Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Wysokie NO3 - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Dyskusje ogólne (https://cichlidae.pl/forum-46.html)
+--- Dział: Różne akwarystyczne problemy (https://cichlidae.pl/forum-41.html)
+--- Wątek: Wysokie NO3 (/thread-11003.html)

Strony: 1 2


Wysokie NO3 - cychlida - 26-10-2020

Cześć, poszukuję wskazówek jak zmniejszyć NO3 w baniaku. Wiem, że temat był kilkukrotnie wałkowany na forum, ale pomimo lektury tych wątków, nadal nie wiem, jak skutecznie ten problem rozwiązać. 
W klasycznej 450-tce pływa 7 x O. heterospila; filtracja oparta na kubłach (JBL e1501 jako biolog i e901 jako mechanik) + cyrkulator 1000; podmiany raz w tygodniu ok. 25%; oświetlenie 24W z jednej strony zbiornika, druga zacieniona; ryby karmione raz dziennie niewielką ilością pokarmu, zbiornik nie ogrzewany (termostat w domu ustawiony na 22/19).

Intuicyjne pomysły zawodzą, ponieważ:
1. wprowadzenie szybkorosnących roślin nie zda egzaminu przy tym oświetleniu i tych rybach;
2. hydroponika nie wchodzi w grę, ponieważ baniak stoi we wnęce pod schodami i u góry nie ma miejsca, dodatkowo musi być zakryty (schody zabiegowe),
3. na codzienne podmiany tych ponad 100l zwyczajnie nie mam czasu.

Nie jestem zwolennikiem chemii w akwarystyce, ale wydaje się, że w tej sytuacji nie mam wyjścia. Czy ktoś może polecić jakiś skuteczny środek obniżający NO3? Ktoś testował Seachem de nitrate?


RE: Wysokie NO3 - barttsw - 26-10-2020

Kulki z maspecta tylko.one potrzebują czasu


RE: Wysokie NO3 - darkdivinity - 26-10-2020

Purigen, 250 ml spokojnie ci obniży do ~5 ppm. Za pół roku sobie zregenerujesz i znowu masz na kolejny czas.


RE: Wysokie NO3 - cychlida - 27-10-2020

Załadowałem 250ml Purigenu w czerwcu. Obecnie, po niecałych 5 miesiącach mam NO3 blisko 50 (testy Zooleka). Nie przeceniamy przypadkiem tego Purigenu?
Zauważyłem, że na Allegro dużo ludzi kupuje preparat Tetra nitrate minus - ktoś to stosował? Sprawdzi się w jako tymczasowe rozwiązanie?


RE: Wysokie NO3 - darkdivinity - 27-10-2020

Wywal zooleka i kup kropelkowe jbl'a. Test z dzisiaj z rana u mnie, zooleka pokazuje no3 na poziomie 30 ppm, JBL pokazał mniej niż 5 ppm. Potwierdzilem wynik jbl'a testem salifert, pokazał równo poniżej 5 ppm. Wnioski nasuwają się same.
Dodam że terminy przydatności było do końca 2021
Więc równie dobrze możesz mieć no3 w granicach 10-15ppm a o tym nie wiesz


RE: Wysokie NO3 - barttsw - 27-10-2020

(27-10-2020, 09:37 AM)cychlida napisał(a): Załadowałem 250ml Purigenu w czerwcu. Obecnie, po niecałych 5 miesiącach mam NO3 blisko 50 (testy Zooleka). Nie przeceniamy przypadkiem tego Purigenu?
Zauważyłem, że na Allegro dużo ludzi kupuje preparat Tetra nitrate minus - ktoś to stosował? Sprawdzi się w jako tymczasowe rozwiązanie?

Kup sobie Hanna na no3 lub poszukaj sklepu z morszczyna i niech co zbadaja Hanna te no3 masz pomiar z dokładnością do 0.01ppm wtedy możesz coś działać .
Jaka wodę lejesz kran?
Zbadaj no3 w wodzie do podmiany bo możesz mieć wysoki azot w tej wodzie


RE: Wysokie NO3 - Marcepan - 27-10-2020

Ile to jest to wysokie NO3? Bo widzę, że nikt nie zapytał.


RE: Wysokie NO3 - darkdivinity - 27-10-2020

Pisał że ma blisko 50 ppm


RE: Wysokie NO3 - Ruki - 27-10-2020

(27-10-2020, 09:37 AM)cychlida napisał(a): Załadowałem 250ml Purigenu w czerwcu. Obecnie, po niecałych 5 miesiącach mam NO3 blisko 50 (testy Zooleka). Nie przeceniamy przypadkiem tego Purigenu?
Zauważyłem, że na Allegro dużo ludzi kupuje preparat Tetra nitrate minus - ktoś to stosował? Sprawdzi się w jako tymczasowe rozwiązanie?
A wiesz, że Purigen trzeba regenerować co pewien czas? Big Grin Jak zmieni kolor na brąz/ciemny brąz to znaczy, że wyczerpał się i trzeba go zregenerować. Średnio trzeba to robić raz w miesiącu.


RE: Wysokie NO3 - darkdivinity - 27-10-2020

U mnie zapchany jest po tygodniu ale garbniki musiał wyzbierać ?