Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
[220 l] SAm BW - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Biotopowo (https://cichlidae.pl/forum-3.html)
+--- Dział: Ameryka Południowa - Pielęgniczki (https://cichlidae.pl/forum-67.html)
+--- Wątek: [220 l] SAm BW (/thread-1243.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13


[220 l] SAm BW - SabreUr - 14-05-2012

Witam.
Chciałbym prosić o poradę w obsadzie i ogólnej organizacji zbiornika 220 l BW SAm, który mam zamiar w najbliższej przyszłości uruchomić. W pierwotnej wersji miało to być akwarium ogólne, ale po wizycie w TT i rozmowie z Panią Mierzeńską, zdecydowałem się, że nie ma co męczyć ryb z różnych biotopów w jednym akwa i postawię dwa - jedno SAm BW i jedno As CW.

Obsadę chciałbym oprzeć częściowo chociaż o to co mam, mianowicie (poniżej wymieniam wszystko pływające w moich baniakach, co oczywiście nie znaczy, że ma to trafić do baniaka BW, część pójdzie do drugiego, a części w ogóle poszukam nowego domu):

20x P. Simulans
15x H. Amandae
6x P. Kuhli
6x Otocinclus Affinis
6x Corydoras aeneus
1+3 Betta Splendens

Na pewno chciałbym, żeby do końcowego zbiornika trafiły Apistogramma sp. Tefe (w sumie to są już wstępnie zarezerwowane w TT i głównie z ich powodu zdecydowałem się na BW Wink) w liczbie 1+2. Wiem już, że kiryski spiżowe nie bardzo pasują, więc je też wymienię.
Z tej obsady chciałbym do BW zostawić Simulansy i Amandae, zastanawiam się też nad jakimiś Pstrążenicami. Sporo podpowiedział mi już Killifish, ale poradził mi też popytać innych użytkowników forum - dlatego pytam Wink.

Pozdrawiam serdecznie

Edycja - no tak, nie dopisałem najwazniejszego - akwaria mają mieć w założeniach wmiary 90x50x50, filtry JBL e900, światło dostosuje na koniec projektowania (pokrywy będę robił samodzielnie)


RE: [220 l] SAm BW - Killifish - 14-05-2012

To juz wiecie z czym kolega przybyl i dlaczego go sciagnalem do Nas. Licze na rady wlascicieli A. sp. Tefe i ogolnie wasze pomysly na ten zbiornik, bo wymiary daja nam pole do popisu. Licze na Was...
Aha, filtr RO juz odbierany i ogolnie jak widzicie Maciej ma w glowie poukladane i woli rady praktykow, niz teoretykow.


RE: [220 l] SAm BW - SabreUr - 15-05-2012

Może od podstaw zaczynając - jaki będzie do tego akwa najlepszy piasek na podłoże i czy mieszać go z żwirem - jeżeli tak, to w jakiej granulacji i mniej więcej jakich proporcjach? I czy brać pod uwagę położenie pod nim torfu.


RE: [220 l] SAm BW - Ruki - 15-05-2012

Broń Boże mieszać ze żwirem. Smile Chyba, że będziesz miał naturalną mieszankę, tak jak ja mam z Creek Piekielnik Sand. Smile
Granulacja- do 1, max 2 mm jest najlepszy. Torf pod piaskiem robi za fajny bufor i zapewnia długo herbatę w akwarium, polecam. Wink


RE: [220 l] SAm BW - K-Pon - 15-05-2012

90x50x50 daje niezły potencjał.
Z Apistogramma pozostałbym przy jednym haremie jak zakładasz 1m+2f A. sp. Tefe.
Na dno daj piasek o granulacji <1,3mm, proponuję piasek z np. OBI, ale należy pamiętać o sprawdzeniu go na reakcję z kwasem - przykładowo octem lub jak masz warunki zalać woda RO i mierzyć parametry przez 3 kolejne doby. Pienienie/ burzenie przy teście octowym dyskwalifikuje piasek, wzrost pH / twardości ogólnej / przewodności większy niż odpowiednio 0,2 / 3 / 10 uS/cm po trzech dobach również dyskwalifikuje.
kilku Użytkowników Forum testowało ostatnio dostępne piaski i możesz uniknąć niepotrzebnych poszukiwań za ich radą (oczywiście test kontrolny obowiązkowy).

Na dno akwarium proponuję (rozumiem, że nie trzymamy się ściśle Biotopu rzeczki, a SA) dowolny z gatunków małych kirysków w ilości co najmniej 10 szt. lecz nie więcej niż 20. Kiryski pigmeje (Corydoras pygmaeus) pływają również w toni akwarium.
W toni wodnej mogą zagościć wybrane i posiadane przez Ciebie:
Cytat:20x P. Simulans
15x H. Amandae
Bliżej tafli proponuję jakieś mniejsze Pstrążenice. Obadaj dostępność i oceń które chcesz mieć to określimy liczebność stada.

Parametry wody do jakich powinieneś dążyć to:
pH 5,2 - 5,8
TWO < 2 st. Niemieckie
Przewodność < 20 uS/cm


RE: [220 l] SAm BW - Ruki - 15-05-2012

E tam, w takiej bańce to nawet 50 pigmejów sobie znajdzie miejsce. Wink Ja bym jednak poszukał habrosusów i wpuścił ich z 20 sztuk.
Cytat:TWO < 2 st. Niemieckie
Przewodność < 20 uS/cm
Taka przewodność wymusza TwO w okolicach 0. Wink


RE: [220 l] SAm BW - Killifish - 15-05-2012

I Lajkoniki przygarnely Kropka Wink Jesli Macku maz mozliwosc wykopania to polecam Sand Rukiego - na zywo wymiata! Obi warto sprawdzic, jak Krzysiek pisze, moje byly ok. Ale wiem, ze na dzialce masz dostep do piachu - testowac


RE: [220 l] SAm BW - SabreUr - 15-05-2012

Akurat na działce piasku niet, zresztą działka na jurze, więc wszędzie rędziny i co z tego wynika dużo kalcytu w profilu. Piekielnik - chodzi o ten przy Czarnym Dunajcu? Czy zgodnie ze starą tradycją jest to pod Krakowem, tylko jako rodowity Krakus nigdy o nim nie słyszałem Big Grin.
Piasek chyba zaniosę na uczelnię i tam go sprawdzę kwasem solnym, będę musiał tam tez skorzystać z miernika przewodności, póki sam nie zanabęde takiego.

Co do obsady, to odnośnie pstrążenic zastanawiam się nad Strigata i Marthae, choć chyba ta pierwsza lepiej się prezentuje w BW.

Czy końcowo obsada wyglądała by tak?

A. sp. Tefe 1+ 2
20 x P. Simulans (czy ew. mógłbym zwiększyc liczebnośc tej ławicy, czy czekać aż same się zechcą rozmnożyć?)
15 x H. Amandae (jw.)
20 x C. habrosus (są na allegro, więc myślę, że nie będzie wielkiego problemu ze znalezieniem ich za 3-4 tygodnie Smile)
XY x Pstrążenica Marmurkowana/Mała

Myślę, że z pH wody i twardością problemów nie będzie, dziś zainstalowałem filtr RO, gH ok 1, pH jeszcze nie mierzyłem, bo nie mogę znaleźć wzornika z testów JBL Undecided, ale nawet jak będzie za wysokie, to i tak planuję "armatkę torfową" jutro stworzyć i zacząć cedzić wodę do akwarium 63l - na razie do testowania wody i jeżeli nastąpiłyby jakieś opóźnienia z akwarium głównym, Tefe będą tam mogły kilka dni poczekać.

Mam jeszcze pytanie o oświetlenie - jak mocne? Czy wystarczy jeden moduł 2x54 W?
I jak radzilibyście, odpuścić całkowicie rośliny? Czy zasadzić kilka Echinodorusów?

Z góry bardzo dziękuję za pomoc i będę informował o postępie prac Smile


RE: [220 l] SAm BW - Ruki - 15-05-2012

O jeden z dwóch Piekielników, Creek Piekielnik z dorzecza M. Czarnego. Smile

2x54W oświetlenia to nawet za dużo będzie. Wink Spokojnie 1x54 styknie. Nawet dla kilku żabienic.


RE: [220 l] SAm BW - K-Pon - 15-05-2012

(15-05-2012, 20:36 PM)Ruki napisał(a): E tam, w takiej bańce to nawet 50 pigmejów sobie znajdzie miejsce. Wink Ja bym jednak poszukał habrosusów i wpuścił ich z 20 sztuk.
Cytat:TWO < 2 st. Niemieckie
Przewodność < 20 uS/cm
Taka przewodność wymusza TwO w okolicach 0. Wink

TWO w granicach 1 zazwyczaj to błąd pomiaru stąd mniej niż 2 (gdzie 2 nie należy do zbioru zamkniętego prawostronnie Tongue ). Taki zapis był celowy i zamierzony Łukaszu Smile

SabreUr gdzie studiujesz i co jak można wiedzieć (lub jak już po studiach to na jakiej Uczelni pracujesz Tongue ).
Odnośnie miernika mogę pożyczyć lub odwiedzić Cię z takowym skoro jesteś z KRK (jakie rejony).
Odnośnie Pstrążenic miałem oba wymienione gatunki i sam nie umiałbym się zdecydować Tongue
marmurkowych 10-15 szt.
Małych 15-20 szt.

Z roślinami sam zdecydujesz jak dobierzesz oświetlenie. 2x54W to sporo na BW, ale przy mocnej herbacie może ładnie wyglądać (daj niezależne włączanie świetlówek, uwierz warto doinwestować).