Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Kulinarny wątek zbiorczy - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Dyskusje ogólne (https://cichlidae.pl/forum-46.html)
+--- Dział: Pozaakwarystycznie (https://cichlidae.pl/forum-32.html)
+--- Wątek: Kulinarny wątek zbiorczy (/thread-1432.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14


RE: Kulinarny wątek zbiorczy - piotrK - 17-02-2013

Do krewetek zabieram się jak pies do jeża - muszę spróbować w ten sposób Smile


RE: Kulinarny wątek zbiorczy - mei - 27-03-2013

Pizza Tongue

Przepis na 2 placki ok. 23cm. Ciasto będzie takie nie za cienkie i nie za grube.


Ciasto na pizzę.

Składniki:
2 szklanki mąki
1/4 szklanki mleka
1/4 szklanki ciepłej wody
1/4 kostki drożdży
ok. 6-10 łyżek oliwy
sól
cukier

Wykonanie:
Na początek przygotowuje się w szklance mleko z wodą (całość musi być ciepła) i wrzuca się do tego pokruszone drożdże. Odstawia się to na 10min. W tym czasie sypie się do miski mąkę, trochę soli, cukru oraz polewa oliwą. Można dać do smaku również oregano, bazylię, pieprz i paprykę słodką. Następnie wlewa się do miski przygotowane wcześniej drożdże i należy dobrze ugnieść ciasto. Jak się będzie za bardzo lepić do rąk, to trzeba dosypać troszku mąki. Jeśli będzie za suche, wystarczy dolać kapkę ciepłej wody lub mleka. Ugniecione ciasto odstawia się na pół godziny w misce przykrytej ręcznikiem czy inną szmatką.

Pozostałe czynności:
Czekając aż ciasto wyrośnie można na początku zająć się zrobieniem sosu. Ja robię albo klasyczny pomidorowy albo sos śmietanowy. Nie używa się keczupu jako sos, bo to profanacja Tongue Po zrobieniu sosu czas na krojenie innych składników. Kiedy ciasto wyrośnie, trzeba je przekroić na pół, rozwałkować na 2 placki, które trzeba dobrze ponakłuwać widelcem. Na tak przygotowane ciasto najpierw nakłada się sos, potem utarty ser a następnie pozostałe składniki. Ja lubię na koniec wszystko delikatnie dodatkowo obsypać startym serem. Pizze piekę na folii teflonowej przez 15-20min w temperaturze 200-220'C.

Ja dziś robiłam dwie różne pizze:

1. ser gouda, ser mozarella, ser camembert, sos śmietanowy, pieczarki, szynka, ananas, papryka czerwona.
2. ser gouda, ser mozarella, ser camembert, sos śmietanowy, pieczarki, kiełbasa salami, papryka czerwona, pomidor.



Fotorelacja zrobiona kalkulatorem O.o

Micha z mąką i resztą ferajny:
   


Ugniecione ciacho:
   


Ciacho troszku urosło:
   


Składniki Tongue :
   


Uformowane i nadziane placki:
   


Pizze na surowo:
   


Pizze po upieczeniu:
   


RE: Kulinarny wątek zbiorczy - qbsztyk - 28-03-2013

Oklasky


RE: Kulinarny wątek zbiorczy - filas - 28-03-2013

Mei, wiesz, że ja muszę przez Wrocław jechać do Krakowa Smile

Już wiem co chcę w zamian za rybki Big Grin


RE: Kulinarny wątek zbiorczy - mei - 28-03-2013

Tak w nocy chcesz pizze? Tongue Chyba że w drodze powrotnej w niedzielę ^^

A co do wyjazdu, daj znać czy decydujesz się na jazdę w sobotę autem czy autobusem. Bo Jak coś to chętnie bym się z Tobą zabrała a jeśli autobusem, to chcę sobie wcześniej kupić bilety przez internet Smile


RE: Kulinarny wątek zbiorczy - Martinezio - 29-03-2013

Hejka. Chciałem się podzielić swoim sprawdzonym przepisem na pyszny sernik krakowski Smile Dla niewtajemniczonych, to jest ten serniczek:

.jpg   sernik krakowski 1.jpg (Rozmiar: 74.22 KB / Pobrań: 204)

Przepis nie jest mój, ale jest przeze mnie sprawdzony i to już dwukrotnie Wink Także będę się posiłkował nie swoimi słowami, za to zdjęcia są moje, żeby nikt nie zarzucał mi, że piszę coś, o czym nie wiem Tongue

Ok, to zaczynamy.


Składniki na dużą blaszkę 25 x 40 cm

Kruche ciasto:
  • 2 szklanki mąki tortowej (ok. 320g)
  • ½ szklanki cukru (ok. 100g)
  • 1 kostka masła (200g)
  • 4 żółtka (bez białek - białka zostawić do masy serowej)
  • szczypta soli

Masa serowa:
  • 1,3 kg twarogu (najlepiej półtłustego)
  • 8 dużych jajek
  • 1 i ¾ szklanki (280 g) cukru pudru (można dać 2 szklanki jeśli lubimy słodszy sernik)
  • 2 czubate łyżki mąki ziemniaczanej
  • 200 ml śmietany kremówki 30%
  • 200 g miękkiego masła
  • 2 łyżki cukru waniliowego
  • 1 szklanka rodzynków (ja nie daję) namoczonych przez 2 godziny w niewielkiej ilości rumu albo letniej wody

Lukier:
  • 1 szklanka cukru pudru
  • 1 łyżka soku z cytryny
  • gorąca woda

Ciasto na spód
Wszystkie składniki zagnieść, aby uzyskać gładkie, jednolite ciasto. Jeśli ciasto się lepi (nie powinno) można podsypać niewielką ilością mąki. Zawinąć w folię spożywczą i włożyć na godzinę do lodówki.
   

W tym czasie można przygotować masę serową.
Masę polecam przygotowywać w duużej misce, gdyż na koniec dodaje się pianę z 12 jaj!
Składniki wyglądają mniej więcej tak:
   

Twaróg zmielić dwukrotnie w maszynce na drobnym sicie.
       

Żółtka oddzielić od białek. Mąkę ziemniaczaną wymieszać dokładnie z cukrem waniliowym i śmietaną kremówką. Masło utrzeć na puszystą masę, następnie dodawać po 1 żółtku i po 2 łyżki cukru pudru i ucierać. I tak aż do wykorzystania wszystkich żółtek i cukru. Do utartej masy dodawać po 1 łyżce zmielonego twarogu i ucierać na najniższych obrotach aż do wykorzystania całego twarogu.
Wlać śmietanę z mąką i jeszcze chwilę delikatnie ucierać.
   

Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę.
   

Pianę dodać i delikatnie wmieszać do masy serowej (świetnie sprawdza się łopatka silikonowa z długą rączką). Na tym etapie można ewentualnie dodać rodzynki (albo inne bakalie jeśli mamy ochotę). Można też dodać kilka kropel olejków zapachowych, np. rumowy, albo arakowy - kwestia co kto lubi. Ja nie dodaję - wystarczy mi sam zapach śmietankowo-waniliowy Smile

Pieczenie:
Blaszkę (25 x 40 cm) posmarować masłem i oprószyć bułką tartą. Ciasto wyciągnąć z lodówki. 2/3 ciasta rozwałkować na cienki placek (ja to robię między dwoma kawałkami folii spożywczej). Ciasto przełożyć do blaszki (powinno wypełniać całe dno, ale nie powinno tworzyć rantów). Ponakłuwać gęsto widelcem.
       

Piekarnik nagrzać do 200 stopni i do gorącego piekarnika wstawić blaszkę z ciastem. Piec około 10 - 15 minut do zrumienienia. Podpieczone ciasto wyciągnąć z piekarnika, temperaturę zmniejszyć do 170 stopni.
   

Na podpieczone ciasto wlać masę serową, wyrównać.
Pozostałą 1/3 ciasta rozwałkować, pociąć na paseczki (np. nożem do pizzy dobrze wychodzi) o szerokości 1,5 cm i ułożyć z nich na masie serowej kratkę (można posmarować kratkę rozkłóconym żółtkiem, ale ja tego nie robię).
   

Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec 60 – 70 minut (ja ostatnio piekłem 70 minut w funkcji grzania góra-dół, na 180 stopni, ale można też w termoobiegu, ale z niższą temp. - ok. 165 stopni). Gdy ciasto będzie upieczone (tu zasada suchego patyczka nie działa, bo gorący ser zawsze jest mokry) wyłączyć piekarnik, uchylić drzwiczki i zostawić na godzinę do przestygnięcia. Wyciągnąć z piekarnika.
   

   


Lukier:
Z cukru pudru, soku z cytryny i bardzo niewielkiej ilości ciepłej wody utrzeć gładki lukier i polać nim letnie (nie gorące) ciasto. Zostawić do wystygnięcia.

Sernik tego typu najsmaczniejszy jest na drugi i trzeci dzień... może i na czwarty, ale ciężko to sprawdzić, bo ciasto znika przeważnie już następnego dnia Smile

Smacznego Smile


RE: Kulinarny wątek zbiorczy - Adrian - 30-03-2013

"Pani Walewska"


Przepis co prawda z internetu ale moja mama robił ją wg. tego i placek smakuje nieziemsko Sleepy

Placki (ciasto kruche):
• 2 pełne szklanki mąki
• 1 łyżeczka proszku do pieczenia
• 1 torebka cukru waniliowego
• 1/2 szklanki cukru pudru
• 20 dag masła roślinnego w kostce lub masła
• 4 żółtka
• 1 słoiczek dżemu z czarnej porzeczki

Masa bezowa:
• białka z 4 jaj
• 2 szklanki cukru pudru
• 2 płaskie łyżki mąki ziemniaczanej
• 2 łyżki posiekanych orzechów włoskich
Masa budyniowa:
• 1/2 litra mleka
• 2 łyżki mąki pszennej
• 2 łyżki mąki ziemniaczanej
• 1 torebka cukru waniliowego
• 2 żółtka
• 250 g masła roślinnego lub masła

Placki (ciasto kruche):
Mąkę przesiać na stolnicę razem z proszkiem do pieczenia. Dodać cukier waniliowy, cukier puder oraz masło. Posiekać nożem na małe kawałeczki, dokładnie wymieszać wszystkie składniki, zrobić wgłębienie i dodać żółtka.
Zagnieść ciasto i podzielić je na 2 części, które następnie rozwałkować na prostokątne placki o wymiarach około 23 x 36 cm. Placki najlepiej rozwałkować bezpośrednio na papierze do pieczenia, pozostawiając większe marginesy papieru po bokach (aby łatwiej było wyjąć upieczone ciasto z formy).
Ciasto wraz z papierem włożyć do dwóch foremek lub ułożyć na blachach do pieczenia, posmarować dżemem i piec jednocześnie w piekarniku przez około 15 minut w temperaturze 175 stopni.
Masa bezowa:
Białka ubić na sztywno i stopniowo, wciąż ubijając dosypywać cukier puder a na końcu mąkę ziemniaczaną. Masę rozprowadzić na warstwie dżemu na obydwu plackach i posypać posiekanymi orzechami. Piec placki jednocześnie przez około 15 minut w temperaturze 150 stopni (najlepiej z funkcją termoobiegu).
Masa budyniowa:
Odlać 1/2 szklanki mleka i wymieszać z kolejnymi składnikami masy budyniowej: mąką pszenną, mąką ziemniaczaną, cukrem waniliowym oraz żółtkami. Resztę mleka zagotować i dolać połączone składniki masy budyniowej. Wymieszać i jeszcze raz zagotować, odstawić z ognia, ostudzić.
Zmiksować masło roślinne i dodawać po 1 łyżce ostudzoną masę budyniową. Całą masę wyłożyć na 1 placku (na warstwie bezy) i przykryć drugim. Ciasto najlepsze jest po kilku godzinach po przygotowaniu lub następnego dnia.


RE: Kulinarny wątek zbiorczy - Rusty - 31-03-2013

Sernik z rosą

Sernik wg przepisu mamy Julcia, w trochę zmodyfikowanej wersji dla czarownic Kotek


CIASTO:
2,5 szkl. mąki pszennej (do 3 szklanek)
3 żółtka (białka pozostawić)
1 kostka masła
0.5 szkl. cukru
2 płaskie łyżeczki do pieczenia

To wszystko zagnieść. Wyłożyć blachę po brzegi ciastem. Uprzednio wysmarować ją masłem.

MASA SEROWA:
1 kg sera (do 1,5 kg) Może być ser gotowy z pudełek, wtedy sernik jest lżejszy, albo ser tradycyjny i wtedy mielimy go dwa razy.
3 całe jajka
1 szklanka cukru (do 1,5 szkl.)
0,5 szkl. oleju
2 szkl. mleka
1 duży budyń śmietankowy (suchy) lub 2 łyżki mąki ziemniaczanej
sok z 1 cytryny
1 cukier waniliowy
rodzynki namoczone wg uznania

Całe jajka utrzeć z cukrem, dodać ser i po trochu dolewać olej, mleko, budyń, sok z cytryny, cukier waniliowy rodzynki. Najwygodniej miksować. Wlać na blachę wyłożoną ciastem. Włożyć do nagrzanego piekarnika. Piec 50-60 minut (170°C z termoobiegiem, 190°C bez termo)
Pod koniec czasu pieczenia ubijamy pianę z pozostawionych 3 białek i pod koniec ubijania dodajemy 0,5 szklanki cukru. Wysuwamy ciasto i dajemy pianę na wierzch i pieczemy jeszcze około 15-20 minut w 170°C bez termoobiegu. Ważne, by piana nie zrobiła się ciemna a była lekko zrumieniona, wręcz blada.

Sernik zostawiamy do wystygnięcia. Na pianie pojawiają się piękne kropelki rosy ( cukru).
SMACZNEGO Życzymy Smile Rotfl

   
   
   
   
   
   
   


RE: Kulinarny wątek zbiorczy - piotrK - 07-04-2013



Zrobiłem, spróbowałem - bardzo dobre! Uwagi:
-na porcję dla 3 osób, jeżeli ktoś nie przepada za czosnkiem - wystarczy pół ząbka
-mięso przygotowane wcześniej, zaprawione połową "pasty"
-indyk też pasuje Wink


RE: Kulinarny wątek zbiorczy - Zeberry - 07-04-2013

Rusty dzięki wielkie Big Grin Dzięki tobie odnalazłem przepis mojej mamy . Big Grin To ciasto jest genialne Wink