Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Akwarium 140x45x23h szukam propozycji - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Biotopowo (https://cichlidae.pl/forum-3.html)
+--- Dział: Ameryka Południowa - Pielęgniczki (https://cichlidae.pl/forum-67.html)
+--- Wątek: Akwarium 140x45x23h szukam propozycji (/thread-11581.html)

Strony: 1 2 3 4


Akwarium 140x45x23h szukam propozycji - Aisulim - 01-11-2021

Witam. Mam do dyspozycji nietypowych rozmiarów baniaczek 140x45x23h. Wstępnie planuje dać kiryski na dno i jakąś ławicę w toni ale nie wiem czy coś więcej jest sens dawać? Jakieś apisto może albo coś innego? będę wdzięczny za wszelkie sugestie. Aranż będzie surowy bardziej pod bw plus trochę roślin nad wodą obsadzonych na korzeniach które będą wystawać ponad wodę. Parametry wody pH 7.0 i twardości ok 10.. z braku czasu wolałbym żeby takie pozostały ale jesli propozycje co do obsady będą ciekawe to nie mówię nie Smile

Z góry dziękuję za podpowiedzi i sugestie.
Pozdrawiam Marcin

Wysłane z mojego M2101K9G przy użyciu Tapatalka


RE: Akwarium 140x45x23h szukam propozycji - michal_kov - 01-11-2021

Piękny zbiornik. Na 100% będzie genialnie się prezentował (lubię niskie akwaria). Kiryski i Borelki? Taka klasyka ale bez większych ceregieli z wodą. A jak niskie akwarium to śmiało można do wody sadzić rośliny i to nawet te wymagające światła przy stosunkowo słabych lampach.

Jak BW to z wodą trzeba kombinować, jak ma być "wiernie". Ale takie azjatyckie z labiryntem w takim zbiorniku - mhmmm... Miodzio Smile ale bez pielęgnic :p albo klasyka BW SA z apisto a tutaj już przeogromny wybór Smile


Akwarium 140x45x23h szukam propozycji - Aisulim - 01-11-2021

Dzięki za odpowiedź. Myślałem też o Azji ale marzą mi się kiryski. Dawno ich nie miałem a nigdy na tak dużym dnie i w większej ilości.. więc kiryski to pewniak który musi być też myślałem nad borelli.. w jakim układzie je tam dać? 3+6? Kiryski Pandy? Dawać jakieś ławicowe ryby czy już za ciasno na tą wysokość?
Wybaczcie tyle pytań ..

Co do roślin to masz rację.. światła dużo nie będzie ale tam gdzie będą lampy pewnie coś zielonego posadzę.

Wysłane z mojego M2101K9G przy użyciu Tapatalka


RE: Akwarium 140x45x23h szukam propozycji - Ruki - 01-11-2021

Jednak zmiękczyłbym trochę wodę, twardość 10*n to stosunkowo dużo(i za dużo dla pand o których wspominasz). Przy utrzymaniu twardości w okolicach 4-5*n będziesz miał większy wybór ryb- wtedy zdecydowałbym się na kirysy + borellki + jakieś ukośniki czy smuklenie.


Akwarium 140x45x23h szukam propozycji - Aisulim - 02-11-2021

Masz rację Ruki.. i takim sposobem już zamówiłem filtr RO więc woda będzie miękka. Jakie ilości ryb byście proponowali? Jakby ktoś miał jeszcze jakieś propozycje to chętnie wysłucham.

Wysłane z mojego M2101K9G przy użyciu Tapatalka


RE: Akwarium 140x45x23h szukam propozycji - Morph - 02-11-2021

Fajnie jakbyś dodał jakieś zdjęcia Big Grin 
Opcji masz na prawdę duuuużo. Zależy co Ci się podoba. 
Moim zdaniem przy odpowiednim aranżu (jednak nie wiem czy przemawia do mnie "Aranż będzie surowy" - jak to rozumieć?)  bez problemu masz szanse na obsadę kiryski + ławica + apisto

Przykładowo: 
Corydoras panda lub Corydoras trilineatus + Paracheirodon innesi lub Nannostomus trifasciatus + Apistogramma cf. eunotus lub Apistogramma agassizii + może nawet Otocinclus cocama? 


RE: Akwarium 140x45x23h szukam propozycji - Ruki - 02-11-2021

(02-11-2021, 12:43 PM)Aisulim napisał(a): Masz rację Ruki.. i takim sposobem już zamówiłem filtr RO więc woda będzie miękka. Jakie ilości ryb byście proponowali? Jakby ktoś miał jeszcze jakieś propozycje to chętnie wysłucham.

Wysłane z mojego M2101K9G przy użyciu Tapatalka

@Aisulim , skoro kiryski mają grać główną rolę to musisz wybrać jakieś. I do nich może pomóc dobrać obsadę pielęgnic + innych towarzyszących.

Chcesz BW czy CW? Imitację spokojnej wody czy bardziej płynącej. To też ważne. Smile


Akwarium 140x45x23h szukam propozycji - Aisulim - 02-11-2021

Zdjęć na tą chwilę nie wrzucę bo akwa jeszcze puste. Dopiero układam wszystko w głowie.

Będzie to raczej CW.. spokojnie płynące wody.. trochę kamieni na których będzie leżała większą kłoda, częściowo wystającą z wody aby na niej obsadzić rośliny nadwodne.. na dnie liście i cieńsze gałęzie.. roślin w akwa nie planuje dużo ze względu że światła też za wiele nie będzie.. dwie lampki 7.5 W LED.. jedna będzie oświetlała rośliny nadwodne a druga ton wody.. i tam ewentualnie posadzę coś małowymagającego.. reszta zbiornika zagracona tak jak wcześniej opisałem..

Stawiam na kiryski panda.. kiedyś miałam je razem z drobnoustkami obrzeżonymi (świetnie się prezentowały).

Wysłane z mojego M2101K9G przy użyciu Tapatalka


RE: Akwarium 140x45x23h szukam propozycji - mimo12 - 02-11-2021

Jeśli chodzi o wybór ryb w toń, to pamiętaj, żeby nie były to ryby mające skłonność do skoków ze względu na otwarte akwarium.

Ja w jeszcze niższym akwarium (17 cm h) miałem ze sobą Corydoras "napoensis" (powiedzmy, że to te) i Hyphessobrycon amandae. Strefy toni i denna się przenikały, a ryby super ze sobą współgrały bez konfliktów. Potem przez moment trafiły tam młode kakadu, a chwilę później ryby zaliczyły upgrade baniaka, więc nie powiem, jak przy tarle Apisto by wyglądała sytuacja w tej wysokości akwa.


RE: Akwarium 140x45x23h szukam propozycji - Ruki - 02-11-2021

(02-11-2021, 14:19 PM)Aisulim napisał(a): Zdjęć na tą chwilę nie wrzucę bo akwa jeszcze puste. Dopiero układam wszystko w głowie.

Będzie to raczej CW.. spokojnie płynące wody.. trochę kamieni na których będzie leżała większą kłoda, częściowo wystającą z wody aby na niej obsadzić rośliny nadwodne.. na dnie liście i cieńsze gałęzie.. roślin w akwa nie planuje dużo ze względu że światła też za wiele nie będzie.. dwie lampki 7.5 W LED.. jedna będzie oświetlała rośliny nadwodne a druga ton wody.. i tam ewentualnie posadzę coś małowymagającego.. reszta zbiornika zagracona tak jak wcześniej opisałem..

Stawiam na kiryski panda.. kiedyś miałam je razem z drobnoustkami obrzeżonymi (świetnie się prezentowały).

Wysłane z mojego M2101K9G przy użyciu Tapatalka

Jeśli pandy to dobrym towarzystwem byłyby wszelakie "chłodne" apisto, czyli celuj w Peru(panduro czy Inki byłyby fajnym wyborem z dostępnych gatunków) albo... borellki. Smile