Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Dyskusje ogólne (https://cichlidae.pl/forum-46.html)
+--- Dział: Technika akwarystyczna (https://cichlidae.pl/forum-33.html)
+--- Wątek: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ (/thread-2069.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - Martinezio - 17-02-2013

Ok, oto wyniki mojego "ekspery-mętu" Wink

Po pół godzinie przesączyło się prawie 5l do wiaderka. Kolorek jasnej herbatki, woda leciała delikatnym ciurkiem. Trochę mętna, ale przejrzysta wystarczająco. Szczegóły poniżej, na fotce:
   

Zrobiłem test wody i wyniki są takie:
ph spadło do poziomu poniżej skali paska (minimum mierzalności w teście JBL to 6.4).
kH zbiło mi aż do 3d, a GH do pola oznaczonego >4d !
Oto dowód (po lewo test kraniczanki, po prawo - torfianki):
   


A wszystko z tego oto tofru wyssane:
   

Muszę teraz pomyśleć, jak zmieszać ten wywar z kraniczanką, aby zachować jak najwięcej dobroci torfowej, a jednocześnie jak najmniej torfianki zużyć Smile

Ja do testów paskowych nie mogę się przyczepić - przynajmniej w części dot. parametrów twardości i pH wody. Trochę mało dokładne są w kwestii azotanów, to trzeba przyznać. Przydało by się coś lepszego, zwłaszcza, że próbuję obczaić, kiedy mi hydroponika zacznie skutecznie działać Smile


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - Killifish - 17-02-2013

Zależy jakie parametry chcesz uzyskać docelowe. Najlepiej rób test na butelce 5 litrowej od wody. 1/4 kranówki a reszta torfianki, 1/3 kranówki...
Fajnie to wyszło. Świetna robota.


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - 3runer - 17-02-2013

ostatnio przechadzałem się po Lerua Merlin, koszt rur to pi razy drzwi 20-30 zł, też chciałem zrobić przejściówkę na mniejszą rurę, która robiła by za filtr z waty filtracyjnej, torf już jest, teraz tylko policzyć pojemności i do roboty, dzięki za pomysły na wykonianie


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - soltarus - 17-02-2013

Jak ktoś nie ma dobrego miejsca dla armaty w domu (mówię o mieszkańcach bloków) to polecam jednak skorzystać z wersji mobilnej - chociażby tak jak robi Mei.


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - mei - 17-02-2013

Taka duża armata, jak np. teraz pokazał Martinezio to tak jak pisałam wcześniej, straszne brzydactwo Tongue Ale tak całkiem serio, to podziwiam Waszą pomysłowość i pracę włożoną w zrobienie tego "sprzętu". Tak jak Soltarus powyżej zauważył, w bloku czasem trudno o większą i stałą konstrukcję tego typu. Też jestem ciekawa jak będzie wyglądała wymiana torfu w takiej wielkiej armatce. Ja ze swoją ostatnio miałam dziwne problemy bo torf mi się nie chciał ubić i jak zalewałam wodą, to robiło mi się błoto i armatka się zatykała ;/ Poradziłam sobie w ten sposób, że docisnęłam torf wcześniej obciętym denkiem od butelki a na to kamień, coby ten plastik nie wypływał. Trochę taka prowizorka ale ważne, że działa Wink


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - Martinezio - 17-02-2013

Armatka torfowa to jest prowizorka i tego nie da sie ukryc. Tyle, ze skuteczna, prosta i trwala prowizorka Big Grin
Po calej nocy, na wlanych 20l kraniczanki koncentratu torfowego wysaczylo sie jakies 18l, wiec nie jest zle Smile 2l zostaly zatem w torfie. Co do wymiany, to na razie jeszcze nie bede robil, bo torf swiezy. Na pewno napisze co i jak ale mysle, ze bedzie to na zasadzie odwrocenia i wytrzasania Wink Z drobna pomoca pogrzebacza... Calosc nie jest ciezka, jak sie zdejmie ze statywu.


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - soltarus - 17-02-2013

(17-02-2013, 10:08 AM)Martinezio napisał(a): Armatka torfowa to jest prowizorka i tego nie da sie ukryc. Tyle, ze skuteczna, prosta i trwala prowizorka Big Grin
Po calej nocy, na wlanych 20l kraniczanki koncentratu torfowego wysaczylo sie jakies 18l, wiec nie jest zle Smile 2l zostaly zatem w torfie. Co do wymiany, to na razie jeszcze nie bede robil, bo torf swiezy. Na pewno napisze co i jak ale mysle, ze bedzie to na zasadzie odwrocenia i wytrzasania Wink Z drobna pomoca pogrzebacza... Calosc nie jest ciezka, jak sie zdejmie ze statywu.

Wymieniaj. Chociaż u mnie dziwnie wyszło że pierwsze 15l poszło do kanalizy. Nie pamiętam dlaczego Big Grin


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - ziemian - 17-02-2013

Ja wymieniam torf po jakiś 250l-300l przesączu także tobie nie prędko do tego narazie...

Wymieniam właśnie poprzez odwrócenie rury i wytrząsanie Wink


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - Killifish - 17-02-2013

Zależy jaką rajstope dacie i jaki torf. O i cała filozofia Smile Torf wychodzi z rury jak Killi ze Skarbówki...

Muszę Magde namówić na jej butelko-relacje.


RE: Armata torfowa i inne urządzenia do wykonywania przesączu torfowego™ - 3runer - 17-02-2013

namawiaj, bo na widok zdjęć rury i moich wizyt w sklepach budowlanych ma luba powiedziała po moim trupie Tongue

w najgorszym wypadku będę z baniakami schodził do komórki Big Grin