Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Dyskusje ogólne (https://cichlidae.pl/forum-46.html)
+--- Dział: Technika akwarystyczna (https://cichlidae.pl/forum-33.html)
+--- Wątek: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ (/thread-2069.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - Killifish - 27-07-2013

Ładna prowizorka.
Nie testować w domu Wink


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - soltarus - 28-07-2013

Mi się wydaje czy potrzebuję pary okularów? Była tu kiedyś armata przepływowa... nie mogę znaleźć Tongue


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - novi - 29-07-2013

(28-07-2013, 16:21 PM)soltarus napisał(a): Była tu kiedyś armata przepływowa... nie mogę znaleźć Tongue

Ja planuję dodać do swojej podmiany wody (zegar czasowy załącza zawór od pralki na zasilaniu RO) taką właśnie armatę przepływową.
Schemat już mam:

.doc   Armata torfowa - przepływowa.doc (Rozmiar: 32.5 KB / Pobrań: 44)
Tak rozplanowałem ustawienie baniaka z torfem (wysokość) aby wystarczył jeden zawór do przełączania między czystym RO a torfianką do akwa.


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - soltarus - 29-07-2013

Czerwone strzałki pokazują przepływ RO. Biała to odpowietrznik który odprowadza nadmiar. Tylko że nie miałem okazji sprawdzić działania zestawu w pozycji pionowej. W poziomej v01 bez śrub mocujących miałem piękny strzał torfu na pół łazienki Big Grin Stwierdziłem że to wina mocowania i braku odpowietrznika. Zmieniłem -v02, przepuściłęm 130l, potem 225l Ro i w między czasie jakieś wiaderka na dolewki. Przy ostatnich 10 litrach zerwało śruby po stronie wlewu. Podejrzewam że odpowietrznik nie zadziałał. Ma ktoś jakiś pomysł? Big Grin Fajnie to działa i nie chcę tego robić w inny sposób Tongue Pionowa pozycja wystarczy? 69? ;]


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - qbsztyk - 30-07-2013

Chyba nie widziałem armaty pod ciśnieniem, trochę to niebezpieczne według mnie.Oczywiście da się ale nie na takim sprzęcie jak tu widzę Wink Grawitacja wystarczy, przecież wszyscy tak robią, a Ty żeś musiał na przekór zrobć , jak zwykle zresztą Smile


RE: [550l] SA - Oyapock BW - soltarus - 30-07-2013

Nie jest to takie niebezpieczne Smile Po prostu się otwiera. Grawitacyjnie nie dam rady osiągnąć 8-10l na h. Nie wychodzi mi to. Zapycha się, płynie góra. Ja tego nie mogę pilnować bo nie mam kiedy Smile musi się samo zrobić i to szybko Smile


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - Martinezio - 30-07-2013

Hmm... Jak chcesz ciśnieniowo, to zrób to na porządnych komponentach, bo tak to zawsze będzie Ci wywalać - prędzej czy później, kwestia jakości materiału. Jedno jest pewne - na rurach kanalizacyjnych tego dobrze nie zrobisz, bo one nie są przewidziane do ciśnienia. Poszukaj komponentów skręcanych, ew. mocnych baniaków na zład torfu, do którego to baniaka ścianek będziesz mógł zamontować trwale złączki ciśnieniowe. Wszystko jest możliwe do wykonania, a odpowiedni przepływ uzyskasz zwiększając powierzchnię filtracyjną (czyli baniak szeroki, przy odpowiedniej długości zapewniającej odzysk odpowiedniej ilości garbników przez wodę) Wink


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - qbsztyk - 30-07-2013

(30-07-2013, 11:03 AM)Martinezio napisał(a): Jedno jest pewne - na rurach kanalizacyjnych tego dobrze nie zrobisz, bo one nie są przewidziane do ciśnienia.

To samo z wężykami do pompki Smile


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - Killifish - 30-07-2013

Solti - poziomo zawsze będzie dochodziło do strumieniowania złoża, w tym przypadku torfu. Po za tym, tu chodzi o czas jak już wspominali chłopcy.
10 litrów w godzinę uzyskasz zwiększając średnicę rury i dobierając DEN odpowiedni.
Będzie ci się zapychać bo pyłu jest dużo.
Może sobie zrób coś w podobie złoża zraszanego. Powierzchnia duża, grubość złoża możesz dobierać Smile Uwielbiam te twoje polarne eksperymenty Big Grin


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - soltarus - 30-07-2013

Mam v03 Wink Jak coś mi się kiedyś uda to dam Wam znać Big Grin