w opisie.... mOże akwa nie dojrzało po restarcie i zostały wpuszczone ryby..


RE: ziemiojad red head - tomala78 - 15-06-2013

parametró nie mierze, używam wody RO, temperatura 25-26 st. Na starcie dolewałem bakterii i starej wody z akwarium.


RE: ziemiojad red head - Katia - 15-06-2013

WitajSmile w pierwszej kolejności przyszedł mi do głowy kulorzęsek, bo 6 dnia od wpuszczenia skosek wszystkie skośne i bocje dostały ospy (kulorzęsek dojrzewa w temp. 25'C w 5,5 - 6 dni), ale ponoć jest tak, że nie zawsze kulorzęsek musi być przyniesiony z nową rybą, mógł już być u mnie w akwa, a się rozpanoszył, bo coś się zmieniło, czyli doszły nowe skośne. Zakładając, że u mnie kulorzęsek zaatakował ryby, bo się po prostu zestresowały na widok innych współtowarzyszy swojego gatunku, a bocje, bo są podatne i wykluczając u Ciebie kulorzęska, a także to, że mogłeś go przynieść z ziemkami, to ja też skłaniam się ku teorii W-2, że zbiornik jest niedojrzały. Bo ocieranie to raczej będzie ospa, moje stały się osowiałe, gorzej żerowały. Nie zauważyłam, żeby moje rybki się trzęsły, ale wydaje mi się, że jeśli tak się trzęsą, a bardziej jakby falują w miejscu, to może być coś nie tak z wodą, a jeśli sobie w miarę normalnie płyną i jakby się tak nagle otrząsnęły, to raczej, że coś je żre i próbują to z siebie zrzucić. Kup test NO2 i będziesz wiedział czy zbiornik dojrzał. Powodzenia, mam nadzieję, że z rybkami będzie dobrzeWink


RE: ziemiojad red head - Martinezio - 15-06-2013

Ocieranie się ryb o podłoże zwykle jest spowodowane pogorszeniem warunków wodnych, a zwłaszcza zwiększeniem związków azotowych. Koniecznie sprawdź poziomy NO2 i NO3, ale patrząc na opis, wygląda to na pojawienie się NO2 w wodzie. Jak robiłeś restart, to przeprowadziłeś dojrzewanie zbiornika, czy po prostu - nowa woda, trochę starej z poprzedniego aranżu i rybcie siup do wody?


RE: ziemiojad red head - tomala78 - 15-06-2013

woda z kranu plus RO i około 100 litrów starej wody. Dolewałem też bakterie na star zbiornika. Przedwczoraj myłęm też filtr zew. Co teraz można z tym zrobić????? Jest jakies wyjście z tej sytuacji?? Wiem że dałęm ciała!!!!!!!!!
Katia- Masz racje one tak falują Sad też myslałęm że może być to ospa ale nie barzdo widze na nich jakieś kropki.


RE: ziemiojad red head - Martinezio - 15-06-2013

Sprawdź parametry wody i jeśli NO2 będzie na zbyt wysokim poziomie, zrób podmiankę, aby obniżyć poziom do w miarę bezpiecznego. Jeśli masz gdzie, to odłów rybki i przeprowadź dojrzewanie baniaka. Powinien być skrócony dzięki temu, że dolałeś te bakterie i starą wodę.
Generalnie teraz sprawa będzie się sprowadzała do ustalenia, kiedy NO2 zniknie. Wtedy będziesz mógł powiedzieć, że baniak jest dojrzały i bezpieczny dla rybek.
Czyli innymi słowy - testy, testy i jeszcze raz testy. Ew. reagowanie podmiankami wody.


RE: ziemiojad red head - tomala78 - 15-06-2013

Dzisiaj robiłęm podmianke 120 litrów. Może jeszcze dolać bakterii i starej wody z jakiegoś baniaka????


RE: ziemiojad red head - Martinezio - 15-06-2013

Zrób testy na związki azotowe, a się dowiesz, czy i co musisz zrobić.
Bez tej wiedzy nie ma sensu robić czegokolwiek.


RE: ziemiojad red head - Katia - 15-06-2013

Skoro falują to na ospę to coraz mniej wygląda. Mogłeś je trochę dobić czyszczeniem filtra zewnętrzenego, bo tam jakby nie było dochodzi do największych przemian, a co za tym idzie siedzi najwięcej bakterii. Dolanie bakterii na pewno nie zaszkodzi, możesz też wlać bezpośrednio do filtra na wkłady, niech się poosiedlają w nowym domku gadzinki. Możesz nawet teraz troszkę wlać do wody, nie ma co grać na zwłokę w takim przypadku. I podmieniaj. Z nową wodą nawet możesz wlać 3 razy więcej bakterii niż zaleca producent do podmianek (zawsze do podmianek zalecają mniej niż przy zakładaniu). Im ich bedzie więcej i się szybciej namnożą, tym szybciej zbiornik dojrzeje. Ja dodatkowo daję kulki ADY do podłoża i do filtra też. Jednak testy tak jak pisali moi poprzednicy to konieczność, nie raz Ci się jeszcze przydadzą, chociażby podczas leczenia, kiedy biologia jest zaburzona. NO2 to w tym przypadku podstawa, NO3 wg mnie bardzo się przydaje w późniejszym okresie, teraz raczej będzie zerowe, ale nie zaszkodzi sprawdzić, a ph też warto znać, bo może po prostu jest dla ziemków nieodpowiednie. Tylko one się tak zachowują, czy skalary, kiryski i eLki też?
No widzisz, czyli jednak ten kulorzęsek u mnie siedział, od Ciebie rybki wyszły bez, pocieszę Cię, że Twoje byłe skoski bardzo szybko to przeszły, to tym moim dwóm ciągnie się to jak flaki z olejemTongue
trzymam kciukiWink