Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Dyskusje ogólne (https://cichlidae.pl/forum-46.html)
+--- Dział: Technika akwarystyczna (https://cichlidae.pl/forum-33.html)
+--- Wątek: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ (/thread-2069.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - Domino - 07-12-2012

Jak wyczytałem w necie to większość przelewa przez armatki torfowe wode destylowaną.
Czy jest sens przelewać przez taką armatkę zwykłą kranówkę?


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - ziemian - 07-12-2012

Jest... również zjedzie Ci z twardościami oraz pH, ale oczywiście woda nie może być o ekstremalnych twardościach...


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - adam5454 - 07-12-2012

Dziwne, bo ja przelewam kranowke przez armate i mam pH 4 a twardosci bliskie 2 Wink


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - Killifish - 07-12-2012

Witam. Zapraszam na autoryzowany wywiad z właścicielką owego cuda techniki.

- Rusty, ile czasu potrzebuje np 5l wody żeby przesączyć się przez ten torf?
- Używanie tej armaty jest tak wygodne, że nie muszę mierzyć czasu Smile W ten weekend sprawdzę i podam.

- Rusty, jakie masz parametry wody przed i po przepuszczeniu?
- GH około 13,5 ; woda kranowa a po przepuszczeniu 5. pH wyjściowe 7,38 a końcowe 4,70. KH końcowe 1.

- Rusty, czy użyłaś torfu mielonego lub sfagnowego czy włóknistego?
- Mielonego. Chciałabym dodać coś na temat koloru wody, która wychodzi.
Kolor wody w dużym stopniu zależy od wilgotności torfu który jest w armacie. Z suchego torfu wychodzi lura < czyli słaby kolor - Killi Smile > ale parametry są ok. Po przelaniu 10 litrów kolor słabnie, jednak wystarczy odczekać dwa/trzy dni i ponownie mamy mocny kolor przesączu torfowego™.

- Rusty, czy masz "takie drobiny"? Smile
- Wyłącznie pierwsze 5 litrów było mętne i wtedy też najbardziej ciekło. Następne partie wody były już klarowne i są nadal. Widocznie zielona rajstopa miała za mało den < zapytać kobiet co to jest - Killi Smile >

- Rusty, kolega marnuje czas z akwarium z torfem?
- Tak, mógłby ten czas wykorzystać na znalezienie wspaniałego partnera, który zbuduje mu takie dzieło. <Jestem zajęty - Killi>

- Bardzo dziękuję za wywiad i życzę miłej nocy.
- Robisz śniadanie jutro Smile


   

1 - rura kanalizacyjna 110x259. 6,62 PLN
2 - rura kanalizacyjna 110x500. 8,04 PLN
3 - redukcja SZ 110x50. 5,68 PLN
4 - redukcja PP 50/32/90. 4,88 PLN
5 - kolanko nastawne PP 32°-0°-90° 9,04 PLN
6 - uchwyt 110 z kołkiem FI 9,36 PLN

SUMA: 43,62 PLN

Uchwyty 6 - to te przykręcone do ściany na pierwszym zdjęciu.


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - piotrK - 08-12-2012

Wartościowe info. Dzięki.


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - wachkala - 08-12-2012

(07-12-2012, 23:18 PM)Killifish napisał(a): mógłby ten czas wykorzystać na znalezienie wspaniałego partnera, który zbuduje mu takie dzieło.

Gdybym miał o jeszcze jednego więcej to już by był naprawdę duży tłok. I czasu na ryby bym w ogóle nie miał. Nie ma szans na kolejnego .... chociaż .... niczego nie wykluczam.

Dzięki za ważne informacje.
To ostatnie pytanie do użytkowniczki:
Kiedy armata jest nieużywana to czy wysycha?

Rolleyes Wiem, wiem, wiem wtedy trzeba ostro szukać partnera ale co z torfem?
Czy koleżanka zostawia wodę w tubie kiedy jej nie używa i torf się moczy? czy może zostawia w tubie torf bez wody gdy już skończy używać armatę?


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - macben - 08-12-2012

Fajnie by było jakby podana była informacja na jak długo starcza wkład torfowy przelewając kranówkę a na jak długo przelewając wodę RO Wink
Wiadomo że na kranówce szybciej się zużyje ale ciekaw jestem czy robiliście takie testy Wink


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - Killifish - 08-12-2012

Jak można wyczytać z odpowiedzi, torf nie jest w wodzie. Nie zostawia go zalanego wodą, dlatego też nie budowałem armaty pod tym kontem, gdyby tak miało być to na dole montowałbym zawór a od góry czop. Trzeba też wiedzieć, że torf nie wysycha na wiór, on po tygodniu jest ciągle wilgotny. Wcześniejsza informacja dotyczyła pierwszego użycia armaty.

Benku - test trwa na kranie, dziś będzie 11 podmiana, czyli przez armate przepłynęło już ponad 200litrów. Parametry stabilne. Magda używa tylko kranówki, ale da to nam pogląd. Myślę, że taki test można przeprowadzić w skali mikro.
Mi wkład starcza na długo, coś około 2 miesięcy, podmiany co 2 tyg. po okolo 400 litrów samej torfianki a leje RO.


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - piotrK - 08-12-2012

Czyli 1600L RO na jednym wkładzie? To jest moim zdaniem świetny wynik Smile Ciekawe do ilu L dojdzie Magda przy kranówce.


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - polak.krk - 08-12-2012

Cos mi sie nie chce wierzyc, ze z takiego ph I kh zeszlo do tak niskich parametrow. Smile W teorii nie powinno sie as tak obnizyc, hmmmm. Smile