Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Amphilophus istlanum red - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Prezentacje (https://cichlidae.pl/forum-23.html)
+--- Dział: Prezentacje pielęgnic (https://cichlidae.pl/forum-27.html)
+---- Dział: Ameryka Centralna (https://cichlidae.pl/forum-54.html)
+---- Wątek: Amphilophus istlanum red (/thread-12150.html)



Amphilophus istlanum red - HOLSON - 19-03-2023

Witam

Ryby zdobyłem już jakiś czas temu jednak nie mam w zwyczaju chwalić się "gołebiem na dachu" Big Grin

Było nieco problemów po drodze, młode ryby były dość cherlawe żeby nie powiedzieć nie stabilne. W sumie miałem 10 sztuk ryb ok 2-3cm spora śmiertelność w tej grupie właściwie w każdym miesiącu padała jedna sztuka i koniec końców ostały się 3 szt. Z moich obserwacji i tego co udało się wygooglować to posiadam jednego samca i 2 samice. Dziś ryby mają od 8 do 10cm i myślę,że problemy wieku dziecięcego są już z nami ostania padła jakieś 3-4miesiące temu.

Red side cichlid bo pod taką nazwą ten gatunek występuje w USA pływają u mnie z paroma innymi gatunkami, które nabyłem w podobnym czasie i są podobnej wielkości. (pochwałę się wkrótce)

Ryby same w sobie totalnie odbiegają od mojego obecnego obrazu ryb z rodzaju Amphilophus choćby z samego tytułu dużej śmiertelności za młodu oraz tempa wzrostu. Mówiąc wprost Istlanum nie rosną i nie mają takiej siły przebicia za młodu jak chociażby A.citrinellus, A.labiatus czy A.amarillo z którymi miałem do czynienia kiedyś. Na pierwszy te rzut oka ta ryba nie pasuje do tego rodzaju pewnie wielu z Was wie o czym mówię- nie ma tej mocy i tej siły przebicia tak typowej dla młodych amphilo.
Tak czy siak przetrwaliśmy jakoś problemy wieku dziecięcego a uważam,że ten gatunek warto poszanować tym bardziej,że jego byt w środku naturalnym jest dość nie pewny...

Za jakiś czas napisze nieco więcej, puki co uczę się ich.

   
   
   
   
   


RE: Amphilophus istlanum red - sensej - 19-03-2023

Według mnie te ryby nie pasują do swojego rodzaju chociażby ze wzgledu na bardziej smukły kształt ciała. Co do zachowania nic nie powiem, bo nie mam doświadczenia, ale chętnie poczytam o nich coś więcej.
Co tam za Viejki pływają z tyłu? Oczko fenestrata ?


RE: Amphilophus istlanum red - HOLSON - 19-03-2023

Dorosłe osobniki są masywne i posiadają garby tłuszczowe - typowe dla Amphilo, jednak tak jak piszesz ja też tak uważam,że tu przypisaniem tych ryb do rodzaju Amphilophus coś nie do końca zagrało czym dłużej je posiadam tym bardziej się w tym utwierdzam, ale od tego są mądre głowy Bezradny

Ps.w tle V.hartwegi


RE: Amphilophus istlanum red - Bernard - 20-03-2023

Będę z uwagą śledził ten wątek. To piękne ryby. Mam nadzieję, że nie będzie dalszych strat i wkrótce pojawią się kolejne relacje na ich temat.


RE: Amphilophus istlanum red - piotrK - 20-03-2023

Piękne ryby, chętnie poczytam o Twoich doświadczeniach z kolejnymi "bestiami". To typowe drapieżniki szczytowe w swoim naturalnym środowisku, więc typowo dla pielęgnic są bardzo agresywne i mają ostre zęby.

Co do rodzaju Amphilophus, to choć może nam trochę nie leżeć (wziąwszy, że wyobrażamy sobie przeciętnego Amphilophusa jako okrąglutką p. cytrynową) to praca Ricana z 2015 roku, która wrzuciła istlanum do tego rodzaju była na tyle kompleksowa (obejmowała badania molekularne, cechy narybku, budowę pyska, a nie tylko ogólne cechy budowy jak wcześniejsze prace) że jak na razie nie pozostaje nic innego jak zgodzić się z autorami. Cieszmy się, że rodzaj Vieja został przywrócony Wink


RE: Amphilophus istlanum red - sensej - 20-03-2023

Pamiętam jak parę lat temu szukałem jakiegoś info o tych rybach(nie znalazłem w necie zbyt wiele) to znalazłem opinie, że są dość delikatne jeśli chodzi o warunki. Z ciekawostek tylko to zastało mi w głowie.


RE: Amphilophus istlanum red - Karl D. - 04-04-2023

Może jakaś aktualizacja? I jeszcze obiecane zdjęcia innych nabytków, o których wspomniałeś w pierwszym poście?


RE: Amphilophus istlanum red - HOLSON - 07-01-2024

   
   
   
   
   


RE: Amphilophus istlanum red - sensej - 07-01-2024

Czekałem na aktualizację od Ciebie :-)