Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Podchów artemii od naupliusa do postaci dorosłej - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Dyskusje ogólne (https://cichlidae.pl/forum-46.html)
+--- Dział: Żywienie pielęgnic (https://cichlidae.pl/forum-53.html)
+--- Wątek: Podchów artemii od naupliusa do postaci dorosłej (/thread-1441.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8


Podchów artemii od naupliusa do postaci dorosłej - Ruki - 24-06-2012

Chyba o tym gdzieś wspominałem, ale lepiej niech będzie w nowym wątku.

Ogólnie podchów jest banalny, ale trzeba trzymać się kilku podstawowych zasad. Pierwszą, najważniejszą, jest stałe natlenianie wody, wynika to z drugiej. Od trzeciego dnia naupliusy przechodzą na pokarm egzogenny(czyli ze środowiska). Im go więcej tym lepiej, z zastrzeżeniem natleniania- im więcej żarła tym więcej tlenu musi być. Najlepszym pokarmem jest zielona woda hodowana na wodzie z nawozem do kwiatków. Wtedy szybko się zazielenia i jest aż gęsto. Wlewamy po kilka ml(zależnie od ilości artemii i wielkości zbiornika) i karmimy gdy woda zaczyna się "przeczyszczać". Warto jest naświetlać hodowlę, wtedy glony też zaczynają rosnąć w zbiorniku hodowlanym. Smile
Ja, po około 1.5-2 miesiącach miałem już stabilną, rozmnażającą się populację. I miało to miejsce w 4l zbiorniczku. Smile Ale by wykarmić większą ilość ryb zbiornik do hodowli musi być całkiem duży- tak z minimum 60-80l.
Nie polecam do karmienia żadnych drożdży, żółtka z jaj i innych wynalazków. Będą zabierać tylko cenny tlen.
Jakby ktoś miał jakieś pytania to śmiało. Wink


RE: Podchów artemii od naupliusa do postaci dorosłej - piotrK - 24-06-2012

Czyli jednocześnie mamy żarcie dla dorosłych ryb, jak i narybku?


RE: Podchów artemii od naupliusa do postaci dorosłej - Ruki - 25-06-2012

Tak. Smile
I artemia jest o tyle fajna, że daje nam znać kiedy jej tlenu brakuje. Kiedy tlenu w wodzie jest OK artemia jest biała, im mniej tlenu tym bardziej pomarańczowa się robi. Wink


RE: Podchów artemii od naupliusa do postaci dorosłej - ziemian - 25-06-2012

No to już wiem dlaczego moja była od początku pomarańczowa Smile

Będzie trzeba uruchomić pompkę która będzie już miała z 15-20 lat ale hula, bo samiczka Gibbicepsów pewnie jutro/pojutrze młode wyprowadzi.


RE: Podchów artemii od naupliusa do postaci dorosłej - arsik - 25-06-2012

Kiedyś mi się kilkakrotnie "samo z siebie" wyhodowało dorosłą artemią jak na oknie itp stał słój.


RE: Podchów artemii od naupliusa do postaci dorosłej - SabreUr - 25-06-2012

Jaki jest zakres temperatur w którym artemia będzie "działać" - tzn czy na okres letni-wczesnojesienny mogę taki zbiornik wystawić na balkon?


RE: Podchów artemii od naupliusa do postaci dorosłej - Ruki - 25-06-2012

Maciek, wszystko zależy od gatunku artemii który masz. A. franciscana bez problemu mogłaby na balkonie stać.


RE: Podchów artemii od naupliusa do postaci dorosłej - K-Pon - 25-06-2012

Kolega zajmujący się hodowlą głownie ryb żyworodnych na sprzedaż opisał mi jego przygodę z ciągłym wylęgiem Artemii i jej rozmnażania.
Ogólnie wszystko wyglądało pięknie do czasu skarmiania większej liczby ryb dorosłych (mówił o 20 szt. ryb). Produkcja nie była w stanie nadążyć w budowlanym pojemniku do mieszania betonu (jak oczka wodne) o poj. 1m3. Patrząc na aspekt karmienia narybku, sposób w 100% zdał egzamin. Najważniejszym było utrzymanie dużej liczby osobników dorosłych, które jak określił mnożyły się w postępie sinusoidy Tongue
Jako, że hodowle prowadzi w altance w ogrodach działkowych (bardzo, bardzo ... tani prąd) to nie rezygnuje z niej. Jeżeli miałby to zrobić w domu na pewno by się nie zdecydował.
Parametry hodowli:
- zbiornik 1 m3, napełniony w 70 % (głębokość maksymalna 40 cm)
- zasolenie (zapomniałem zapytać Sad, ale się poprawię)
- porcja startowa Artemii 10 łyżek stołowych jaj
- ciągła praca napowietrzacza (najmniejszy z Atman'owskich)
- ciągle naświetlenie - żarówka energooszczędna 11W 20cm nad taflą wody
- temp. wody 23 st. C, w lecie 26-30 st. C
- codziennie karmi "zieloną wodą" - 2 butelki 1,5l (stale ma kilka butelek na parapecie okna mocno nasłonecznionego), oczywiście przed karmieniem ściąga możliwie najmniejszy wylęg robiąc miejsce na papu w zbiorniku
- co tydzień podmianka 50 l wody na odstany kranowit + sól kamienna + soda, jeżeli się zapomni to hodowla delikatnie mówiąc mocno woni (obumiera w tempie ekspresowym)

Ogólnie na większą skalę hodowla absorbuje dużo (jak dla mnie za dużo) czasu Sad
Powyższy schemat działań wystarcza Koledze na skarmienie co 2 dzień ok 200 szt. młodych żyworódek (głownie barwne formy Pawich Oczek) do wielkości 1cm.
Ceny jego ryb znacząco odbiegają od cen sklepowych ponieważ handluje wyłącznie czystymi formami (tak to określił) i prowadzi masową selekcję, stad Jemu się to opłaca.

Podsunąłem mu jednak pomysł Naszego Kolegi mpaw'a na sezonowe hodowle rodzimego planktonu i zgodnie z wczorajszą rozmowa już zbiera pierwsze plony i jednocześnie odstawił dużą hodowlę Artemii do odwołania (został słoikowy wylęg do skarmiania najmniejszej młodzieży) Smile




RE: Podchów artemii od naupliusa do postaci dorosłej - SabreUr - 25-06-2012

Jaką mam, to ciężko mi stwierdzić. Mała i macha takim czymś Big Grin Jak na razie jest jeszcze wymieszana z niewyklutymi cystami, więc i tak jej nie podam.
To jeszcze kilka pytań:
Jaką "masę" artemii poleciłbyś na starter hodowli w przeliczeniu gram cyst na litr?
Czy sypnąć od razu całość, czy np stworzyć zróżnicowaną wiekowo populację - pierwsza dawka, potem druga po 3 dniach, potem trzecia gdy pierwsza osiągnie jakieś późniejsze stadium, itd?
Jak rozpoznać gatunek artemii? Bo jak rozumiem A. salina =/= A. franciscana
Woda - kranówka czy RO?
Ile soli na litr dla A. franciscana?
Pozwolę sobie jeszcze na mały OT związany z artemią - czy przed podaniem należy ją odsączyć ze słonej wody? Jeżeli tak, to czym?


RE: Podchów artemii od naupliusa do postaci dorosłej - macben - 25-06-2012

Nie obraz się kolego, ale to jest właśnie typ pytań na które się nie chcę odpowiadać, bo ręce opadają. Wpisz w google, to będzie łatwiej wszystkim, i zrozumiesz.
Pozdrawiam
Benek