Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Ziemiojady i rośliny - jaka granulacja podłoża? - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Biotopowo (https://cichlidae.pl/forum-3.html)
+--- Dział: Ameryka Południowa (https://cichlidae.pl/forum-12.html)
+--- Wątek: Ziemiojady i rośliny - jaka granulacja podłoża? (/thread-11270.html)

Strony: 1 2 3


Ziemiojady i rośliny - jaka granulacja podłoża? - tsl - 05-03-2021

Cześć!
Planuję w moim baniaku 375l hodować Geophagus sveni lub RHT. Będzie częściowo zarośnięte żabienicą, zwartką itp.
Jaką granulację podłoża polecacie? Szukam takiego kompromisu, by z jednej strony ziemiojady mogły w pełni cieszyć się przesiewaniem piasku, a z drugiej strony by podłoże było wystarczająco gruboziarniste dla zakorzenionych w nim roślin.
Czy taki żwirek 0.8-2mm będzie dobry? 
https://kamienieakwariowe.pl/zwir-bursztynowy-0-8-2-0mm-p-138.html 

Druga sprawa. Czy ktoś z Was trzyma ziemiojady z... gurami mozaikowym? Wymagane warunki wydają się zbliżone. Obecnie mam biotop azjatycki. Żona się zakochała w gurami i nie pozwala mi ich oddać.
Smile



RE: Ziemiojady i rośliny - jaka granulacja podłoża? - Bernard - 06-03-2021

(05-03-2021, 23:40 PM)tsl napisał(a): Cześć!
Planuję w moim baniaku 375l hodować Geophagus sveni lub RHT. Będzie częściowo zarośnięte żabienicą, zwartką itp.
Jaką granulację podłoża polecacie? Szukam takiego kompromisu, by z jednej strony ziemiojady mogły w pełni cieszyć się przesiewaniem piasku, a z drugiej strony by podłoże było wystarczająco gruboziarniste dla zakorzenionych w nim roślin.
Czy taki żwirek 0.8-2mm będzie dobry? 
https://kamienieakwariowe.pl/zwir-bursztynowy-0-8-2-0mm-p-138.html 

Druga sprawa. Czy ktoś z Was trzyma ziemiojady z... gurami mozaikowym? Wymagane warunki wydają się zbliżone. Obecnie mam biotop azjatycki. Żona się zakochała w gurami i nie pozwala mi ich oddać.
Smile
Ziemiojady najbardziej lubią dość drobny piasek. Ja stosuję granulacji około 0,5 mm. Oczywiście może być zmieszany ze żwirkiem, ale piach to podstawa. Niektórym udaje się hodować rośliny w takim piasku. Pewnym rozwiązaniem jest nasypanie nieco żwirku w miejscu w którym będzie posadzona roślina i dopiero na wierzch piasek.


RE: Ziemiojady i rośliny - jaka granulacja podłoża? - egonix - 06-03-2021

[/quote]
Pewnym rozwiązaniem jest nasypanie nieco żwirku w miejscu w którym będzie posadzona roślina i dopiero na wierzch piasek.
[/quote]

Potwierdzam, ziemki potrzebują piasku,który nieustanne przesiewają przez pokrywy skrzelowe. To ich naturalny sposob pobierania pokarmu.
Z własnego doświadczenia wiem jednak, że nawet garstka żwiru po pewnym czasie zostaje przez ziemki przetransportowana na powierzchnię piasku. Nie wiem jak one to robią... Smile


Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka


RE: Ziemiojady i rośliny - jaka granulacja podłoża? - adams2121 - 06-03-2021

Weź drobniejszy - ryby będą zadowolone


RE: Ziemiojady i rośliny - jaka granulacja podłoża? - Goran - 06-03-2021

Zawsze możesz odpuścić sobie rosliny z korzeniami w podłożu i dac tylko na korzeniach i kamieniach. Choć u mnie w samym piasku jakoś rośnie lotos tajwan , tygrysi i kryptokoryny. Może nie w zawrotnym tępie ale rosną. Jest mi to nawet na rękę bo nie muszę przycinać Smile w dodatku ziemki mogą ci je wykopywac.


RE: Ziemiojady i rośliny - jaka granulacja podłoża? - LukaszW85 - 06-03-2021

Panowie, nie rozumiem w czym jest problem, by sadzić rośliny w piachu? Tak samo ukorzeniają się jak na żwirze (240l). Czy to był piach do piaskownicy z marketu (105l kiedyś u teścia), czy jakiś budowlany (mam w 105l z multikami), czy płukany "akwarystyczny" (cokolwiek miałoby to oznaczać, ale fakt, że 0 pyłu - 750l), czy rzeczny (niby do jakiś filtrów - 725l), nie zauważyłem najmniejszych różnic. 72l i 28 też na piachu


RE: Ziemiojady i rośliny - jaka granulacja podłoża? - tsl - 06-03-2021

Wielkie dzięki za odpowiedzi. Najważniejsze, żeby rybkom pasowało. Przerzucam się więc na drobniejszą frakcję 0.5-1.2mm: https://kamienieakwariowe.pl/piasek-kwarcowy-0-5-1-2-mm-p-15.html

Wykorzystam mikrozorium i anubiasy na korzeniach/kamieniach. Mam jednak nadzieję ozdobić centrum akwarium dużą żabienicą ozyrysa. Pięknie mi się w żwirku rozrosła i wybarwiła. Obłożona kamieniami wytrzyma zakusy ziemków.
Mam pewne doświadczenia z mieszaniem różnych podłoży. Obecnie mam 3 rodzaje. Poukładałem warstwami itp. Po pierwszym generalnym czyszczeniu baniaczka mam już jednolitą mieszankę. Smile


RE: Ziemiojady i rośliny - jaka granulacja podłoża? - tuptuś - 06-03-2021

Przecież rośliny fajnie rosną w piasku, czemu tak trzymacie się tego żwiru?


RE: Ziemiojady i rośliny - jaka granulacja podłoża? - tsl - 07-03-2021

(06-03-2021, 23:12 PM)tuptuś napisał(a): Przecież rośliny fajnie rosną w piasku, czemu tak trzymacie się tego żwiru?
W żwirze jest lepsza cyrkulacja wody. Składniki odżywcze i tlen mają łatwiejszy dostęp do korzeni.
Jeszcze jedno pytanie - czy ktoś z Was w piasku trzyma ślimaki świderki jako czyścicieli? Czy  też ziemiojady same wystarczają w tej roli?


RE: Ziemiojady i rośliny - jaka granulacja podłoża? - mimo12 - 07-03-2021

(07-03-2021, 11:03 AM)tsl napisał(a):
(06-03-2021, 23:12 PM)tuptuś napisał(a): Przecież rośliny fajnie rosną w piasku, czemu tak trzymacie się tego żwiru?
W żwirze jest lepsza cyrkulacja wody. Składniki odżywcze i tlen mają łatwiejszy dostęp do korzeni.
Jeszcze jedno pytanie - czy ktoś z Was w piasku trzyma ślimaki świderki jako czyścicieli? Czy  też ziemiojady same wystarczają w tej roli?

Emmm. Generalnie żwir musiałby być bardzo gruby, żeby tam była cyrkulacja wody. A jeszcze jak zasyfi się, czy zasypiesz piachem, to żadna różnica. Piach zostawia więcej miejsca na rozwój drobnych korzeni. No i generalnie jak nie dajemy ziemi, kulek, czy innych nawozowych rzeczy w podłoże, to roślina będzie czerpać składniki odżywcze z toni.
I potwierdzam, rośliny rosną świetnie w piasku, większość nawet w takim bez jakiegokolwiek dodatkowego podłoża z nawozami pod spodem. Oczywiście są takie, które lubią żyzne podłoże, ale to inna kwestia, niezwiązana z konfliktem żwir - piasek. Tongue

Egonix, co do tego, że żwir wychodzi na wierzch. Zrób sobie eksperyment. Weź do pojemnika trochę piasku i żwiru, wymieszaj, a potem niech kapie na to woda. Żwir wyjdzie na wierzch. Tak się będzie działo przy wszelkim przewalaniu kamieni, piachu i żwiru w akwarium. Drobniejsza frakcja idzie niżej.