Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Filtr zewnętrzny pompa CO - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Dyskusje ogólne (https://cichlidae.pl/forum-46.html)
+--- Dział: Technika akwarystyczna (https://cichlidae.pl/forum-33.html)
+--- Wątek: Filtr zewnętrzny pompa CO (/thread-11435.html)

Strony: 1 2


Filtr zewnętrzny pompa CO - Marekkazik - 11-07-2021

Cześć wszystkim!

Luźne pytanie, dotyczące budowania filtracji w zbiorniku "samemu" bez korzystania z gotowych kubłów. Chodzi mi o rozwiązanie z pompą do CO. Chciałbym zapytać o zasadność używania takiego rozwiązania, wady, zalety, do jakiej wielkości zbiornika ma to sens oraz o potencjalny koszt Wink


RE: Filtr zewnętrzny pompa CO - jachu_ka - 21-07-2021

Hej, ale czemu właściwie chcesz coś sam motać? 
Pompa CO to sump albo narurowiec, bo tam wszystko jest oparte na standardowych rurach. Zmotany kubeł musiałby wytrzymać ciśnienie z pompy a do tego być względnie łatwy w obsłudze, żeby go raz na te kilka miesięcy czyścić. "Bes sęsu". Wink 
Nie napisałeś jaki masz baniak, ale np. FX6 spokojnie obrobi jakieś 600l bez ryzyka zalania chaty bo coś nie pykło.


RE: Filtr zewnętrzny pompa CO - Marekkazik - 24-07-2021

Chodziło mi o narurowca Big Grin. Zbiornika takiej wielkości nie mam, pytam z czystej ciekawości. Wiem, że jest taka opcja więc fajnie jest sie coś na ten temat dowiedzieć. Ale rzeczywiście może to przerost formy nad treścią.


RE: Filtr zewnętrzny pompa CO - Darek - 24-07-2021

(24-07-2021, 11:34 AM)Marekkazik napisał(a): Chodziło mi o narurowca Big Grin. Zbiornika takiej wielkości nie mam, pytam z czystej ciekawości. Wiem, że jest taka opcja więc fajnie jest sie coś na ten temat dowiedzieć. Ale rzeczywiście może to przerost formy nad treścią.
Ja mam filtr 50l z pompą samoregulującą do CO i całość sprawuje się idealnie- opędza mi 1200l. Instalacja na rurach 32mm, skręcane złączki, nie ma szans na rozszczelnienie. Koszt niższy niż FX6


Filtr zewnętrzny pompa CO - ksonski - 25-07-2021

Mógłbyś pokazać jak to wygląda? Czym wypełniona beczka z mediami?


RE: Filtr zewnętrzny pompa CO - Darek - 27-07-2021

(25-07-2021, 00:28 AM)ksonski napisał(a): Mógłbyś pokazać jak to wygląda? Czym wypełniona beczka z mediami?
Wieczorem wrzucę fotkę. Media to 4 gąbki grubości 5cm każda- ppi10, wiadro biobali, worek zeolitu, worek ceramiki- takie worki siatkowe koło 3-4l każdy. Filtr zrobiony z nowego kega 50l, ale górny kołnierz jest wycięty i wspawana szeroka flansza, demontowana z uszczelką i wyjściem- kolanko 1". Wpływ wody jest na dole przez przyłącze 1"- czyli odwrotnie niż w klasycznych kubełkach. Całość napędza pompa Omnigena do CO samoregulujaca przepływ. Pompa kosztowała 200 zł, keg z wysyłka 450 zł. Plus wkłady. Zeolit 25 kg coś poniżej 50 zł z Allegro z działu oczka wodne, ceramika to samo. Gąbki były najdroższe, coś koło 100 zł, chyba...


RE: Filtr zewnętrzny pompa CO - Darek - 27-07-2021

(25-07-2021, 00:28 AM)ksonski napisał(a): Mógłbyś pokazać jak to wygląda? Czym wypełniona beczka z mediami?
   
   
   
   
   
Tak to wygląda, pompa jest ustawiona w trybie autoregulacji i pracuje z mocą poboru 30W i jest to tryb 2 z 3. Na foto widać przepływ- ruch wody jest widoczny w głąb na 3/4 długości zbiornika, a ten ma 250 cm. Na 3 pracuje z moca 45W, ale wtedy wszystko w zbiorniku fruwa jak przy wichurze jesiennej...


Filtr zewnętrzny pompa CO - ksonski - 27-07-2021

Świetnie rozwiązane. Taki trochę Eheim 2260 na sterydach. Wlot od dołu jest chyba jedyną słuszną opcją przy kubelkach u nie wiem dlaczego tak mało firm korzysta z tego rozwiązania.


RE: Filtr zewnętrzny pompa CO - Marekkazik - 31-07-2021

Nieźle to wygląda, jak czyścisz media? Wysypujesz wylotem kega?


RE: Filtr zewnętrzny pompa CO - piotrK - 06-08-2021

Legancko tego Big Grin Ile musisz mieć miejsca w szafce na wysokość pod takiego kega?