Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Betta ocellata (B. unimaculata?) - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Prezentacje (https://cichlidae.pl/forum-23.html)
+--- Dział: Inne ryby i mieszkańcy naszych akwariów (https://cichlidae.pl/forum-45.html)
+--- Wątek: Betta ocellata (B. unimaculata?) (/thread-1906.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6


Betta ocellata (B. unimaculata?) - arsik - 30-10-2012

Witam,

Ryby z własnego wychowu. Już nawet raz przeszły tarła. I tu zauważyłem ciekawe zachowanie. A mianowicie młode ryby, które akurat miały tarło zostały zaatakowane przez swego tatusia i mamusię (jednak te 2-3cm większych i masywniejszych). Dorosły samiec podpływał do młodziaka i uderzał go w pysk coby ten wypluł ikrę i ją po prostu zżerał. Zauważyła to samiczka i zaczęła robić podobnie. Młodziak w sumie cieszył się ikrą całe półtorej minuty. Nie interweniowałem, bo byłem ciekaw tego zachowania.
Na foto nr 3 bliżej samiec (metalicznie połyskujące łuski), dalej samica.



RE: Betta ocellata (B. unimaculata?) - Killifish - 30-10-2012

Smile
Ile mają dorosłe długości?
Skąd ten problem z nazewnictwem?

Opisane zachowania bardzo ciekawe, świetna robota.


RE: Betta ocellata (B. unimaculata?) - arsik - 30-10-2012

(30-10-2012, 12:04 PM)Killifish napisał(a): Smile
Ile mają dorosłe długości?
Skąd ten problem z nazewnictwem?

Opisane zachowania bardzo ciekawe, świetna robota.


Dorosłe mają 10cm, ale musiałbym je zmierzyć ;-) Co do nazewnictwa to otrzymałem je jako B. unimaculata, lecz jednak wnioskuję, że to B. ocellata. Musiałbym dorwać jakieś konkretniejsze opracowanie dotyczące systematyki ;-)




RE: Betta ocellata (B. unimaculata?) - Killifish - 30-10-2012

Na moje B. ocellata z wyglądu i długości (dokładny pomiar byłby wskazany). Wrzuce tu w wolnej chwili dokładne opracowanie.
Ogólnie, całe zamieszanie wprowadził pewien człowiek, który opisał jedną z lokalizacji B. unimaculata jako B. ocellata, bo faktycznie są bardzo podobne (ilość łusek) ale już sama ich liczba wskazuje na ocelalata.

Oczywiście piękne ryby. Się tam staraj o młode, wujek się uśmiechnię Wink


RE: Betta ocellata (B. unimaculata?) - arsik - 30-10-2012

(30-10-2012, 15:51 PM)Killifish napisał(a): Na moje B. ocellata z wyglądu i długości (dokładny pomiar byłby wskazany). Wrzuce tu w wolnej chwili dokładne opracowanie.
Ogólnie, całe zamieszanie wprowadził pewien człowiek, który opisał jedną z lokalizacji B. unimaculata jako B. ocellata, bo faktycznie są bardzo podobne (ilość łusek) ale już sama ich liczba wskazuje na ocelalata.

Oczywiście piękne ryby. Się tam staraj o młode, wujek się uśmiechnię Wink


Killi własnie czytałem o tym kiedyś, że B. ocellata to synonim B. unimaculata i to zamieszanie całe z lokalizacją itp.
Młode mam już takie podrostki 2cm oraz takie mniejsze ok. 1cm i w nd wypuścił samiec młode więc dopiero ledwo co widoczne 0,4-0,5cm ;-) Więc mam tego сколько угодно Smile



RE: Betta ocellata (B. unimaculata?) - Pley - 01-12-2012

Przyszły dziś moje cuda.
Są gigantyczne. Jak tak na nie patrze, to powoli zaczynam myśleć nad klejeniem większego baniaczka Smile

Bardzo ciekawskie ryby. Mimo tego, że dopiero co wylądowały w akwarium to całkiem dobrze pozowały


RE: Betta ocellata (B. unimaculata?) - piotrK - 01-12-2012

Fajowe ryby, jedne z najfaniejszych Betta. A akwarium równie ładne jak mieszkańcy.


RE: Betta ocellata (B. unimaculata?) - Killifish - 01-12-2012

Super Pley'u, cieszę się że już je masz Smile


RE: Betta ocellata (B. unimaculata?) - K-Pon - 02-12-2012

(01-12-2012, 20:36 PM)Pley napisał(a): Przyszły dziś moje cuda.
Są gigantyczne. Jak tak na nie patrze, to powoli zaczynam myśleć nad klejeniem większego baniaczka Smile

Bardzo ciekawskie ryby. Mimo tego, że dopiero co wylądowały w akwarium to całkiem dobrze pozowały

Fajne [undefined=undefined]Betta ocellata[/undefined] Smile
Skąd je masz ??


RE: Betta ocellata (B. unimaculata?) - Pley - 02-12-2012

ARS Smile

Miałem dylemat- Ocellata, czy smaragdina.

Mimo tego, że te drugie mają bardzo ciekawy sposób tworzenia gniazda wolałem pójść w "gębacze".