Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Lake Bisina - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Biotopowo (https://cichlidae.pl/forum-3.html)
+--- Dział: Jezioro Wiktorii (https://cichlidae.pl/forum-30.html)
+--- Wątek: Lake Bisina (/thread-1154.html)



Lake Bisina - piotrK - 17-04-2012

Dziś po raz drugi miałem okazję oglądać na kanale NatGeoWILD program pt. "Polowanie na wodne potwory", a w tym odcinku Zeb Hogan poszukuje informacji o okoniach nilowych. Oczywiście jest też mowa o j. Wiktorii, i pielęgnicach - chyba dyskutowaliśmy o tym na forum, czy krzyczpudle. Ale tym, co zwróciło moją uwagę było jezioro wymienione w temacie - Bisina. Prowadzący odwiedza ten stosunkowo mały zbiornik wodny by przekonać się, że miejscowi wytrzebili w nim populację okonia nilowego i od dawna go tam nie widują. Co więcej, w jeziorze bez problemu, z pomocą tubylców miał szansę odłowić dużo pielęgnic. Czy rzeczywiście rodzima ichtiofauna tego jeziora jest w tak dobrym stanie? Woda była niezbyt przejrzysta, co mnie nie dziwi, bo patrząc na Google Earth to całe jezioro jest otoczone polami uprawnymi, ale faktycznie sporo tych pięknych ryb tam złowili.
Jak to jest na prawdę? No i czy to jezioro ma jakieś swoje endemity, czy raczej gatunki z większych zbiorników?

Będę wdzięczny za infoSmile


RE: Lake Bisina - Sendog - 23-04-2012

Piotrek niewiele się o tym zbiorniku pisze. W większości badania dotyczą Wiktorii, czasami Jeziora Edwarda, Alberta i Jerzego czy Kyoga. Zbiornikom takim jak Kijanebalola, Bunyoni, Wamala czy wspomnianemu przez Ciebie Bisina poświęca się bardzo mało czasu i badań. Fauna tego jeziora jest charakterystyczna dla systemu rzecznego Nilu
Poniżej kilka spotykanych tam gatunków:
Astatotilapia “fattooth" (Kyoga)
Astatotilapia sp.
Haplochromis argenteus (Wiktorii)
Haplochromis latifasciatus Kyoga
Haplochromis lividus Wiktorii
Haplochromis martini Wiktorii
Haplochromis nubilus cały obszar basenu Wiktorii
Haplochromis parvidens Kyoga
Haplochromis phytophagus Wiktorii
Haplochromis "black para" endemit???
Haplochromis “shovel mouth" Wiktorii
Haplochromis “stilleto” Wiktorii
Harpagochromis “mental” endemit ???

Jak widać nie są gatunki wyłącznie zamieszkujące tylko ten zbiornik. Oglądałem tez ten odcinek. Okoń jest tam bardzo rzadki a jezioro zamieszkuje ponad 30 gatunków Haplochromini To zbiornik o dużej równowadze biologicznej nie narażony do tej pory na wahania związane z intordukcją czy przeludnieniem i przemysłem.


RE: Lake Bisina - piotrK - 23-04-2012

Wielkie dzięki za odpowiedź. Dziwi mnie, że nikt tam nie zagląda - ale zapewne do takich sadzawek dostęp jest utrudniony, zwłaszcza w opozycji do dużych zbiorników.