Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
[140L] [SA] Żaglowce - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Prezentacje (https://cichlidae.pl/forum-23.html)
+--- Dział: Prezentacje zbiorników (https://cichlidae.pl/forum-24.html)
+---- Dział: Akwaria z pielęgnicami (https://cichlidae.pl/forum-69.html)
+---- Wątek: [140L] [SA] Żaglowce (/thread-11985.html)

Strony: 1 2


[140L] [SA] Żaglowce - dbst13 - 26-10-2022

1. Litraż i wymiary akwarium
140L, 80x35x50h

2. Oświetlenie
Aquael leddy sunny 6W

3. Filtracja
Aquael turbo 1000

4. Inny sprzęt
Grzałka 100w z termostatem
Termometr

5. Parametry wody
Ph-7 cały czas zbijamy, docelowo akwarium na samym RO

6. Użyte dekoracje
Piasek/ żwirek o degradacji 0,8-1,2mm
Korzeń red moor
Kamienie -polne otoczaki

7. Obsada akwarium
Pterophyllum scalare red back guyana 6szt.

8. Rośliny
Żabienica - echinodorus bleheri
Limnophila aromatica
Myriophyllum sp. Guyana

9. Opis, przemyślenia, wnioski itd.
Zastanawiam się nad dodaniem świderków żeby czyściły pozostałości z dna. Ponadto dążę aby woda w akwarium była 100% RO. Zbiornik ma ok 2 miesięcy.


RE: [140L] [SA] Żaglowce - mimo12 - 26-10-2022

Jak wyglądają relacje między skalarami w tej wielkości akwa?
I z ciekawości, czemu nie samo RO od początku?


RE: [140L] [SA] Żaglowce - dbst13 - 26-10-2022

A no dlatego że plan początkowo był inny, potem wpadłem na pomysł na skalary więc zrobiłem podmiane ok 40-50% wody na czyste RO i są skalary. Teraz przy cotygodniowej 20% podmianie leje czyste RO.
Relacje? Są zbyt krótko żeby coś więcej napisać. Narazie są poprawne. W godzinach późnych popołudniowych, wieczornych lubią się trochę poganiać , postroszyć praktycznie każdy z każdym. Tak poza tym to pływają razem. Na minus to że ostatnio jak gwałtowny zrobię zdecydowany ruch to uciekają , ale znów jak ruch jest od strony pokrywy to idą wszystkie razem w górę. Początkowo się martwiłem czy to nie początek jakiś robaków ale narazie wszystko wygląda ok. Może jakiś przejściowy kryzys mają...


RE: [140L] [SA] Żaglowce - mimo12 - 26-10-2022

Rozumiem. To powodzenia z parametrami. Oby nie było komplikacji, np. z zatwardzającym piaskiem.

Czy po jakimś czasie planujesz je przenieść, bądź zredukować po dobraniu pary?
Może kwestia kryjówek z tym uciekaniem?


RE: [140L] [SA] Żaglowce - darkdivinity - 26-10-2022

Polne otoczaki u mnie zatwardzaly wode.


RE: [140L] [SA] Żaglowce - dbst13 - 26-10-2022

(26-10-2022, 13:35 PM)mimo12 napisał(a): Rozumiem. To powodzenia z parametrami. Oby nie było komplikacji, np. z zatwardzającym piaskiem.

Czy po jakimś czasie planujesz je przenieść, bądź zredukować po dobraniu pary?
Może kwestia kryjówek z tym uciekaniem?

Piasek jest identyczny u mojego kolegi i nie zatwardza wody , Więc kupiłem taki sam sprawdzony. Za to mam wątpliwości co do otoczaków, co zresztą kolega na forum potwierdził. Chyba zostaną wyjęte tylko nie wiem czym je zastąpić?

Ciężko mi powiedzieć co jest przyczyną uciekania. Na pewno chciałbym zostawić parę, akwarium niewielkie ale widziałem przypadki że na dnie 80x40x50 potrafiły żyć 4-5szt


RE: [140L] [SA] Żaglowce - dbst13 - 26-10-2022

(26-10-2022, 13:47 PM)darkdivinity napisał(a): Polne otoczaki u mnie zatwardzaly wode.


Też miałem takie podejrzenie muszę je wyjąć i je sprawdzę. Jakimi innymi rodzajami kamienia byś je zastąpił ? Masz coś sprawdzonego ?


RE: [140L] [SA] Żaglowce - el_polako - 26-10-2022

(26-10-2022, 16:05 PM)dbst13 napisał(a):
(26-10-2022, 13:47 PM)darkdivinity napisał(a): Polne otoczaki u mnie zatwardzaly wode.


Też miałem takie podejrzenie muszę je wyjąć i je sprawdzę. Jakimi innymi rodzajami kamienia byś je zastąpił ? Masz coś sprawdzonego ?
Poczytaj sobie o skałach i minerałach i na tej podstawie trzeba wybrać z otoczaków te które są z kwarcu, lub z skał zawierających go jak najwięcej. Tu nie najważniejszy będzie kolor, a cechy fizyczne. Jak zbierałem dla siebie to coś mi się kołacze że taki kamień powinien rysować stal, z kolej odwrotnie nie powinien być nią porysowany. Dodatkowo przy rozłupaniu powinien pękać nieregularnie (to musisz doczytać bo z głowy wyciągam info) ale pewien jestem że powinno się odsłonić bardzo drobne ziarno. Najprościej zabrać na taką eskapadę siekierkę, bo masz obuch do łupania, ostry element do rysowania i trochę powierzchni do porysowania kamieniem.

Ogólnie polecam pojechać na wieś gdzieś gdzie rolnicy zwożą kamienie z pola, masz duży wybór w jednym miejscu za free. Przynajmniej w moich regionie gdzie kamienie to jest to co lodowiec przywlókł tysiące lat temu, swoją drogą taki kamień też wygląda trochę inaczej niż otoczak z rzeki.

Wysłane z mojego moto g(8) power przy użyciu Tapatalka


RE: [140L] [SA] Żaglowce - mimo12 - 26-10-2022

Kwarcowe będą najlepsze, aczkolwiek każdy kamień różniący się od drugiego kolorem będzie mieć trochę inny skład chemiczny. Najlepiej znaleźć rodzaj kamulca albo kilka, które są dostępne w Twojej okolicy i go sprawdzić kwasem, bądź testami w RO, czy się nadają. Od razu będziesz mieć źródło na zaś, jeśli dany typ się sprawdzi.


RE: [140L] [SA] Żaglowce - Goran - 26-10-2022

Zawsze możesz całkiem zrezygnować z dużych kamieni. Skalarom do szczęścia nie są potrzebne.
A zastąpić je możesz dużym kawałkiem drewna