Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Mai-Ndombe jak tam jest? - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Biotopowo (https://cichlidae.pl/forum-3.html)
+--- Dział: Inne rejony Afryki, Madagaskar, Azja (https://cichlidae.pl/forum-9.html)
+--- Wątek: Mai-Ndombe jak tam jest? (/thread-11012.html)

Strony: 1 2 3


Mai-Ndombe jak tam jest? - macioch - 01-11-2020

No właśnie... Nie raz już szukałem i nigdy nie udało mi się znaleźć podwodnych filmów czy zdjęć z Mai-Ndombe. Czy ktoś ma może jakieś materiały, linki ?


RE: Mai-Ndombe jak tam jest? - piotrK - 01-11-2020

Chyba nikt tam nie nurkował, już kilka lat temu pytaliśmy na WAC i na yt dalej pierwsze wyskakują te nagrania:



Na tym filmie widać od ok. 11 minuty pielęgnice typowe dla dorzecza Kongo - Heterochromis multidens i wyrośniętego Pterochromis congicus.

Wydaje mi się że woda w tym jeziorze nie jest tak przejrzysta tak jak np. czarne wody Rio Negro, i dlatego nikt tam nigdy nie filmował.


RE: Mai-Ndombe jak tam jest? - macioch - 01-11-2020

Kurde szkoda... Coraz częściej myślę o tym jeziorze nie tylko pod kątem moich wymarzonych H. cerasogaster ale także N. transvestitus. Chciałbym założyć dla nich stricte biotopowy zbiornik ale nie mam pojęcia jak się za to zabrać.


RE: Mai-Ndombe jak tam jest? - barttsw - 01-11-2020

(01-11-2020, 14:07 PM)macioch napisał(a): Kurde szkoda... Coraz częściej myślę o tym jeziorze nie tylko pod kątem moich wymarzonych H. cerasogaster ale także N. transvestitus. Chciałbym założyć dla nich stricte biotopowy zbiornik ale nie mam pojęcia jak się za to zabrać.
Paweł nie jestem biotopowcem ale zacznij od gbif.org i szukania opracowań , życzę Ci dużo cierpliwości i wytrwałości . Ja kilkakrotnie podchodzilem do biotopu i odpuszczałem że względu na szukanie info , potem ryb i roślin

Wysłane z mojego SM-A217F przy użyciu Tapatalka


RE: Mai-Ndombe jak tam jest? - Ruki - 01-11-2020

Ciemne kamienie, detrytus, piasek i tyle. Big Grin Roślin tam chyba zanurzonych nie ma.


RE: Mai-Ndombe jak tam jest? - piotrK - 01-11-2020

(01-11-2020, 14:07 PM)macioch napisał(a): Kurde szkoda... Coraz częściej myślę o tym jeziorze nie tylko pod kątem moich wymarzonych H. cerasogaster ale także N. transvestitus. Chciałbym założyć dla nich stricte biotopowy zbiornik ale nie mam pojęcia jak się za to zabrać.
Tak jak Ruki napisał to pomyślałem, że wcale nie zdziwiłbym się gdyby Mai Ndombe wyglądało pod wodą tak jak Fwa, tyle że z wodą o kolorze kawy i bez roślin:




RE: Mai-Ndombe jak tam jest? - Ruki - 01-11-2020

Podobne podłoże geologiczne, tylko inny charakter zlewni. Pewnie jakby było co w Mai-Ndombe oglądać to by były filmiki. Big Grin


RE: Mai-Ndombe jak tam jest? - Zimna Zośka - 01-11-2020

Przy opisach gatunkowych o Nanochromis transvestitus znajdziesz także opisy środowiska. Kilka lat temu to przerabiałem. Przewertowałem internet ile wlezie.


RE: Mai-Ndombe jak tam jest? - macioch - 02-11-2020

Jakie kamienie były by tu najlepsze? Ja myślałem o bazalcie ale może coś będzie lepsze...


RE: Mai-Ndombe jak tam jest? - Zimna Zośka - 02-11-2020

(02-11-2020, 12:31 PM)macioch napisał(a): Jakie kamienie były by tu najlepsze? Ja myślałem o bazalcie ale może coś będzie lepsze...

Paweł takie kamienie, które nie bedą wpływać na twardość wody.