Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Fundulopanchax amieti - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Prezentacje (https://cichlidae.pl/forum-23.html)
+--- Dział: Inne ryby i mieszkańcy naszych akwariów (https://cichlidae.pl/forum-45.html)
+--- Wątek: Fundulopanchax amieti (/thread-11011.html)



Fundulopanchax amieti - Papja - 31-10-2020

Śliczny i stosunkowo łagodny Fundulopanchax z Kamerunu. Ja posiadam lokalizację "Somakak" ale każda jest piękna Big Grin.

Samce dorastają do 7cm, samice oczywiście trochę mniejsze. Co ciekawe, samice u tego gatunku szybciej rosną jako narybek- co zauważyłem u siebie, a potem jeszcze o tym przeczytałem w internecie Wink. Jak to u Fundulopanchax starszy narybek z chęcią zje młodszy- dlatego warto inkubować ikrę w torfie, żeby uzyskać równoczesny wylęg. Inkubacja w torfie trwa około 6-8 tygodni. Młode pobierają naupilusy artemii jako pierwszy pokarm.
Rozród nie jest dużym wyzwaniem wedle informacji jakie uzyskałem, co mam nadzieję potwierdzić lada dzień Wink. Celowałbym w utrzymanie tego gatunku w 20-25 stopniach i pH około 6. Najwygodniej rozmnażać je na mopach, zarówno pływających jak i leżących na dnie, ale można też wstawić im pojemnik z torfem.
Dla parki myślę, że akwarium spokojnie może mieć wymiary 30x20x20cm jeżeli mamy doświadczenie z proporcami, jeżeli nie to bezpieczną opcją jest jakieś 25l dla haremu.

U siebie mam 5 samców, oraz 2 samice. Patrząc po brzuchach samic oraz kolorach samców myślę, że powinny zacząć niedługo podchodzić do tarła.


RE: Fundulopanchax amieti - Papja - 30-11-2020

Sparing samców




RE: Fundulopanchax amieti - Papja - 11-12-2020




dwie minuty u amieti Wink


RE: Fundulopanchax amieti - banaczu - 09-01-2021

(11-12-2020, 00:27 AM)Papja napisał(a):


dwie minuty u amieti Wink
Narobiłeś mi smaku na nie. Daj prosze znać, jak będziesz mial nadmiar jakiś proporców Smile

Z Fundulopanchax miałem kiedys Scheeli, a jedne z najciekawszych ryb jakie kiedykolwiek gościłem w swoich baniakach to był Scriptaphyosemion cauveti.


RE: Fundulopanchax amieti - Papja - 09-01-2021

W najbliższym czasie będą do wydania:
Fundulopanchax amieti "Somakak"
Fundulopanchax intermittens "Tinto"
Fundulopanchax gresensi "Takwai"
Fundulopanchax marmoratus "Mbonge"
Pachypanchax playfairii
Oraz jedna parka Fundulopanchax sjoestedti “USA” Wink.


RE: Fundulopanchax amieti - Papja - 14-01-2021

Amieti to takie neony wśród proporczykowców Wink
   
   
   


Wyglądają niesamowicie nawet robiąc zdjęcie telefonem, szok


RE: Fundulopanchax amieti - Papja - 26-03-2021

Bez flesza, lampa nad rybą
   

Bez flesza, lampa za rybą
   

Z fleszem

   
   


Kolory strukturalne to magia Wink


RE: Fundulopanchax amieti - Goran - 27-03-2021

Bajka Smile jeśli faktycznie są spokojne i nie zdziesiatkują mi E. annulatus to chętnie bym kilka sztuk wpuścił u siebie. Daj znać jak będziesz miał nadwyżkę.


RE: Fundulopanchax amieti - Papja - 27-03-2021

Mam nadwyżkę, jakby nie były spokojne to bym nie pisał, że to stosunkowo łagodny gatunek Wink. Nie zauważyłem, żeby samce uszkadzały sobie płetwy nawet jak mam ich tylko 3 sztuki w akwarium, więc poziom agresji jak Aphyosemion Big Grin.


RE: Fundulopanchax amieti - Goran - 27-03-2021

Super. Resztę napiszę w pw