Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Dyskusje ogólne (https://cichlidae.pl/forum-46.html)
+--- Dział: Technika akwarystyczna (https://cichlidae.pl/forum-33.html)
+--- Wątek: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ (/thread-2069.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - Christo - 23-05-2014

Kurde... wiecie... Po moich doświadczeniach "Na Bagnach..." chyba darowałbym sobie armatę, odcedzanie, te wszystkie zabawy, zapychania, wymiany itp i po prostu przeznaczył na sporządzanie torfniaki jakieś niewielkie akwarium, pojemnik plastikowy, beczkę co tam kto ma, ile ma miejsca i ile wody potrzebuje i po prostu w takim zbiorniku moczył torf, a torfiankę pobierał od góry, wężykiem i już. Cały syf osiada sam na dole, grawitacja i wsio. Wymienia się tylko torf i pobiera wodę. Nie trzeba żadnej instalacji, włóknin, pończoch, martwienia się że coś się zapycha, wydajność spada, albo woda nie jest klarowna itd.Smile


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - novi - 24-05-2014

Nie bardzo ten sposób dobry będzie - brak ruchu wody i efektu "obmywania i wymywania" torfu i kwasów humusowych. Tak masz tylko efekt moczenia górnej warstwy - dobre przy duzej pow. i małej głębokości - tylko gdzie to w domu podziać?
Popatrz na moją instalację - nic nie ściągam nawet - samo płynie stale kropelkami do akwa a zasilane jest porcjami przez progr.czasowy i zawór pralkowy na RO. Obmywa całą obj.torfu i na zasadzie zasysania ciągnięta jest z dolnej warstwy baniaka przez gąbki i watę perl. odcedzona woda wężykiem prosto do akwa.


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - Christo - 24-05-2014

Jak ktoś już ma armatę i jest niej zadowolony, to jasna sprawa że nie będzie dublował instalacji. Jak ktoś nie ma, albo jest niezadowolony ze swojej, to tam metoda wydaje mi się o wiele prostsza, tańsza i nie wymaga konstruowania czegokolwiek. Co do niemieszania się wody w takim zbiorniku to faktycznie trzeba ją będzie "aż" przed podjęciem zamieszać i odczekać trochę aż syf osiądzie, choć z drugiej strony trudno mi uwierzyć żeby przy idealnie stojącej wodzie zrobił się w takim akwarium biało-brązowy "drink". Aż chyba zrobię eksperyment.Smile


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - Martinezio - 26-05-2014

Minimalny ruch wody zawsze wystąpi. Nie ma takiej opcji, aby go nie było Wink Kłania się fizyka, a konkretnie ruch cząsteczkowy Tongue Nie przerabialiście nigdy na fizyce albo chemii mieszania się dwóch cieczy bez ingerencji mieszadła jakiegokolwiek?

Natomiast idąc w drugą stronę, jeśli komuś zależy na czasie i wydajności, to armata będzie lepszym rozwiązaniem Tongue IMO będzie ona zawsze dużo wydajniejsza od moczenia torfu (chyba, że zastosuje się jakąś mechanikę do mieszania, np jakiś mały fan, a torf będzie w małych skarpetkach Wink).


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - Christo - 26-05-2014

(26-05-2014, 11:09 AM)Martinezio napisał(a): Nie przerabialiście nigdy na fizyce albo chemii mieszania się dwóch cieczy bez ingerencji mieszadła jakiegokolwiek?

Wyobraź sobie, że nie.Big GrinTongue


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - novi - 26-05-2014

(26-05-2014, 11:09 AM)Martinezio napisał(a): Minimalny ruch wody zawsze wystąpi. 

Tak, minimalny będzie też efekt.
Gradient stężenia w czasie przez przeszkodę (torf) będzie tym mniejszy im dalej od granicy torf-woda, a duże różnice cząsteczek i c.w. wody i kwasów humusowych nie polepszają sytuacji.
ps. sam sposób jest alternatywą na pewno. Jak dla mnie zbyt pracochłonną i jednostajną, a tego własnie nie lubię.


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - Martinezio - 26-05-2014

Christo: nadrób zatem zaległości Big Grin na YT pewnie się coś znajdzie...

Novi: temu pisałem, że armata będzie wydajniejsza Wink ale jak komuś nie zależy na czasie i lubi zastoje, to czemu zabraniać? Big Grin Efekt jaki będzie, taki będzie, ale będzie. Lepszy, czy gorszy - kwestia potrzeb i zdolności do kompromisu Big Grin


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - galimedes - 13-08-2014

Witam, kombinowałem i kombinowałem... Torf w sumpie, torf w akwarium, torf w siatce zawieszonej w baniaku w którym zbiera się woda RO.  - Efekt zawsze ten sam... słaby W końcu wczoraj postanowiłem i wykonałem ( w 15 min)  moją własną armatę torfową..Smile Składa się ona z rury fi 75 oraz kolanka i pończochy. Zamontowana jest nad baniakiem 30L w którym regularnie zbieram RO ( mam 4 takie baniaki co daje ok. 100 RO w kilka dni..) Wnioski:

1) W każdym innym przypadku woda przechodząca przez torf była mętna i zawierała mnóstwo pyłu - parametry zmieniały się nieznacznie. Po przejsciu przez armatę - woda kryształ, kolor słomkowy i parametry: pH 5.6 (membrana w filtrze jest już zużyta więc woda  z niego ma przewodnosc 70 us i nie jest tak miękka jak powinna) trochę wysokie jeszcze ale spróbuję z innym torfem (mój na opakowaniu ma napisane kwaśny pH 3.2 - 4) ale może torf torfowi nie równy...
2) Jest to , jak się okazuje o wiele efektywniejsze rozwiązanie niż wkłady do sumpa - woda kapie na forf przez co wymiana jonów jest efektywniejsza bo nie ma " martwych stref"

Dodam tylko że pojemność mojej armaty to 2L ( wysokość złoża 40 cm - średnica 7,5 cm)

Jeszcze jedna ciekawostka... W książce o sumatrzakach którą dostałem od Petera Finke jest stare zdjęcie pokazujące zaplecze jednego z hodowców. Jest na nim filtr RO ( wczesny model) oraz... Armata torfowa nazwana w tekście  " Torfkannonen" - więc Polska nazwa jest dokładnym tłumaczeniem z niemieckiego Smile  To że zdjęcie jest stare wywnioskowałem z tego że jest czarno-białe (pozostałe zdjęcia są kolorowe i przepiękne, oraz z pokazanego na nim wczesnego modelu filtra RO) Tak więc już ładnych paredziesiąt lat temu używano tych armat.... i to dokładnie takich jakmy teraz robimy - zrobię zdjęcie mojej ręki na tle tej strony w książce jak wrócę z pracy...Wink

Pozdrawiam! i poniżej zdjęcie mojej armatki.
   


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - galimedes - 14-08-2014

Witam, wczoraj po powrocie z pracy zmierzyłem przewodność torfianki, wcześniej po pierwszych 30 L była taka sama jak wejściowa czyli 70us  - ale po następnych 30L  było już 23us ! Smile  - pH jest cały czas takie samo ~5.9  czyli ciągle nie za niskie. Zamówiłem już inny torf i zobaczymy...
Pozdrawiam!


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - ziemian - 14-08-2014

Weź sobie kup torf kwaśny pH 3,5-4,5 i odpowiednio ustaw czas przesączania się wody wtedy rezultaty będą Wink