Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Woda z rowu, czyli BW za płotem - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Biotopowo (https://cichlidae.pl/forum-3.html)
+--- Dział: Ameryka Południowa - Pielęgniczki (https://cichlidae.pl/forum-67.html)
+--- Wątek: Woda z rowu, czyli BW za płotem (/thread-11665.html)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7


Woda z rowu, czyli BW za płotem - chemick - 27-12-2021

Witam
Po kilkunastu latach powracam do akwarystyki, do pielęgniczek. Aktualnie jestem na etapie czekania na zbiornik, planowania, czytania. Chciałbym sobie nieco ułatwić zadanie i poprosić użytkowników o pomoc w niektórych rozterkach jakie mam. Pytań będzie kilka:
1. Niedaleko domu płynie rzeczka, a właściwie jest to rów, zapewne melioracyjny, całorocznie podobny poziom wody. Ciek ów wypływa z lasu, z torfowisk, bagien itp, patrz "Imielity Ług". Zbadałem jego niektóre parametry, niestety nie mam testu na NO3. pH-5,5, TwO 0-1, TwW 0-1. Kolor w butelce 0,25l słomkowy, kolor cieku brązowy. W rzeczce jest sporo drewna, liści i innego organicznego syfu, słowem isnte czarne wody. 
Pytanie brzmi, czy ktoś próbował wlewać coś takiego do akwarium? Nie, żebym chciał zaoszczędzić, filtr RO mam, ale jeśli by nie było przeciwskazań, czemu jej nie użyć?
2. Akwarium jakie planuję to 90*35*30h, będzie stało na takim ceglanym murku. Wiadomo, super równe to to nie jest. Jaki podkład użyć? Styropian się sprawdzi? Jak gruby?
3. Oświetlenie. Mam taki pomysł, by nie były to klasyczne czarne wody, część akwarium owszem, dużo drewna, liście, półmrok, rośliny pływające, druga część bardziej roślinna, jaśniej oświetlona. Pokrywy nie mam, planuję oświetlenie zrobić sam. Jakich ledów szukać na jedną i drugą stronę? Zależy mi na łądnym oddaniu kolorów ryb w herbatce, oraz na roślinach (w tej"holenderskiej" części)


RE: Woda z rowu, czyli BW za płotem - piotrK - 27-12-2021

Szczerze mówiąc to wody z innego miejsca niż źródło (bezpośrednie ujście z jakiegoś wywierzyska itp.) nie stosowałbym do podmian.


RE: Woda z rowu, czyli BW za płotem - mimo12 - 28-12-2021

1. Również bym tego nie używał do podmian. Co najwyżej skorzystał z dobrodziejstw w postaci wymoczonego drewna. Tylko je w jakimś stopniu odkaził, żeby pozbyć się ewentualnych niebezpiecznych patogenów.
2. Ja bym użył styropianu 2-3 cm grubości, ale może to przesadyzm.
3. Kolor w BW ciężko jest oddać. Dodatkowo przy silnym oświetleniu garbniki będą się szybciej rozkładać. Także nie szalałbym z oświetleniem, a większość roślin i tak pewnie nie da rady w takich warunkach. Skupiłbym się na roślinach z BW, a oświetlenie po prostu zagęszczał w części z większą ilością roślin. Może moduły LED i im bliżej roślin, tym więcej modułów? Możnaby osiągnąć takie płynne/gradientowe przejście ilości światła.


RE: Woda z rowu, czyli BW za płotem - piotrK - 28-12-2021

@mimo12 dobrze prawi, drewno z takiego miejsca, o ile jest twarde i bez wszelakich syfów aż prosi się o dodanie do akwarium z BW.

Grubość styropianu 2 cm jest ok, chyba że faktycznie masz ten murek nierówny.


RE: Woda z rowu, czyli BW za płotem - mimo12 - 28-12-2021

Właśnie, jeśli to rów melioracyjny, upewnij się, że w okolicy nie wpływają do niego jakieś ścieki, bądź duże ilości nawozów, żeby biorąc korzeń, nie przywlec sobie również czynnika chemicznego, który zaburzy dobry stan akwarium.


RE: Woda z rowu, czyli BW za płotem - chemick - 28-12-2021

Ok, więc użyję styropianu, jakiś 3cm się znajdzie.
Moduły LED jakieś konkretne polecacie? Jaka temperatura barwowa, można znaleźć takie Ra>90? W ile Wat celować, 30? A jak się mają tę moduły do gotowych naswietlaczy?
Rzeczka wypływa z rezerwatu, ma max kilka kilometrów, wg map zaledwie kilometr. Dzialalnosci człowieka praktycznie brak- teren bagienny. Rozumiem, jakieś patogeny. Ale czy w takich warunkach rozwinie się coś więcej niż w amazońskiej dżungli? Przeciez wyławia się różnej maści żywy pokarm niekoniecznie z czysciutkich zbiorników.
Wyłowienie drewna to dobry pomysł, może z tej rzeczki, albo z nieco większej rzeki do której ów ciek wpada. Są tam olbrzymie ilości drewna i dostęp jakby łatwiejszy.


RE: Woda z rowu, czyli BW za płotem - el_polako - 28-12-2021

(27-12-2021, 17:37 PM)chemick napisał(a): 2. Akwarium jakie planuję to 90*35*30h, będzie stało na takim ceglanym murku. Wiadomo, super równe to to nie jest. Jaki podkład użyć? Styropian się sprawdzi? Jak gruby?
Daj zdjęcie tego murku, i powierzchni na jakiej będzie akwarium. Może da się coś innego wykombinować bo styropian szczególnie twardy to dobre rozwiązanie, ale przy grubości 3 cm to niekoniecznie estetyczne, bynajmniej dla mnie. Można użyć tubolit, maty do jogi takie grubsze z pianki albo podkład pod panele podłogowe, najlepiej syntetyczny.


Wysłane z mojego moto g(8) power przy użyciu Tapatalka


Woda z rowu, czyli BW za płotem - -KUBA- - 28-12-2021

Co do LEDow to polecam barwę okolicy 6/6,5000 czyli biała zimna, moduły polecam Samsunga trochę droższe ale i dłużej wytrzymują niż chińczyki. Ja u siebie aktualnie przechodzę na żarówki GU 5,3 12V ale tylko z faktu na dostęp w lokalnych sklepach.

Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka


RE: Woda z rowu, czyli BW za płotem - chemick - 28-12-2021

Oto murek. Robiąc zdjęcie przypomniałem sobie o pytaniu którego nie zadałem... Kolumna. W tej chwili jest nieczynna, problemy ze wzmacniaczem, ale docelowo ma grać. Czy bardzo będzie przeszkadzała pielęgniczkom jeśli będzie stała tuż obok? A może lepiej ją podwiesić nad akwarium, czy to też odpada?


Woda z rowu, czyli BW za płotem - el_polako - 28-12-2021

Jeżeli trzyma poziom to grubszy tubolit na to ewentualnie dodatkowo sklejka 6 mm maźnięta farbą i tyle. Myślę że nawet bez tej płyty by się obeszło.

Wysłane z mojego moto g(8) power przy użyciu Tapatalka