Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Pomoc w rozpoznaniu glonów i sposób radzenia sobie z nimi - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Dyskusje ogólne (https://cichlidae.pl/forum-46.html)
+--- Dział: Różne akwarystyczne problemy (https://cichlidae.pl/forum-41.html)
+--- Wątek: Pomoc w rozpoznaniu glonów i sposób radzenia sobie z nimi (/thread-11370.html)

Strony: 1 2


RE: Pomoc w rozpoznaniu glonów i sposób radzenia sobie z nimi - mimo12 - 08-05-2021

Jaką masz obsadę? W sensie ilości.

CO2 nie tylko z butli, ale generalnie dostępne dla roślin do rozwoju, np. rozpuszczane z powietrza, węgiel dostępny z rozkładu organicznego, w podłożu w postaci ziemi, torfu, czy innych odpowiednich substratów, czy dozowany np. w formie aldehydu glutarowego, czy innych specyfików.
Trochę jest dziwne w przyczynach, bo CO2 i zbyt duża substancji organicznej to takie skrajności dostępności węgla dla roślin.


RE: Pomoc w rozpoznaniu glonów i sposób radzenia sobie z nimi - Imperator - 08-05-2021

(08-05-2021, 12:21 PM)mimo12 napisał(a): Jaką masz obsadę? W sensie ilości.

CO2 nie tylko z butli, ale generalnie dostępne dla roślin do rozwoju, np. rozpuszczane z powietrza, węgiel dostępny z rozkładu organicznego, w podłożu w postaci ziemi, torfu, czy innych odpowiednich substratów, czy dozowany np. w formie aldehydu glutarowego, czy innych specyfików.
Trochę jest dziwne w przyczynach, bo CO2 i zbyt duża substancji organicznej to takie skrajności dostępności węgla dla roślin.

Około 30 neon czerwony i 4 kirysy sterby. Podłoże substrat JBL i piasek. Oczywiście posiadam węgiel w płynie i wszelkiego typu nawozy lecz od kiedy się to pojawiło wszystko zostało odstawione .


RE: Pomoc w rozpoznaniu glonów i sposób radzenia sobie z nimi - mimo12 - 08-05-2021

To obsada nie jest jakaś bardzo duża. Nie szwankuje filtracja, że NO3 tak rośnie?

Już wiem, czemu nawozisz fosforem.


RE: Pomoc w rozpoznaniu glonów i sposób radzenia sobie z nimi - Rivulatus darek - 08-05-2021

Nie mam zbyt duzego doswiadczenia ale przekonalem sie u siebie ze wazniejsze od N/P/K jest Potas / magnez / wapn . Gdy tutaj nie gra zaraz u mnie pojawia sie glon . Raz to nalot na szybach a innymi  czasami nitki no i comsopogon na starych lisciach .


RE: Pomoc w rozpoznaniu glonów i sposób radzenia sobie z nimi - novi - 08-05-2021

A ja powiem, że glony pojawiają się przy nowych zbiornikach. Dobrze jest wg mnie nowy zbiornik przed zasiedleniem potraktować kwasem np octowym 1L na 100L przez tydzień plus ruch wody.


RE: Pomoc w rozpoznaniu glonów i sposób radzenia sobie z nimi - Imperator - 08-05-2021

Byłem w akwarystycznym gdzie naprawdę się dość mocno znają na temacie, polecili mi otwarcie kubła wymiane warstwy waty na nową od startu nie było nic tam ruszane, purgen do kubła i obniżanie azotu, do poziomu poniżej 10. Ciągle zbieranie glonów pozostanie przy algen stop i 3 kosiarki później mam je wydać. Dodatkowo dowalać roślin o szybkim wzroście żeby zadusić glony. Co o tej teorii myślicie ? Ma sens to co mi polecono ?


RE: Pomoc w rozpoznaniu glonów i sposób radzenia sobie z nimi - Rivulatus darek - 08-05-2021

(08-05-2021, 16:21 PM)Imperator napisał(a): Byłem w akwarystycznym gdzie naprawdę się dość mocno znają na temacie, polecili mi otwarcie kubła wymiane warstwy waty na nową od startu nie było nic tam ruszane, purgen do kubła i obniżanie azotu, do poziomu poniżej 10. Ciągle zbieranie glonów pozostanie przy algen stop i 3 kosiarki później mam je wydać. Dodatkowo dowalać roślin o szybkim wzroście żeby zadusić glony. Co o tej teorii myślicie ? Ma sens to co mi polecono ?
Wg mnie wrzucenie sporej ilosci np rogatka bardzo dobry pomysl . Podobnie z filtrem . Ja watoline wywalam co 3 tygodnie w moim HT .


RE: Pomoc w rozpoznaniu glonów i sposób radzenia sobie z nimi - zenek_8 - 08-05-2021

(08-05-2021, 08:26 AM)Imperator napisał(a): Stosunek azotu do fosforu zachowany idealnie 2:1



Idealnie to chyba powinno być 10:1. To jak piszesz że azotu masz 10 czasem 20-30 to ile fosforu? 5 - 15?