Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Muszlowce w kiszce 160x35x50 - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Biotopowo (https://cichlidae.pl/forum-3.html)
+--- Dział: Jezioro Tanganika (https://cichlidae.pl/forum-7.html)
+--- Wątek: Muszlowce w kiszce 160x35x50 (/thread-11244.html)

Strony: 1 2 3


Muszlowce w kiszce 160x35x50 - jachu_ka - 19-02-2021

Zabieram się jak pies do jeża do drugiego akwarium w biurze. Miała być kostka 64L ale nie bardzo jest tam co ciekawego wpuścić. Miejsca nie ma za dużo na głębokość i już nawet patrzyłem na Juwela Rio 125 (80 x 35 x50) ale potem pomyślałem, że po co mi jeden, skoro jest miejsce na dwa? Big Grin Kupiłbym po prostu dwie szafki, wypoziomował i postawił na nich klejone pod wymiar 160 x 35 x 50 z jakąś podkładką ze styropianu albo pianki na wszelki wypadek. Tych 35 cm głębokości nie mam jak zwiększyć, 5cm robi różnicę. Wink
Mam już SA i Azję, wolałbym coś w innych klimatach. Na Malawi nie ma co się porywać z takim bieda-dnem, zostaje Tanga, o której nie wiem w zasadzie nic oprócz tego co wyczytałem przez ostatnie parę dni. Ma być ciekawie, nie musi być zbyt kolorowo, nie ma być rybiej przemocy (bo kobita narzeka), czyli wychodzi mi 10cm piachu i muszlowce, najpewniej multiki. 
Ma ktoś doświadczenie z ogarnięciem takiego szkła? Jak rozwiązać filtrację żeby nie było pralki a syfy nie zalegały? No i czy taki plan ma w ogóle sens?


RE: Muszlowce w kiszce 160x35x50 - bpiotrow13 - 19-02-2021

Dla multikow idealnie. Filtracja przy takich malych rybach nie musi byc niewiadomo jaka. Multiki i tak co chwila beda zmienialy aranzacje. Ja bym dal jakies 2 srednie filtry na krancach, ew. Kubelki, ale bez szalenstw. 

Jedyne co, to to akwarium wysokie i nie wiem jak optycznie bedzie to wygladalo. Koniecznie duzo piachu daj. Bedzie co ogladacSmile


RE: Muszlowce w kiszce 160x35x50 - barttsw - 20-02-2021

Przy mulykach glodica z gąbka , górę można uzupełnić cyprichromisami mówię o tym 160 cm


RE: Muszlowce w kiszce 160x35x50 - bpiotrow13 - 20-02-2021

(20-02-2021, 00:45 AM)barttsw napisał(a): Przy mulykach glodica z gąbka , górę można uzupełnić cyprichromisami mówię o tym 160 cm

To moze paracyprichromisy, bo wasko. Fakt, dwie duze glowice z gabkami i ok. Ja mialem w niecce kubel ale na wlot zalozylem wielka gabke.


RE: Muszlowce w kiszce 160x35x50 - barttsw - 20-02-2021

(20-02-2021, 00:47 AM)bpiotrow13 napisał(a):
(20-02-2021, 00:45 AM)barttsw napisał(a): Przy mulykach glodica z gąbka , górę można uzupełnić cyprichromisami mówię o tym 160 cm

To moze paracyprichromisy, bo wasko. Fakt, dwie duze glowice z gabkami i ok. Ja mialem w niecce kubel ale na wlot zalozylem wielka gabke.

Sam dobrze wiesz ze tu wystarczy gąbka, co do śledzi faktycznie masz rację lepsze będą paracypgichromisy


RE: Muszlowce w kiszce 160x35x50 - jachu_ka - 21-02-2021

Dzięki za odpowiedzi, fajnie wiedzieć, że pomysł nie był w 100% głupi. Smile
Wewnętrznych filtrów nie chcę, zasys/wylot i termometr to maks szpeju jaki toleruję na widoku w akwarium, pewnie jakimś kubłem bym ogarnął ale to będzie zależeć od wysokości szkła. Tak ogólnie to Tanga nie lubi tak mocnego strumienia wody jak Malawi, zgadza się? 

Z wysokością szkła mogę się bawić do woli, bozia nie poskąpiła wzrostu. Dla samych muszlowców mógłbym je obniżyć do h40 ale Paracypgichromis nigripinnis są przepiękne, więc pewnie wartoby podwyższyć baniak do h60 i pomyśleć też o nich. Tylko z tego co wyczytałem w internetach to nie jest ryba dla początkujących a jak pisałem, Tangi nie miałem nigdy. Do tego one potrzebowałyby tła strukturalnego i więcej kamieni - ja nie mam z tym problemu ale nawet juwelowe tło to ok 3cm głębokości mniej, więc jeszcze bardziej kiszkowaty wystrój.  

Piasek zwykły z marketu do piaskownicy, tak? Płuczecie go przed wrzuceniem do akwarium? Jak jest ze strefami beztlenowymi przy ok 10cm grubości? 
Kranicę mam dość neutralną, dobrze byłoby buforować ją cały czas zamiast solami czy sodą oczyszczoną ale nigdy tego nie robiłem. Czy grys koralowy w kuble wystarczy, czy szukać też jakichś dedykowanych domieszek do piasku? 


Długoterminowo: jak jest z kontrolą populacji u multików kiedy już się kolonia rozrośnie? Jakieś synodontisy? 


RE: Muszlowce w kiszce 160x35x50 - bpiotrow13 - 21-02-2021

Paracyprychromisy nie sa jakies bardzo trudne. Musisz tylko wstawic jakies kamienie do tarel, albo nawet tlo strukturalne.

Wode zatwardzaj solami do tanganiki.

Strefami beztlenowymi przy multikach sie nie przejmuj (ja sie wcale nimi nie przejmuje).

Zwykly piach ok. Lepiej przeplukac bo bedzie pylil. Na wloty zaloz duze gabki, dobra rada. Ja mam takie specjalne prefiltry eheima na wloty jak jestes esteta sa dobre, ale nie maleSmile

Prad wody rozprosz deszczownica. Populacji multikow nic poza odlowem nie ograniczysz calkowicie. Mialem wegorzyka z tangi i altoshelle i nie daly rady.


RE: Muszlowce w kiszce 160x35x50 - barttsw - 22-02-2021

synodontis polli white do redukcji, kolega wyzej w sumie napisał wszystko ,ja tylko wspomnę że tanganike wcale niema twardej wody bo gh to 7-11 wysokie ma kh 15 -20 A co za tym idzie ph 8+


RE: Muszlowce w kiszce 160x35x50 - Papja - 22-02-2021

Ale wiesz, że kH nie może być większe niż gH Wink?


RE: Muszlowce w kiszce 160x35x50 - Qbek - 22-02-2021

Nie wiem czy to pomylka w pisaniu czy blad odczytu ale ja raz mialem tez taka przypadlosc, a mianowicie kiedy postanowilem zbadac swoja kranowke przed remontem instalacji w bloku. Z testow kropelkowych wynikalo ze ph jest bliskie 9, gh ok 17-18 a kh wywalilo poza skale !? Dopiero po zbadaniu wody w sanepidzie wyszlo ze ph jest cos ponad 8 gh 15-16 a kh ok 10. Pewne w tym bylo tylko ze rury od wody byly zarosniete kamieniem w ponad polowie srednicy wiec to pewnie falszowalo wyniki