Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Filtr narurowy+ beczka - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Dyskusje ogólne (https://cichlidae.pl/forum-46.html)
+--- Dział: Technika akwarystyczna (https://cichlidae.pl/forum-33.html)
+--- Wątek: Filtr narurowy+ beczka (/thread-11704.html)

Strony: 1 2 3


Filtr narurowy+ beczka - grzech78 - 23-01-2022

Witam
Od jakiegoś czasu biologia w moim akwarium zaczęła niedomagać. Pielęgnice wyrosły, w tym uaru i skonsumowali mi większość roślin.
Wcześniej wystarczała aquaponika i dwa korpusy narurowe matrix-u. Po jakimś czasie dołożyłem do tego chinola hw- 304 jako biologa. Ale jak to hw jest głośny i energochłonny. Więc postanowiłem postawić beczkę 55 l w 700 litrowym akwarium.
Trochę danych: pompa omega2, od lat działa mi w narurowcu, przed pompą dwa korpusy z watoliną. Za pompą trójnik, rozgałęzienie na aquaponikę i beczkę. Za beczką wymiennik ciepła.

Niestety orginalne wieczko nie uszczelniało beczki. Parę prób ze zmianą uszczelek dalej cieknie. Więc decyzja o przerobieniu wieczka. Niestety wieczko ma dość nietypowy gwint. Wykorzystałem orginalny i dodałem dwa metalowe kołnierze. Lepiej ale dalej podcięła. Jednak plastikowa beczka to raczej zły pomysł.
I teraz dwie możliwości:
Przełożyć pompę za beczkę
Zrobić zbiornik z metalu, keg po piwie, lub metalowa beczka.
Pierwsze rozwiązanie znacznie ograniczy wydajność pompy i zagłodzi mi aquaponikę. Druga opcja chyba bardziej przemawia do mnie.
Może ktoś z Was przerabiał już temat beczki w filtracji akwariowej i podpowie mi jakieś rozwiązanie tego dylematu??
[Obrazek: 975379b8d5857002b5ce9f143c31ecf9.jpg][Obrazek: 3f8cd10088347a9b72285a9fe42243af.jpg][Obrazek: a1b3c045fc2dda80b3c596a3bae0cf4e.jpg]

Wysłane z mojego BV4900Pro przy użyciu Tapatalka


Filtr narurowy+ beczka - michal_j - 23-01-2022

Praktycznie każdy filtr akwariowy (kubełek) jest zrobiony tak, żeby pompa była za zbiornikiem czyli, żeby wyciągała wodę ze zbiornika a nie do niej go wtłaczała.

Właśnie z powodu uszczelnienia.

Wg mnie powinieneś dac pompę za beczką.

Zobacz na grafikę eheima, zalecenia dla filtrów łączonych szeregowo, zawsze tłoczy filtr na końcu linii.
[Obrazek: 6333acf4f826408bc21f52fd682581c3.jpg]


Filtr narurowy+ beczka - grzech78 - 23-01-2022

Pompa ma lepszą wydajność tłocząc, nie zasysając. Z drugiej strony to lepiej przy nieszczelności beczki jak zasie trochę powietrza, niż ma podciekać na podłogę.
Kolejną kwestią jest aquaponika, zasilana z beczki będzie głodowała.

Wysłane z mojego BV4900Pro przy użyciu Tapatalka


RE: Filtr narurowy+ beczka - filas - 24-01-2022

Jak wspomniał michal_j pompa lepiej będzie wspomagać cały układ za beczką a nie przed nią. Wydajność całego układu i tak zależy od przepustowości mediów w beczce. Dodatkowo pompa przed beczką "wpycha" wodę do beczki i jeżeli robi to wydajniej niż przepływ przez media to generuje wzrost ciśnienia wody w beczce a ta napiera na uszczelki i szuka ujścia - stąd przecieki. Pompa za beczką "wysysa" z niej wodę i zawsze będzie robić to wydajniej niż przepływ przez media więc wygeneruje w beczce podciśnienie - to z kolei będzie dociskać wieko i nawet słaba uszczelka dociśnięta zacznie działać Wink Tak to funkcjonuje w kubłach - czasami w starych kubłach po wyłączeniu pojawia się minimalny przeciek ale po włączeniu pompy ustaje - to właśnie efekt minimalnego podciśnienia które doszczelnia połączenie na uszczelce.

Kwestia zagłodzenia aquaponiki jest dla mnie nie nie jasna musiał byś mi wyjaśnić różnicę jaka powstanie po przestawieniu pompy za beczkę - jaki dokładnie ma to wpływ

OK, zbytnio skupiłem się na nieszczelności układu Wink Rozumiem, że woda po wyjściu z beczki była by zbyt jałowa dla aquaponiki - moim zdaniem musisz w takiej sytuacji przebudować układ i zrobić osobny, bezpośredni obieg wody dla roślin. Jeżeli to nie zaspokoi ich zapotrzebowania bo filtracja będzie zbyt wydajna to niestety z czegoś trzeba zrezygnować Sad


RE: Filtr narurowy+ beczka - novi - 24-01-2022

przy 700L akwa tylko sump


RE: Filtr narurowy+ beczka - grzech78 - 25-01-2022

(24-01-2022, 22:54 PM)novi napisał(a): przy 700L akwa tylko sump
Nie miałem styczności z sumpem i trochę boję się zalania.

Wysłane z mojego BV4900Pro przy użyciu Tapatalka


RE: Filtr narurowy+ beczka - grzech78 - 25-01-2022

(24-01-2022, 18:32 PM)filas napisał(a): Jak wspomniał michal_j pompa lepiej będzie wspomagać cały układ za beczką a nie przed nią. Wydajność całego układu i tak zależy od przepustowości mediów w beczce. Dodatkowo pompa przed beczką "wpycha" wodę do beczki i jeżeli robi to wydajniej niż przepływ przez media to generuje wzrost ciśnienia wody w beczce a ta napiera na uszczelki i szuka ujścia - stąd przecieki. Pompa za beczką "wysysa" z niej wodę i zawsze będzie robić to wydajniej niż przepływ przez media więc wygeneruje w beczce podciśnienie - to z kolei będzie dociskać wieko i nawet słaba uszczelka dociśnięta zacznie działać Wink Tak to funkcjonuje w kubłach - czasami w starych kubłach po wyłączeniu pojawia się minimalny przeciek ale po włączeniu pompy ustaje - to właśnie efekt minimalnego podciśnienia które doszczelnia połączenie na uszczelce.

Mam spory dylemat z umiejscowieniem pompy. Prawdopodobnie chce odkryć już coś dawno odkryte.
Masz rację z pompą za beczką, ale wydaje mi się że pompa tłocząc przepompuje więcej wody. Kwestia wytrzymałości beczki. Z metalową spalbym spokojniej.
Rozterka wielka, są wady i zalety obydwu sposobów zamontowania pompy.

Wysłane z mojego BV4900Pro przy użyciu Tapatalka


RE: Filtr narurowy+ beczka - novi - 25-01-2022

(25-01-2022, 13:25 PM)grzech78 napisał(a):
(24-01-2022, 22:54 PM)novi napisał(a): przy 700L akwa tylko sump
Nie miałem styczności z sumpem i trochę boję się zalania.

Wysłane z mojego BV4900Pro przy użyciu Tapatalka
ja odwrotnie - miałem dodatkowo dwa kubełki Eheima .. i po 2 latach zalanie z kubełków  -  został tylko sump i spokój.

"wydaje mi się że pompa tłocząc (do beczki) przepompuje więcej wody" zawsze mniej. bo musi pokonać dodatkowo opory przepływu beczki - czym mniej za pompą tym wydajniej


RE: Filtr narurowy+ beczka - Goran - 25-01-2022

Pompa przed beczka przepompuje tyle wody ile zdoła z beczki wypchnąć a za beczką tyle ile zdoła z niej wyssać.
W obu wypadkach wyznacznikiem jest przepustowość beczki.


RE: Filtr narurowy+ beczka - stefan212020 - 25-01-2022

Witam. Moim zdaniem za beczką jest lepiej dla wydajności pompy,nie musi przepychać wody przez złoże(odbiera płyn przepchnięty siłami natury). Inna sprawa że im większa objętość złoża tym mniejszy wystarczy przepływ wody. U mnie jest 450l/H w 300l + dodatkowa pompka do mieszania wody.