Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Nowe ryby- szybki oddech, złożone płetwy - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Dyskusje ogólne (https://cichlidae.pl/forum-46.html)
+--- Dział: Choroby pielęgnic (https://cichlidae.pl/forum-40.html)
+--- Wątek: Nowe ryby- szybki oddech, złożone płetwy (/thread-12146.html)

Strony: 1 2


Nowe ryby- szybki oddech, złożone płetwy - Łuka$z - 13-03-2023

Cześć, w piątek nabyłem w Płaszczce młode altumy hodowlane z glasera. U Krzyśka ryby zachowywały się normalnie, u mnie w sobotę rano zauważyłem bardzo szybki oddech i co jakiś czas składanie ogonów, niektóre coś tam jedzą, 3 sztuki wszystko wypluwają. Wczoraj wieczorem przestały pływać w toni tylko wiszą pod powierzchnią co widać na filmie. 
Akwarium 576 litrów dojrzałe funkcjonuje już kilka lat. Nie ma żadnych innych ryb tylko te 6 altumów.
Dzwoniłem wcześniej do Krzyśka o parametry wody, podał mi tylko PH=7, w czwartek podmieniłem 100 litrów wody z kranu i PH u mnie w akwarium podniosło się na 6.8. W piątek pojechałem po ryby. Wróciłem z rybami, worek do akwarium, sprawdziłem PH w worku i test kropelkowy pokazał PH 8.0  Dodgy
Przez ponad 2 godziny dolewałem do worka wodę z akwa malutkimi ilościami aż ph zeszło do 7.0 wtedy ryby siatką przełożyłem do akwa. 
Wstyd się przyznać ale żadnych innych testów nie mam bo wszystko było przeterminowane i poszło do kosza. 
Jutro przyjdzie paczka z testami no2 i no3 i litrowy Protosol zooleka. 
Proszę Was o pomoc czy lać ten protosol a jak lać to w jakich ilościach, czy źle myślę i trzeba zastosować coś innego. 
Ryby do Krzysztofa przyjechały w środę, wpuścił je do akwa w którym pływał jeden samotny altum z odłowu. Bo to chyba tez istotna informacja. 
Odchody są takie jak widać u jednego altuma na filmie, powoli opadają na dno. 
Czyli podsumowując, środa długa podróż od glasera do Gliwic, zmiana parametrów i kontakt ryb hodowlanych z dzikusem, piątek podróż do mnie i kolejna zmiana parametrów. 




RE: Nowe ryby- szybki oddech, złożone płetwy - Ruki - 13-03-2023

Czy skrzela są zaczerwienione? Ja bardziej obstawiałbym szok od zmiany parametrów lub zatrucie związkami azotowymi niż chorobę. Jeśli już to prędzej kierowałbym leczenie w stronę przywr niż wiciowców.


RE: Nowe ryby- szybki oddech, złożone płetwy - darianus - 13-03-2023

Jak przy powierzchni to jakby tlenu mało, kożucha białkowego nie masz na powierzchni?


RE: Nowe ryby- szybki oddech, złożone płetwy - Łuka$z - 13-03-2023

(13-03-2023, 22:02 PM)Ruki napisał(a): Czy skrzela są zaczerwienione? Ja bardziej obstawiałbym szok od zmiany parametrów lub zatrucie związkami azotowymi niż chorobę. Jeśli już to prędzej kierowałbym leczenie w stronę przywr niż wiciowców.

U dwóch sztuk widać lekkie zaczerwienienie, za to wszystkie mają lekko odchylone pokrywy skrzelowe. Czyli wstrzymać się z tym protosolem ? Zamawiać MLP ?  

 
(13-03-2023, 22:08 PM)darianus napisał(a): Jak przy powierzchni to jakby tlenu mało, kożucha białkowego nie masz na powierzchni?

Korzucha nie ma, wylot z filtra JBL e1901 mam tak ustawiony że dobrze kręci taflą, woda jest na pewno dobrze natleniona.


RE: Nowe ryby- szybki oddech, złożone płetwy - Ruki - 13-03-2023

(13-03-2023, 22:18 PM)Łuka$z napisał(a):
(13-03-2023, 22:02 PM)Ruki napisał(a): Czy skrzela są zaczerwienione? Ja bardziej obstawiałbym szok od zmiany parametrów lub zatrucie związkami azotowymi niż chorobę. Jeśli już to prędzej kierowałbym leczenie w stronę przywr niż wiciowców.

U dwóch sztuk widać lekkie zaczerwienienie, za to wszystkie mają lekko odchylone pokrywy skrzelowe. Czyli wstrzymać się z tym protosolem ? Zamawiać MLP ?  

Zamów MLP, bo mi to śmierdzi przywrami skrzelowymi. Leczenia na wiciowce nie ma co podawać.


RE: Nowe ryby- szybki oddech, złożone płetwy - Łuka$z - 13-03-2023

(13-03-2023, 22:55 PM)Ruki napisał(a): Zamów MLP, bo mi to śmierdzi przywrami skrzelowymi. Leczenia na wiciowce nie ma co podawać.

Ile tego MLP? 200ml starczy? Dawkować tak jak w instrukcji 1ml na 20 litrów wody ? Jak dobrze pójdzie to dostawa w czwartek.


RE: Nowe ryby- szybki oddech, złożone płetwy - galimedes - 14-03-2023

Witam, moim zdaniem , te ryby nie wyglądaja dobrze. Nawet jeżeli pominiemy szybki oddech i skulenie płetw. Ryby sa straasznie wychudzone, co przy F1 nie powinno miec miejsca. Ogólnie kiepsko to wygląda, ale jak minie pierwszy szok spowodowany przenosinami to przeżyją. Moim zdaniem to coś z wodą.. Jeżeli w sklepie pływały dobrze a w domu od razu jest coś nie tak , to woda... Jaką temp. masz u siebie ? może po dodaniu kranówki pH wzrosło ale w ciągu kilku dni znów spadło... Sprawdz jeszcze raz .


RE: Nowe ryby- szybki oddech, złożone płetwy - Łuka$z - 14-03-2023

(14-03-2023, 09:30 AM)galimedes napisał(a): Witam, moim zdaniem , te ryby nie wyglądaja dobrze. Nawet jeżeli pominiemy szybki oddech i skulenie płetw. Ryby sa straasznie wychudzone, co przy F1 nie powinno miec miejsca. Ogólnie kiepsko to wygląda, ale jak minie pierwszy szok spowodowany przenosinami to przeżyją. Moim zdaniem to coś z wodą.. Jeżeli w sklepie pływały dobrze a w domu od razu jest coś nie tak , to woda... Jaką temp. masz u siebie ? może po dodaniu kranówki pH wzrosło ale w ciągu kilku dni znów spadło... Sprawdz jeszcze raz .

Ryby są chude ale też jeszcze bardzo małe, wielkość ciała taka jak 5zł, może troszkę większe. 
Przed chwilą sprawdzałem parametry:
Temp. 29*c
PH dalej utrzymuje się 6.8
NO2 - 0
NO3 - 10
Miernik pokazał 71ppm
Ryby czasem przepłyną się po całym akwarium więc jest lepiej niż wczoraj ale i tak większość czasu wiszą pod powierzchnią. Co jakiś czas robią "zryw" po czym jest odruch plucia.


RE: Nowe ryby- szybki oddech, złożone płetwy - Łuka$z - 15-03-2023

Jest lepiej, wszystkie ryby coś zjadły, 4 po karmieniu miały okrągłe brzuszki, ale jeszcze zdarza się wiszenie pod powierzchnią. Szybki oddech, złożone płetwy i odruch wypluwania nadal się utrzymuje, czasem ocierają się o korzenie, przeważnie pokrywą skrzelową. MLP przyjdzie dopiero w piątek



RE: Nowe ryby- szybki oddech, złożone płetwy - kojot99 - 16-03-2023

A ja mam pytanie co to za korzenie tam masz?