Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
432l - 120x60x60 - coś dużego do neonów czerwonych - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Biotopowo (https://cichlidae.pl/forum-3.html)
+--- Dział: Ameryka Południowa (https://cichlidae.pl/forum-12.html)
+--- Wątek: 432l - 120x60x60 - coś dużego do neonów czerwonych (/thread-11135.html)

Strony: 1 2 3 4


432l - 120x60x60 - coś dużego do neonów czerwonych - P4m3k - 30-12-2020

Cześć,
Poszukuje obsady do neonów czerwonych (Paracheirodon axelrodi) najlepiej biotopowej.

Szukam czegoś większego, co ich nie zje, najlepiej ryby które dobierają się w pary i jest szansa odróżnić samca od samicy. Takie które pływają po akwarium i nie będą się chować i polować tylko w nocy. 

Planuje zrobić CW/BW, coś w stylu:


Z dodatkiem zabienic i roślin pływających, szyszkami olchy, liśćmi buku, ketspangu, orzecha i zrobię syfek z torfu, podłoże to piasek i drobny żwirek. 

Parametry wody mogę uzyskać jakie potrzeba posiadam filtr RO. 
Aktualnie mam - lałem głównie kran, ze względu na dużą ilość roślin:
7-7,5 ph
Gh 10
Kh 5
Temp 26-28 - dogrzewam grzałka, ale mam strasznie gorąco w mieszkaniu ok 25 i sama lampa dogrzewa do 26-27 

Planuje (kran/ro - 30/70)
6-7 Ph 
Gh 3-5
Kh 1-3
Temp 25-30

Akwarium będzie obsługiwać:
2x ultramax 2000 -może być ceramika lub same gąbki czekam na drugi kubełek 
Napowietrzacz - będzie służył czasami jako filtr do kwarantanny 
*hydroponika 
Pokrywa

Planowana obsada:
-coś większego
-neony czerwone - 20-50szt (posiadam około 20szt) 
-może kolejne ławicowe
-coś pływającego przy tafli jak pstraznice (Carnegiella strigata) lub coś innego co polecicie 
-jakieś zbrojniki 10-15 cm które są mięsożerne i nie będą syfić (zjadać drewna w dużych ilościach) 
-kiryski - na razie mam kilka sterby 
-mniejsze ziemiojady które nie zjedzą neonów? 

Nie planuje odchowac narybku, najwyżej odłowie.


RE: 432l - 120x60x60 - coś dużego do neonów czerwonych - Papja - 30-12-2020

Jak ma być kolorowo to bym poszedł w Mikrogeophagus ramirezi + Dicrossus maculatus lub filamentosus. Z większych pielęgnic możesz dopuścić jakieś mniejsze skalary.


RE: 432l - 120x60x60 - coś dużego do neonów czerwonych - mimo12 - 30-12-2020

Najlepiej lać samo RO, jak chcesz pH poniżej 7.

Nie biotopowo, ale może Mikrogeophagus altispinosus?

Pstrążenice fajnie się spiszą jako ryby do górnej części akwarium, ale koniecznie musi być przykryte. I to bez większych szczelin. Możesz je zabezpieczyć siatką - moskitierą. Jeśli pozostawiasz luki, to raz za czas jakaś pstrążenica się ususzy.

Stado kirysków Sterby możesz powiększyć.

Ze zbrojków któreś Hypancistrus może? Tylko kup podrośnięte, żeby sobie radziły ze zdobywaniem pokarmu w akwarium ogólnym.


RE: 432l - 120x60x60 - coś dużego do neonów czerwonych - P4m3k - 30-12-2020

(30-12-2020, 12:29 PM)Papja napisał(a): Jak ma być kolorowo to bym poszedł w Mikrogeophagus ramirezi + Dicrossus maculatus lub filamentosus. Z większych pielęgnic możesz dopuścić jakieś mniejsze skalary.

Szukam jakie są możliwości z większych ryb - coś jak skalary? 
Jakie mniejsze skalary polecasz? 

Ramirezki i dicrossus - Ramirezki ładne, ale moje doświadczenie kończy się na tym, że pożyły max rok i później umierały bez konkretnych powodów. Dodatkowo ciężko znaleźć porządne źródło, zazwyczaj jak widzę ryby w sklepach (zwiedzam wszystkie) to są w opłakanym stanie - Wrocław. 

Dicrossus - całkiem ładne, tutaj znów problemy z dostępnością. 
Plus szkoda, bo trochę się zgubią w neonach. 
Chyba dużo większe niż tutaj nie będą:


Hypancistrus - jakie pochodzą z siedlisk z neonami? Jakie polecacie, może są jakieś które się nie chowają a dużo?

Samo ro to nie problem, wszystko zależy od wybranej obsady.


RE: 432l - 120x60x60 - coś dużego do neonów czerwonych - Papja - 30-12-2020

No nie sądzę żeby takie maculatus się zgubiły wśród neonów Wink

Dzikie maculatus ma w tym momencie Mpaw.

Mam grupę dzikich ramirezek, a w niej jedną dobraną parkę chyba już po pierwszym tarle, więc za jakiś czas będą F1 na wydanie Wink. Dzikie i pierwsze pokolenia w niewoli w dobrych warunkach są bezproblemowe i nie zdychają bez powodu, nie to co hodowlana mielizna.


Z małych skalarów masz dostępne w Polsce Momon i Amapa przykładowo. Momon są smukłe i wysokie, a Amapa niższe i masywniejsze.


EDIT:
A tutaj masz film z dorosłymi filamentosus Wink



RE: 432l - 120x60x60 - coś dużego do neonów czerwonych - tuptuś - 30-12-2020

Jak dużych ryb szukasz do tych neonek i na na jak długo tych neonek ma im starczyć? Big Grin

Zbiorniki w linkach fajne ale mało która ryba nie wszamie neona jeśli jest szansa że jej się zmieści do pyska. Popływa nawet miesiąc ale spóźnisz sie raz z karmieniem i sama sobie poradzi z głodem Tongue
Pielęgniczki to max co tam można wpóścić zwłaszcza że zbiornik nie jest imponująco wielki. Lepszy lekki nieodsyt niż niestrawność Wink


RE: 432l - 120x60x60 - coś dużego do neonów czerwonych - P4m3k - 22-01-2021

Cześć, trochę czasu minęło i po rozmowach z żoną moje mżonki o BW przepadły. Akwarium biotopowe też odpada, ogólnie pokazałem jej filmy z BADC i nie odpowiada jej ten styl. Za to podobają się akwaria z akwarystyki 'naturalnej' - krajobrazy. No CÓŻ, mi się oba nurty podobają, więc będę próbować to jakoś połączyć.
Pokazałem żonie również dużo filmów, konkretnych ryb - i tutaj miałem problem:
"Pokaż mi jak to akwarium wygląda, a później ryba, bo na zbliżeniach one wszystkie wygadają na ten sam rozmiar i ciężko określić jako to będzie wyglądać" - szczególnie przy apisto. 

Kierunek obrany został w stronę ryb z CW z SA, z ilością roślin dość dużą (microsoria, anubiasy, zabienice). 

Wodę dostosuje do ryb, rośliny raczej dadzą radę. 

Myśleliśmy nad obsadą i główny warunek to ryby ma być widać (rozmiar, kolor, zachowanie), więc wybraliśmy:
Głowna:
-skalary - żonie podobają się manacupuru od Angelfish z fb - docelowo para/dwie 

Środek:
-neon czerwony 20+20? - mają zostać, jak to jest neon, król kobiecych serc? Mogę dobrać dodatkowych 20szt, czy to będzie za dużo? 

Dół - 
-guianacara geayi - pokazałem film od Papji i te były uznane za ładne - też para/dwie 
Lub 
-apistogramma - takie które dadzą radę ze skalarami, temp i parametry wody - w jakim układzie mogę je dobrać? Myślałem nad a. Cacatuoides lub agassizii lub M. Ramirezi. 

-kiryski, które mam też zostają 
-zbrojnik znalazłem w dwóch miejscach l018 widzę, że lubi większe temperatury 

Góra:
-pstraznice też zostają 

Parametry:
Ph 7 - nie chce za bardzo zakwaszać wody, bo nie wiem jeszcze jak to zrobić nie zmieniając koloru (oprócz kwasów, się tego nie chce) 
Temp 25/27 - 30 w lato 
Twardości - czyste RO

Konkluzja:
- wiem, że wychodzi mi rybna zupa 
- liczę się z tym, że neony mogą zacząć znikać
- mam nadzieję, że zwiększona filtracja i dodatkowa hydroponika, dadzą radę 
- jest szansa, że jak guianacara/apisto podrośnie - i "będą jakoś wyglądać" to sprzedam skalary


RE: 432l - 120x60x60 - coś dużego do neonów czerwonych - fazi_poz - 22-01-2021

Zbrojniki i gujanki w połączeniu z terminem "akwarystyka naturalna" przyprawiają o palpitację serca. 
Od razu Ci powiem - nie masz szans zadowolić swojej żony aranżacyjnie i siebie z rybami pod to, tak dobranymi. Te ryby rozniosą każda aranżację mająca być wykonaną z zahaczaniem o styl "nature" i albo będziesz miał niezadowoloną żonę (bo to nie będzie taki piękniusi obrazek jak w necie), albo by ją zadowolić będziesz musiał się pożegnać z rybami ryjącymi w podłożu (i nie muszą wielce kopać - wystarczy, że robią to delikatnie - rozwalą obrazek, tylko trochę dłużej to potrwa).

Tak czy siak - obawiam się, że nie skończy się to dobrze. Życzę jednak powodzenia - będzie Ci potrzebne Smile


RE: 432l - 120x60x60 - coś dużego do neonów czerwonych - barttsw - 22-01-2021

Kolego gujanki nie dopusczą pstrążnic do żarcia, dwa gujanki trzeba umiec karmić Big Grin


RE: 432l - 120x60x60 - coś dużego do neonów czerwonych - Papja - 22-01-2021

Nie warto wypowiadać się o całym rodzaju mając jeden gatunek Wink. Geayi można łączyć nawet z boliwijkami, to łagodne gujanki. Spokojnie można też trzymać z nimi większe rozpraszacze jak drobnoustki Beckforda czy Gasteropelecus sternicla. Strigata też powinny z nimi dać radę.

Inna sprawa, że akwarium "nature" to średnio jest odpowiednie dla gujanek (generalnie, dla większości ryb w sumie Tongue).