Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Dyskusje ogólne (https://cichlidae.pl/forum-46.html)
+--- Dział: Technika akwarystyczna (https://cichlidae.pl/forum-33.html)
+--- Wątek: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ (/thread-2069.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - piotrekk - 13-01-2014

A umieszczenie torfu luzem na dnie zbiornika nie zda egzaminu? Później już tylko spuszczenie wody i do akwa docelowego.


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - Ruki - 13-01-2014

Ja w wielu przypadkach dawałem torf na dnie, następnie przykrywałem piachem. Jest to świetne rozwiązanie przy wszelakich Apisto z BW. Wink


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - novi - 13-01-2014

Luzem i ruch wody to zobaczysz - aby się uspokoiło trochę czasu. Z pończochy też brudzi trochę.
A do zbijania parametrów to powiem, że u mnie 20L torfu zbiło pH w ok.800L /akwa +sump/ z 6.9 do 6.3 działając ok 4-5h/dobę przez 2tyg. a RO plus torfianka to pH=5.8 w 140L akwa.
Ostatnio dodałem włókno kokosowe na dno zbiornika. Jak ono wpływa na parametry? stosował ktoś?


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - Martinezio - 13-01-2014

Torf włóknisty tak nie syfi. Zwykły torf sypki to faktycznie luźnego bym nie dawał Wink Torf sphagnowy już jest w postaci włókien i jeśli jest czysty, to nie powinien syfić w ogóle Wink


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - Pavulon - 13-01-2014

Wydaje mi się, że koledze chodzi o przygotowanie wody do podmiany mając torf jako podłoże- zamiast armatki daje do pustego akwa torf i zalewa wodą. Potem ją ściąga i podmianka.Nie jako podłoże w docelowym akwa a w "podmiankowym". Dobrze piszę Piotrekk?? pzdr


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - piotrekk - 13-01-2014

Dokładnie, o to mi chodzi. Czytałem na początku tematu użytkownik wakchala wypowiadał się na ten temat, ale w swoim poście nie użył wystarczających info dla mnie, stąd moje pytanie. Wydawało mi się, że zrozumiale napisałem swój post, no ale jak się okazało, chyba nie konieczne. Chociaż niektóre informacje od użytkowników przydadzą mi się w przyszłym stawianiu zbiornika.


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - soltarus - 13-01-2014

Piotrekk... ja przetestowałem parę rozwiązań (łącznie z torfem na suficie Tongue ) i wszystko zdaje egzamin tak w sumie. Jak dasz torfu do wiadra na dno, wlejesz wodę, to zbije parametry. Chodzi o czas przygotowania oraz o to ile potrzeba nam wody na raz. Do 30l prawie wszytko zdaje egzamin. Schody są potem. Ja teraz używam np doniczki z dziurą w dnie i jest najlepsza jak do tej pory Wink


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - novi - 18-01-2014

Po kilku tygodniach stosowania zestawu "torfianki prawie automatycznej" powiem, że trzeba by poszukać bardziej prostego sposobu.
mam tyle tych zaworków, że w połowie się mylę - a to znaczy woda na podłodze w kotłowni.
Zdaje się będę dodawał torfiankę porcjami, manualnie - wtedy prosto - nastawiam programator na 5h i mam baniak 30L torfianki.
ps. włókno kokosowe nawet lepiej zbija pH niż torf- aż się przestraszyłem gdy do 50L akwa dodałem pęk włókna - z 30dkg suchego (w akwa wcześniej pH=6.8) i po kilku dniach było pH=5.3


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - soltarus - 18-01-2014

Włókno kokosowe dla gadów będzie w sam raz no nie?


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - Domino - 30-01-2014

Moja armata to rura PCV 130 cm długości, z czego jak dobrze pamiętam połowa jest zasypana torfem. Od dłuższego czasu nie robię torfianki bo woda to mi wychodziła czarna z tej armatki. Dopiero teraz wpadłem na to że mam pewnie w niej za dużo torfu (?)...  Tongue 
Ile powinienem mieć w takiej armatce torfu? Smile