Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
540 od zera - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Biotopowo (https://cichlidae.pl/forum-3.html)
+--- Dział: Ameryka Centralna (https://cichlidae.pl/forum-13.html)
+--- Wątek: 540 od zera (/thread-12403.html)

Strony: 1 2 3


540 od zera - Łukasz100 - 01-02-2024

Witam. Na dniach przyjeżdża nowy zbiornik 540l. Ale jak zacząłem czytać forum to się okazało że to jest żadnen kolos tylko przeciętny zbiornik. Mam problem z doborem odsady a i chwilowo z wyborem biotopu. Wszystko co mi się podoba to rośnie do dużych rozmiarów a większość ryb jest agresywna i nie można ich łączyć. Czy można prosić o pomoc?


RE: 540 od zera - el_polako - 01-02-2024

(01-02-2024, 12:53 PM)Łukasz100 napisał(a): Witam. Na dniach przyjeżdża nowy zbiornik 540l. Ale jak zacząłem czytać forum to się okazało że to jest żadnen kolos tylko przeciętny zbiornik. Mam problem z doborem odsady a i chwilowo z wyborem biotopu. Wszystko co mi się podoba to rośnie do dużych rozmiarów a większość ryb jest agresywna i nie można ich łączyć. Czy można prosić o pomoc?

Na tak postawione pytanie możesz dostać niezły rozstrzał odpowiedzi. No chyba, że chcesz wybierać z takiego kubełka rozmaitości. Brak jakichkolwiek warunków brzegowych sprawi, że raczej dostaniesz zestaw tego co akurat chodzi po głowach forumowiczów, niż jakiś konkret. Swoją drogą litraż to trochę mało przydałoby się podać wymiary zbiornika. Dodatkowo powiedz co Ci się właśnie do tej pory podobało to może doświadczeni forumowicze podadzą ciekawe alternatywy (o podobnym ubarwieniu lub zachowaniu). Istotne jest, jakie parametry wody chcesz utrzymywać, lub inaczej jak bardzo jesteś zdeterminowany, aby korygować te jakie masz w sieci wodociągowej. Swoją drogą pytanie może brzmieć czy dostosujesz warunki do wymarzonych ryb czy wybór ryb dostosujesz do warunków. W końcu hobby ma sprawiać przyjemność, a nie uciążliwą walkę.


RE: 540 od zera - Łukasz100 - 01-02-2024

(01-02-2024, 13:43 PM)el_polako napisał(a):
(01-02-2024, 12:53 PM)Łukasz100 napisał(a): Witam. Na dniach przyjeżdża nowy zbiornik 540l. Ale jak zacząłem czytać forum to się okazało że to jest żadnen kolos tylko przeciętny zbiornik. Mam problem z doborem odsady a i chwilowo z wyborem biotopu. Wszystko co mi się podoba to rośnie do dużych rozmiarów a większość ryb jest agresywna i nie można ich łączyć. Czy można prosić o pomoc?

Na tak postawione pytanie możesz dostać niezły rozstrzał odpowiedzi. No chyba, że chcesz wybierać z takiego kubełka rozmaitości. Brak jakichkolwiek warunków brzegowych sprawi, że raczej dostaniesz zestaw tego co akurat chodzi po głowach forumowiczów, niż jakiś konkret. Swoją drogą litraż to trochę mało przydałoby się podać wymiary zbiornika. Dodatkowo powiedz co Ci się właśnie do tej pory podobało to może doświadczeni forumowicze podadzą ciekawe alternatywy (o podobnym ubarwieniu lub zachowaniu). Istotne jest, jakie parametry wody chcesz utrzymywać, lub inaczej jak bardzo jesteś zdeterminowany, aby korygować te jakie masz w sieci wodociągowej. Swoją drogą pytanie może brzmieć czy dostosujesz warunki do wymarzonych ryb czy wybór ryb dostosujesz do warunków. W końcu hobby ma sprawiać przyjemność, a nie uciążliwą walkę.

Wymiary Zbiornika to 150 X 60 X 60. Do tej pory na starym zbiorniku długi czas poświęciłem na zabawę z dyskowcami I korygowanie parametrów I bardzo częsta podmiana wody Trochę mi się już znudziła


540 od zera - Limak86 - 01-02-2024

Spróbuj opisać dokładniej czego oczekujesz po nowym zbiorniku, co byś chciał w nim osiągnąć?
Skały? Korzenie? Rośliny czy brak? Duże ryby? Małe ryby? Kwaśna i miękka woda? Twarda woda o pH>7?

Wysłane z mojego SM-A225F przy użyciu Tapatalka


RE: 540 od zera - el_polako - 01-02-2024

Cytat:Wymiary Zbiornika to 150 X 60 X 60. Do tej pory na starym zbiorniku długi czas poświęciłem na zabawę z dyskowcami I korygowanie parametrów I bardzo częsta podmiana wody Trochę mi się już znudziła

Powiem tak "na drugim biegunie będą" małe centralsy (Amatitlania/ Cryptoheros), nie żeby można je było totalnie zaniedbywać (choć miałem okres gdzie moje A. sajica sporo mi wybaczyły) no i są delikatniejsze gatunki, ale na pewno nie trzeba się martwić czy kamień znaleziony na spacerze zatwardza wodę czy nie, kranówka w większej części kraju jest dla nich git. Na plus zmiana szaty w czasie tarła i opieki nad młodymi, plus charakterne i całkiem bystre ryby. Z minusów to ich płodność, ale po czasie jak to mówią "zbiornik się stabilizuje". Także polecam kolonię jednego gatunku. 

Z kolei z czysto interesownego punktu widzenia polecam Geophagus steindachnerii, które mam na zbyciu. Ostatnie moje doświadczenia pokazują, że co do parametrów nie są aż takie wybredne byle by nie było zbytnio produktów przemiany materii.


RE: 540 od zera - Łukasz100 - 01-02-2024

(01-02-2024, 13:43 PM)el_polako napisał(a):
(01-02-2024, 12:53 PM)Łukasz100 napisał(a): Witam. Na dniach przyjeżdża nowy zbiornik 540l. Ale jak zacząłem czytać forum to się okazało że to jest żadnen kolos tylko przeciętny zbiornik. Mam problem z doborem odsady a i chwilowo z wyborem biotopu. Wszystko co mi się podoba to rośnie do dużych rozmiarów a większość ryb jest agresywna i nie można ich łączyć. Czy można prosić o pomoc?

Na tak postawione pytanie możesz dostać niezły rozstrzał odpowiedzi. No chyba, że chcesz wybierać z takiego kubełka rozmaitości. Brak jakichkolwiek warunków brzegowych sprawi, że raczej dostaniesz zestaw tego co akurat chodzi po głowach forumowiczów, niż jakiś konkret. Swoją drogą litraż to trochę mało przydałoby się podać wymiary zbiornika. Dodatkowo powiedz co Ci się właśnie do tej pory podobało to może doświadczeni forumowicze podadzą ciekawe alternatywy (o podobnym ubarwieniu lub zachowaniu). Istotne jest, jakie parametry wody chcesz utrzymywać, lub inaczej jak bardzo jesteś zdeterminowany, aby korygować te jakie masz w sieci wodociągowej. Swoją drogą pytanie może brzmieć czy dostosujesz warunki do wymarzonych ryb czy wybór ryb dostosujesz do warunków. W końcu hobby ma sprawiać przyjemność, a nie uciążliwą walkę.

Wymiary Zbiornika to 150 X 60 X 60. Do tej pory na starym zbiorniku długi czas poświęciłem na zabawę z dyskowcami I korygowanie parametrów I bardzo częsta podmiana wody Trochę mi się już znudziła


RE: 540 od zera - barttsw - 01-02-2024

(01-02-2024, 19:54 PM)Łukasz100 napisał(a): Wymiary Zbiornika to 150 X 60 X 60. Do tej pory na starym zbiorniku długi czas poświęciłem na zabawę z dyskowcami I korygowanie parametrów I bardzo częsta podmiana wody Trochę mi się już znudziła
W takim zbiorniku można śmiało połączyć Thorichthys meeki/
Thorichthys maculipinnis oraz Cryptoheros spilurus+dzikie miecze
Obsada sprawdzona bez konfliktowa
Jeszcze można by dołożyć 1 gatunek pielęgnicy


RE: 540 od zera - darianus - 02-02-2024

Moje doświadczenia są takie, że Thorichthys meeki to idealna ryba to tworzenia obsad z innymi niedużymi centralsami rodzaju amatitlania czy cryptoheros.


RE: 540 od zera - Łukasz100 - 02-02-2024

Tak właśnie chodzi mi po głowie żeby zrobić wielogatunkowe z mniejszymi rybami z roślinami, korzeniami i kamieniami. Żeby był jakiś fajny klimat.


RE: 540 od zera - Łukasz100 - 03-02-2024

Dzis byłem na zwiady w okolicznych sklepach. No i sporo tego sie okazało. Były mekki, zeberki, cuttera, vieja, eliota, szmaragdowe różne severum