Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Obsada do 50l - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Dyskusje ogólne (https://cichlidae.pl/forum-46.html)
+--- Dział: Ogólnie o pielęgnicach (https://cichlidae.pl/forum-31.html)
+--- Wątek: Obsada do 50l (/thread-11160.html)

Strony: 1 2


Obsada do 50l - Ginuha - 12-01-2021

Z niewiadomych przyczyn zwolniła mi się pięćdziesiątka po bojowniku. 

Wstępne koncepcje były następujące:
głowaczyki barwne i modrooki
lub
kolcobrzuchy karłowate

no ale... może by jakieś pielęgnice? Może jest szansa zmieścić tam jakieś muszlowce? Macie jakieś pomysły?


Obsada do 50l - -KUBA- - 12-01-2021

Podaj wymiary akwarium będzie łatwiej.

Wysłane z mojego MI 8 Lite przy użyciu Tapatalka


RE: Obsada do 50l - mimo12 - 12-01-2021

Jakie wymiary ma zbiorniczek?
Wodę rozumiem, że dopasujesz pod gatunek?


RE: Obsada do 50l - Ginuha - 12-01-2021

60x30 ma dno. Mogę ewentualnie zmienić na 80x30 (chłop mnie zabije).

Do tak małego akwarium mogę dopasować wodę.


RE: Obsada do 50l - Papja - 12-01-2021

W 80x30cm możesz wpuścić Apistogramma baenschi, mam F1 akurat to byśmy mogli ogarnąć to w jednej wysyłce razem Wink. Póki co to maluchy z ledwo widoczną płcią, więc chwilowo wystarczy nawet 54l na odchowanie. To dobra apisto na "pierwszą trudniejszą", a przy tym przepiękna.

W sumie w 80cm wpuścisz każdą Apistogramma, w grę wchodzą też Pelvicachromis. Z tego co dostaniesz w Polsce to masz pulcher, taeniatus i czeskie subocellatus. Muszlowce dadzą radę i w 54l, ale w 80x30cm możesz spróbować z dwoma gatunkami o ile dobrze dobierzesz obsadę.


Obsada do 50l - ksonski - 12-01-2021

Kolczobrzuchów nigdy nie miałem ale znajomy bardzo chwalił sobie te rybki.


RE: Obsada do 50l - macioch - 12-01-2021

Do 80x30 to wybór jest już ogromny. Samych barwniaków i apisto jest już multum a gdzie jeszcze cała reszta. Do 60x30 wybór jest zdecydowanie dużo mniejszy, ale też jest w czym wybierać:
Ze wspomnianych muszlowców może być para N. brevis, L. ocellatus, czy innych małych żyjących w parach, albo haremik Altolamprolus sp. 'Compressiceps Shell'.
Poza muszlowcami to małe barwniaki: P. roloffi, E. lucanusi, N. transvestitus czy Congochromis spp. (swoją drogą istnieją jeszcze jakieś w PL?)
Z apisto to na pewno trifki i borelki i napewno wiele więcej ale i tak wymieniłem połowę gatunków które znam.
O mikroziemkach wole nie wspominać bo mamy już prawie połowe stycznia a nikt jeszcze nie założył akwarium dla ramek.

Tyle ode mnie propozycji do 60x30 nie mniej jak już się zastanawiasz czy nie postawić 80x30 to po prostu postaw bo i tak potem będziesz żałować.


RE: Obsada do 50l - Goran - 12-01-2021

Poza tym im więcej wody tym łatwiej utrzymać ja w ryzach. Smile


RE: Obsada do 50l - Ginuha - 13-01-2021

Macie rację, postawię pierwsze 80x30, a potem będę kombinować z obsadą. 
Papja przebrnęłam przez temat Inek i koncepcja bardzo mi się podoba Big Grin


W każdym razie dzięki za rady Smile


RE: Obsada do 50l - jachu_ka - 15-01-2021

Podepnę się pod temat bo mam podobny problem. Usmiech Tylko, że niestety u mnie została kostka 40x40x40. Sprzedać za sensowne pieniądze tu u siebie nie mam szans, nikt ze znajomych nie chce za darmo, a wyrzucić szkoda. Do tego mam dla niej fajne miejsce koło biurka (po drugiej stronie biurka stoi 240 z zeppelinami. Big Grin  ) więc cieszyłaby oko w pracy. 
Razem z kubłem jest 70l brutto, kranicę mam praktycznie obojętną (lałem ją prosto do baniaka pyszczakom i paletkom, zero problemów) czyli parametry mnie nie ograniczają. 

Patrzyłem po internetach ale z tak niewielkim dnem opcje są ograniczone:
- Drobnica w stylu zielonych neonów czy danio, odpada.
- Bojownik, jeden już w domu jest, wystarczy.
- Kolcobrzuchy karłowate - polecane do tego litrażu, ja już je odradzam, bo w 240l to zupełnie inne, niesamowite i w sumie stadne rybki. Smile 
- Parka gurami karłowatych, opcja B.
- Krewetkarium albo kilka afrykańskich żab karłowatych, opcja C. 
 
Ostatnie podejście do pielęgnic - myślicie że to biedne dno da się jakoś nadrobić wystrojem i zrobić dla nich dobry dom? Mógłbym np. zmotać im z akrylu albo spienionego PVC półkę na połowę baniaka i mieć o połowę dna więcej, z klombami na dnie i półce i bieda-jaskinią pod półką. Idea