Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Dyskusje ogólne (https://cichlidae.pl/forum-46.html)
+--- Dział: Technika akwarystyczna (https://cichlidae.pl/forum-33.html)
+--- Wątek: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ (/thread-2069.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - wachkala - 08-12-2012

(08-12-2012, 10:00 AM)Killifish napisał(a): torf nie wysycha na wiór, on po tygodniu jest ciągle wilgotny.
No właśnie mój wysycha i potem się praktycznie nadaje tylko o wyrzucenia. Ale nie wziąłem pod uwagę, że ja mam torf zupełnie na wierzchu i parowanie jest o wiele większe.

(08-12-2012, 10:00 AM)Killifish napisał(a): 400 litrów samej torfianki
Masz takie wyniki!! Ja na 400 litrów wody zużywam 80 litrów torfu. No nie to w ogóle nie ma sensu ten system co mam. A już ponad rok się z tym tak męczę.
Ok bardzo dziękuje za ten temat i cenne informacje. Pomyśle tylko gdzie taką armatę zainstalować i ją zakładam.


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - Killifish - 08-12-2012

Tomek, nie rozumiem w co nie chcesz uwierzyć? Przecież to całkowicie naturalny spadek w armacie z wodą o takich parametrach.
Zrób swoją i się przekonaj Smile


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - polak.krk - 08-12-2012

Robilem tylko taka prowizoryczna troche. Smile
Juz wiem gdzie zle przeczytalem. Macie w kranie wode o ph 7 i kh - 1? Jesli tak no to mozliwe te pomiary.


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - filas - 08-12-2012

Bardzo sprytny wynalazek Smile

Mnie interesuje jeszcze kwestia samej procedury przepuszczania wody - widzę od spodu podłożony baniaczek na przesączoną wodę ale nie widzę i nie wiem jak dawkujecie wodę od góry, metodą kropelkową z węża podłączonego do kranu?

Jak to się dobywa?
Jak to funkcjonuje w przypadku przepuszczania większej ilości wody, czy to układ na tyle stabilny i "samodzielny", że można to uruchomić na kilka dni bez kontroli i doglądania?

PS. Swojej armaty nie pokażę Tongue - Qba by mnie zbanował.


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - Killifish - 08-12-2012

Tomek, cytuje z autoryzowanego wywiadu:
"GH około 13,5 ; woda kranowa a po przepuszczeniu 5. pH wyjściowe 7,38 a końcowe 4,70. KH wyjściowe 1."
Faktycznie mogło namieszać Big Grin
KH 1 oczywiście końcowe, chodziło autorce o wyjściowe z armaty Big Grin Poprawię.

Chemicznie możliwe pH 7 i KH 1.

Filipeee... jako, że armaty pokazać nie chcesz to wytłumaczę Tongue

Rusty robi tak. Wlewa wodę z baniaka do armaty <4 litry> i się sączy jak ogląda serial do baniaka pod armatą. Dolewa potem litr kranówki do baniaka i ma wodę o stałych parametrach potrzebną dla Jej ryb.
Oczywiście można zrobić automat, kwestia dobrania ciśnienia wody. Można zrobić zamknięty obieg, tylko trzeba pamiętać, że torf traci swoje właściwości z czasem i oczywiście pod armatą musi znajdować się duuuuuża beczka, ale problemu nie widzę. Trochę przypominałoby to filtr zewnętrzny z wkładem torfowym, oczywiście większą powierzchnię torfu bym dał wtedy, czyli większą średnicę rur, może rozwiązał to na zasadzie złoża zraszanego, nie wiem, musiałbym pomyśleć, ale jest to do wykonania.


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - filas - 08-12-2012

Tak właśnie przypuszczałem, że ograniczone to jest pojemnością rur użytych do budowy armaty.
Mnie interesowało by rozwiązanie, żeby np. jednorazowo uruchomić armatę i przepuścić przez nią 100 litrów bez ciągłego doglądania i dolewania wody, niech to sobie sączy się przez kilka dni ale samo, bez dolewania


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - Killifish - 08-12-2012

Filip ja tak robię i 100 litrów leci maks 4 godziny. Zależy jak ubity jest torf i jaki torf.


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - wachkala - 08-12-2012

(08-12-2012, 22:12 PM)Killifish napisał(a): Filip ja tak robię i 100 litrów leci maks 4 godziny. Zależy jak ubity jest torf i jaki torf.
Killifish i też parametry schodzą z około 7,3ph do 4ph i gh do około 5?
100 litrów w 4 godziny to bardzo szybko.


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - Killifish - 08-12-2012

Tak schodzą.
Ja leję RO Smile , już o tym pisałem, także twardości mam zerowe na starcie. Wzbogacam wodę tylko w garbniki i pH spada samoczynnie.

Wkrótce robię nowy test z zastosowaniem C76H52O46 i C7H6O5 w akwarystyce Smile Trzeba wrócić do wiedzy naszych dziadów Wink
Dla ciekawskich podaje przykładowy link do tego co mnie natchnęło Wink
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/11/Galle.jpg


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - polak.krk - 08-12-2012

To dopisz jakie ma kh na starcie tej wody, ze wychodzi z tego na wyjsciu kh 1. Dzieki