Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Odróżnianie Apistogramma viejita - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Prezentacje (https://cichlidae.pl/forum-23.html)
+--- Dział: Identyfikacja (https://cichlidae.pl/forum-26.html)
+--- Wątek: Odróżnianie Apistogramma viejita (/thread-28.html)

Strony: 1 2 3 4 5


Odróżnianie Apistogramma viejita - Ruki - 07-03-2011

Swojego czasu napisałem artykuł tyczący się odróżniania Apistogramma viejita od innych, podobnych do niej, pielęgniczek. Ten gatunek jest jedną z bolączek obecnego rynku Apisto w Polsce, gdyż A. viejita od bardzo dawna nie była nawet odławiana i jest raczej niedostępna w handlu.

-------

Apistogramma viejita- najczęściej mylona pielęgniczka

Na początku chciałbym podziękować Panu Rolandowi Kipperowi oraz Pani Nicole za użyczenie zdjęć do artykułu.

Do tytułowego wniosku doszedłem czytając wiele polskich oraz zagranicznych forów. Nie tylko akwaryści mają problem z identyfikacją A. viejita, również importerzy i sprzedawcy popełniają błędy(czy celowe to nie mi decydować) z identyfikacją. Najczęściej jest mylona z dosyć blisko spokrewnioną A. macmasteri i artykuł będzie się tyczył głównie odróżnienia tych dwóch gatunków od siebie.
   
Apistogramma viejita ♂
   
Apistogramma viejita ♀, ubarwienie charakterystyczne dla okresu opieki nad młodymi

Apistogramma viejita oraz Apistogramma macmasteri w naturze są dwoma różnymi gatunkami, tak ze strony wizualnej jak genetycznej. Jednak inaczej sprawa wygląda na rynku akwariowym, gdzie prawdziwe A. viejita są bardzo rzadko spotykane. Świadczyć o tym może wypowiedź apisto-guru Mike Wise, który widział ją na żywo tylko raz- na konwencji American Cichlid Association w Chicago w roku 1998. Prawdopodobnie większość ryb sprzedawanych jako „Apistogramma viejita” to domowe formy i odmiany Apistogramma macmasteri lub różne krzyżówki między A. viejita a innymi pielegniczkami z kompleksu macmasteri. Kupno prawdziwej A. viejita można porównać do trafienia 6 w Totto Lotto i raczej może się to tylko zdarzyć w przypadku dzikich ryb.
W celu ułatwienia rozróżniania tych dwóch gatunków pozwoliłem sobie zrobić tabelkę porównawczą. Część cech(kształt płetw) jest widoczna tylko u dorosłych samców.

   

   
Apistogramma viejita ♂

Odróżnienie samicy A. viejita od samicy A. macmasteri jest bardzo trudne, bez możliwości porównania obydwu ryb jednocześnie często jest to niemożliwe, gdyż różnice w kształcie ciała czy plami przed ogonowej są bardzo subtelne.

   
Apistogramma viejita ♀, ubarwienie charakterystyczne dla okresu opieki nad młodymi

Czasami możemy trafić na ryby, których nazwy mogą nam sugerować, że mamy do czynienia z odmianami kolorystycznymi A. viejita. Ale nic bardziej mylnego- są to zupełnie różne gatunki*. Chodzi tu o niemieckie „Viejita II” czyli A. sp. Rotflecken/Red-flecked oraz “Viejita III” czyli A. sp. Schwarzkehl/Black-throat. Odróżniamy je ze względu na intensywność ubarwienia. Viejita III są słabiej ubarwione od Viejita II. Jednak dostępność tych ryb jest tak mała, że pomyłki są raczej nie możliwe.


.jpg   vi05.jpg (Rozmiar: 55.79 KB / Pobrań: 34)
Apistogramma viejita III ♂
   
Apistogramma viejita III ♀, ubarwienie charakterystyczne dla okresu opieki nad młodymi

*W około Viejita II oraz Viejita III narosły pewne niejasności i możliwe, że są one jednym i tym samym gatunkiem, badacze Miller oraz Schliewen prowadzą badania genetyczne by to sprawdzić.

Autor:
Łukasz Ruki Brzeziński


RE: Odróżnianie Apistogramma viejita - Sendog - 07-03-2011

Doskonały materiał - gratulacje Łukasz


RE: Odróżnianie Apistogramma viejita - Topielec - 08-03-2011

Pełna profeska! Bardzo dziękuję za zamieszczenie artykułu.

Tym samym zachęcam innych do dzielenia się swoimi doświadczeniami właśnie w formie artykułów - myślę, że każdy jest w stanie napisać kilka zdań historii tworzonych przez swoje ryby Wink


RE: Odróżnianie Apistogramma viejita - Pley - 16-07-2011

Ciekawy artykuł, ale brakuje mi zdjęć do porównania Viejita x Macmasterii


RE: Odróżnianie Apistogramma viejita - Ruki - 16-07-2011

Bo nie mogłem znaleźć nigdzie ładnych fotek A. macmasteri. Sad Większość w necie to mixy MxV.
Albo jak już są dobre fotki, to nie widać na nich wszystkiego. :/
W wątku poniżej są czyste gatunkowo A. macmasteri:
http://www.apisto.pl/fa/viewtopic.php?t=8025


RE: Odróżnianie Apistogramma viejita - qbsztyk - 17-07-2011

Nie wiem dokładnie jak te są czyste, ale w kolorze Smile

[Obrazek: 059a0b1ba78b6ef8.jpg]

[Obrazek: cf1503374a169686.jpg]

Nie moje, ale mam nadzieję że linki mogę wkleić.


RE: Odróżnianie Apistogramma viejita - Ruki - 17-07-2011

(17-07-2011, 00:19 AM)qbsztyk1 napisał(a): Nie wiem dokładnie jak te są czyste, ale w kolorze Smile

[Obrazek: 059a0b1ba78b6ef8.jpg]

[Obrazek: cf1503374a169686.jpg]

Nie moje, ale mam nadzieję że linki mogę wkleić.

Zły przykład, ryby nie są dorosłe i cechy charakterystyczne nie są ujawnione(brak liry czy tęgiej budowy ciała). Albo jest to mix.


RE: Odróżnianie Apistogramma viejita - qbsztyk - 17-07-2011

Ja tam się nie znam Smile
Nie zmienia to faktu że są bardzo ładne. W Diskusie widziałem identyczne.


RE: Odróżnianie Apistogramma viejita - Ruki - 17-07-2011

(17-07-2011, 00:51 AM)qbsztyk1 napisał(a): Ja tam się nie znam Smile
Nie zmienia to faktu że są bardzo ładne. W Diskusie widziałem identyczne.

To, ze coś jest bardzo ładne nie znaczy, że wniesie coś do tematu identyfikacji. ;-) Typowe A. macmasteri są pokazane w temacie na apisto.pl(identyfikował Mike Wise).


RE: Odróżnianie Apistogramma viejita - Ruki - 04-05-2012

Ostatnio trafił się samiec PRAWDZIWEJ A. viejita w transporcie dzikich ramirez. Niestety, był tylko samiec. I drugie niestety, było to w USA. Big Grin

Cytat:This fish was found as a contaminant (by-catch) in a tank of wild Rams in a fish shop in the U. S.
Unfortunately only a male was available, no females.
To me, the spots in the caudal fin, the less prominent red seam in the dorsal fin, the different blue markings in the face, and the red border on the ventral fins all indicate a new location...but at last we see this species!
[Obrazek: resizeimage.aspx?image=6070.jpg&Sign=Ter...&width=560]
źródło: http://apisto.sites.no/page.aspx?pageid=53