Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Dyskusje ogólne (https://cichlidae.pl/forum-46.html)
+--- Dział: Technika akwarystyczna (https://cichlidae.pl/forum-33.html)
+--- Wątek: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ (/thread-2069.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - soltarus - 17-02-2013

Ot durnota... nie można pisać ani czytać nic przed poranną kawą. Marcin o wymianie torfu, a ja o podmiance w baniaku Wink eh... ale dziś niedziela więc...

3runer - rury można trzymać w szafie, piwnicy, na balkonie i używać i składać tylko przed podmianą. Mnie takie rozwiązanie nie kręci jak raz. Stołek non stop stojący w łazience z rułą też Smile Ale póki co taka prowizorka się świetnie sprawdza.


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - Rusty - 17-02-2013

Jeśli chodzi o aspekt wizualny rury, to mnie jakoś nie degustuje.
Zawsze można obkleić jakimiś ładnymi naklejkami w kwiatki, okleiną we wzorki albo fototapetą Big Grin
O mojej butelkowej prowizorce już prawie zapomniałam, ale odnalazłam w czeluściach kompa fotki i opis:

Prowizoryczna mini armata torfowa

Propozycja ta skierowana jest do osób, które mają mniejsze akwarium i które przeraża myśl o konieczności wykonania armaty z półtorametrowej rury. Nawet moja prowizoryczna miniarmatka potrafi ładnie zbić pH i twardości, a konieczność częstej zmiany torfu w przypadku użycia zwykłej plastikowej butelki to banał.

Potrzebne materiały:
1 plastikowa butelka 2 litrowa
1 plastikowa butelka 5 litrowa
4 płatki kosmetyczne z waty
nożyczki, torf, odstana woda

Wykonanie banalne:
- odciąć denko małej butelki,
- obłożyć watą od środka jej wylot,
- napchać do pełna torfem,
- wylot małej butli włożyć do wylotu dużej,
- przefiltrować przez całość wodę.
   
   


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - Killifish - 17-02-2013

Dziękuję Ryba Wink

Bruner, proszę bardzo Smile Ale pomyśl o tych kwiatkach, motylkach na rurce...


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - Martinezio - 17-02-2013

Zrobilem testy mieszania i nie wiem, co myslec. Mam bardzo duza twardosc wody w kranie z mega buforem weglanowym. Dopiero wymieszana pol na pol z torfianka zeszla z kH i GH do przyzwoitego poziomu. Testy robilem na pol litrowej probce kraniczanki, do ktorej wlewalem po 100 ml torfianki.Przy skladzie pol na pol parametry wyszly takie: pH: 6.9, kH: 6d, GH: 6d.
Czyli to, co mi sie wysaczylo przez noc posluzy mi do podmianki ledwie 30l. Zwykle podmienialem ok 50l, ze wzgledu na brudzace zbrojniki. Trzeba bedzie torfianke na dwa razy produkowac, aby udoic 25l min.


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - Killifish - 17-02-2013

Za bardzo zbiłeś torf albo rajstopa za gęsta. Magdzie właśnie się przytkała rajstopa, 4 litry leciały 24 godziny Big Grin Zatem pytam:
- Masz Ty kija kobito w doma?
- Ma, że ja!
I dostałem drąga 2,5 metra z olszyny, co w armatę wejść nie chciał, bo sufit nisko, albo armata wysoko Big Grin
Zamieszałem raz delikatnie i leci 5 litrów w 25 minut a parametry nadal identyczne.

Magda też ma wysokie twardości i pH kranówki i miesza tak 1/4 do 1/3 kranówki z przesączem. Miesza to w 5 litrowej bańce. A możne prościej.
Wlewa do armaty wody i zostawia w butelce tak 1/4 do 1/3 kranówki i podstawia butelkę pod armatę. Przesącz sam się miesza i woda gotowa. Chociaż ostatnio używa wiadra, dostała od Łajzy takie 10 litrów z lawendowymi wstawkami to używa Wink Big Grin


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - Martinezio - 17-02-2013

U mnie leci nieco bardziej. Po prostu nie chcialo mi sie czekac, wiec zostawilem na noc i rano przesacz gotowy Smile Nic nie stoi na przeszkodzi, aby te 25l zrobic wczesniej, przed podmiana w sobote. A tak w ogole, to planuje przestac z podmianami Tongue Po to jest hydroponika i zieleninka Smile
Tylko bede uzupelnial to, co odparuje, oraz dolewal sciagnieta przy odkurzaniu wode. Wiec moze te jednorazowe 15l starczy Smile


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - soltarus - 17-02-2013

Ja sączę ro przez torf, bo kranówka tylko na początku miała wartości bliskie 0. Ogólnie to sobie przepuszczam 10 litrów i potem dodaję kranówkę. Niestety wiadro od włóczenia do bańki się wygięło i mu się pojemność zmieniła, więc na oczekiwane gh6 daję 4 litry kranówki.

Podmianki i tak musisz robić. Raz na jakiś czas ale mus.


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - 3runer - 17-02-2013

(17-02-2013, 16:38 PM)Killifish napisał(a): Dziękuję Ryba Wink

Bruner, proszę bardzo Smile Ale pomyśl o tych kwiatkach, motylkach na rurce...

o widzisz to jest argument

dziękować Big Grin

coś się wymyśli


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - Martinezio - 18-02-2013

Soltarus: ale dlaczego mus? Wink Wiesz, przy odkurzaniu zawsze tej wody odesse co nieco. Dzis odessalem ok. 35l. Wczesniej ok. 5 zonce do kwiatkow dalem, a czesc odparowala i tak wyszlo ok. 40l do dolania. Torfianki summa sumarum narobilem jakies 17l. Wiec prawie wyszlo te 50/50 Wink
Na razie nie mierze parametrow. Jutro moze zmierze.

Po dolaniu zrobilo sie metnawo co nieco, ale kolorek nabralo ladny Smile Dorzucilem tez odblysniki do moich t8-ek i troche lepiej sie rozswietlilo Smile
   


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - woytek - 18-02-2013

zbudowałem armate, narazie nie testowałe ,musi torf namoknąć, miałe suchy jak pieprz-pochodzenie naturalne złoża