Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Ospa czy nie? - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Dyskusje ogólne (https://cichlidae.pl/forum-46.html)
+--- Dział: Choroby pielęgnic (https://cichlidae.pl/forum-40.html)
+--- Wątek: Ospa czy nie? (/thread-2468.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6


RE: Ospa czy nie? - mikezetfirst - 14-02-2021

Moze podmiany robisz zbyt zimna woda?


RE: Ospa czy nie? - zenek_8 - 14-02-2021

Takim inteligentem nie jestemWink. Wodę podgrzewam do podmian. Może nie jest idealna ale jest ciepła i nie wiele się różni od tej w zbiorniku. 
Jak ryby przyjechały i robiłem aklimatyzacje kropelkowa to też była grzalka we wiadrze. Jedyna opcja to to że mogła spaść temperatura w worku podczas transportu ewentualnie zmiana parametrów wody, flory co spowodowało że ryby już były nosicielami a zmiana skutkowała pojawieniem się kulorzeska.

I po nocy są kolejne dwie ofiary.Undecided


RE: Ospa czy nie? - zenek_8 - 25-02-2021

Wczoraj poszła ostatnia dawka leku, pomogła zamiana leku na cmf. Ryby są póki co czyste i mam nadzieję że już takie zostaną. Myślę że od jutra albo od soboty mogę obniżać temperaturę.
Straty niestety są duże. O ile Drobnoustki nie ucierpiały to z 15 Pstrążenic zostało 6. Może gdybym od razu zastosował cmf to obyło by się bez strat.


RE: Ospa czy nie? - novi - 25-02-2021

costaforte u mnie (kilka lat temu, pewnie ponad 5) też nie działał, mimo podwójnej dawki. CMF był OK, ale też dwa cykle obowiązkowo.


RE: Ospa czy nie? - zenek_8 - 25-02-2021

(25-02-2021, 18:53 PM)novi napisał(a): costaforte u mnie (kilka lat temu, pewnie ponad 5) też nie działał, mimo podwójnej dawki. CMF był OK, ale też dwa cykle obowiązkowo.
CMF poszedł według ulotki czyli dawka uderzeniowa a potem co trzeci dzień podmiana i  uzupełnienie połową dawki. W sumie cztery podania.
W porównaniu do costaforte już po pierwszym podaniu były efekty. Także nie zawsze droższe znaczy lepsze w tym wypadku.


Ospa czy nie? - -KUBA- - 06-03-2021

Podepne się pod post bo mam problem w akwarium z bojownikiem i endlerami..

Jakoś 1.5 miesiąca temu zauważyłem u samicy endlera białe kropki na ciele, przypuszczając że to ospa zastosowałem kurację ICHTIO od Tropical bo tylko to miałem pod ręką. Zastosowałem dawkę według zaleceń i pełny cykl w akwarium (wszystko odpuściło i kropki znikły). Dziś zauważyłem u samicy te same kropki niemal w identycznych miejsach (jak na foto).
Do Akwarium nic nie dochodziło nowego obsada i wystrój od lipca 2020.

Choroba powróciła? Znowu zastosować ichtio czy próbować coś innego. [Obrazek: 38933a9bd90a4a53ec5736076752f8b0.jpg][Obrazek: 860406a2b7a4365114e83de7f0c27f41.jpg][Obrazek: 822b459eb5836f014932d9c386ae3dc4.jpg]

Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka


RE: Ospa czy nie? - zenek_8 - 07-03-2021

(06-03-2021, 13:19 PM)-KUBA- napisał(a): Podepne się pod post bo mam problem w akwarium z bojownikiem i endlerami..

Jakoś 1.5 miesiąca temu zauważyłem u samicy endlera białe kropki na ciele, przypuszczając że to ospa zastosowałem kurację ICHTIO od Tropical bo tylko to miałem pod ręką. Zastosowałem dawkę według zaleceń i pełny cykl w akwarium (wszystko odpuściło i kropki znikły). Dziś zauważyłem u samicy te same kropki niemal w identycznych miejsach (jak na foto).
Do Akwarium nic nie dochodziło nowego obsada i wystrój od lipca 2020.

Choroba powróciła? Znowu zastosować ichtio czy próbować coś innego. [Obrazek: 38933a9bd90a4a53ec5736076752f8b0.jpg][Obrazek: 860406a2b7a4365114e83de7f0c27f41.jpg][Obrazek: 822b459eb5836f014932d9c386ae3dc4.jpg]

Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka
Trochę spore te kropki i takie odstające jak porównuje ze swoimi zdjęciami. Może to jakaś inna forma orzęska. Jeżeli ichtio jest oparte na zieleni (A nie mogę znaleźć składu w necie) to spróbuj zastosować CMF tak jak ja albo FMC jak polecał RUKI. Im szybciej tym lepiej.


Ospa czy nie? - -KUBA- - 07-03-2021

Tylko dziwi mnie fakt że po 2tygodniowej kuracji nie było śladów kropek a po kolejnym miesiącu znowu się pojawiły.

Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka


RE: Ospa czy nie? - zenek_8 - 07-03-2021

(07-03-2021, 15:38 PM)-KUBA- napisał(a): Tylko dziwi mnie fakt że po 2tygodniowej kuracji nie było śladów kropek a po kolejnym miesiącu znowu się pojawiły.

Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka
Czytałem też że można kulorzęska przynieść z żywym pokarmem. Czytałem też że czasem ryby są bezobjawowymi nosicielami dopóki nie pogorszą się parametry wody albo  gdy ryba zostanie wystawiona na stres wtedy może ją zaatakować.


RE: Ospa czy nie? - Martinezio - 28-03-2023

Odkopię temat trochę Wink

Odnośnie leczenia ospy, poza solą i chemikaliami, stosował ktoś sok z czosnku?

Wg wikipedii o kulorzęsku:
Cytat:Recently, a wide series of herbal extracts have been shown as effective, including garlic juice, which has a toxic effect on theronts and trophonts.[sup][14][/sup] Biological control has also demonstrated its potential. A lipopeptide secreted as a surfactant from the bacterium Pseudomonas H6 has been shown to kill theronts, tomonts and tomocysts.[sup][9][/sup] It is not toxic to fish, which suggests that future control can be based on environmentally friendly, natural products.

Również się zastanawiam, jak można by zdobyć ten lipopeptyd z Pseudomonas H6... Wg powyższej informacji pomaga likwidować wszystkie stadia kulorzęska, łącznie z tymi w cystach na skórze i płetwach, przy czym jest nietoksyczny dla ryb Smile

Napiszcie tu nieco więcej swoich doświadczeń w leczeniu ichtioftiriozy. Może zrobimy z tego wątek specjalistyczny...