Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Xiphophorus helleri guntheri red - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Prezentacje (https://cichlidae.pl/forum-23.html)
+--- Dział: Inne ryby i mieszkańcy naszych akwariów (https://cichlidae.pl/forum-45.html)
+--- Wątek: Xiphophorus helleri guntheri red (/thread-10978.html)

Strony: 1 2


Xiphophorus helleri guntheri red - Gajowy - 16-10-2020

Mam rzeczone ryby - i teraz zagadka. Właśnie mam 4 miot i młode rodzą się pól na pół - czyli część czerwona, a druga część zielona. Wszystkie mają charakterystyczne dla guntheri czarne plamki. Z tego co można przeczytać, jak również z własnego doświadczenia wiem, że samica może magazynować spermę samca do 3 miotów. Tak więc, pierwsze trzy mioty co prawda odchowuję, ale raczej z myślą o skarmieniu, a poza tym chciałem poobserwować, jak się będą wybarwiać. Bo nigdy nie wiadomo z czym pływały wcześniej i może doszło do jakiegoś przekrzyżowania z innym mieczykiem. Ale od kiedy je mam, nie mają kontaktu z innymi mieczykami, dostały osobny zbiornik. A więc pytanie - czy samica może magazynować spermę dłużej, czy tez ta forma tak ma, że część młodych wraca do dzikiego ubarwienia?


RE: Xiphophorus helleri guntheri red - tatakuby - 16-10-2020

Skąd masz ryby?


RE: Xiphophorus helleri guntheri red - Gajowy - 16-10-2020

Z Kiryska


RE: Xiphophorus helleri guntheri red - piotrK - 16-10-2020

U mnie X. helleri "Palenque" rodziły się z różnym natężeniem czerwieni. Ba, samce miały różne barwy mieczy - od jasnożółtego po pomarańczowy.


RE: Xiphophorus helleri guntheri red - Gajowy - 16-10-2020

U mnie Palenque wszystkie z żółtym mieczem, guntheri z czerwonym i Yukatany z czerwonym z czarnym obramowaniem wszystkie. U zielonych guntheri widać różnicę w natężeniu występowania czarnych plamek. Ale pamiętam, że jak miałem zwykłe czerwone mieczyki, to wszystkie rodziły się czerwone. I teraz nie wiem, czy po prostu forma barwna czerwonego guntheri jest nieutrwalona do końca i dlatego część potomstwa wraca do dzikiego ubarwienia, czy się przekrzyżowały z czymś zielonym. Bo np, Yukatan ma też różne natężenie czerwonego na brzuchu, ale generalnie widać u każdej sztuki, że to Yukatan


RE: Xiphophorus helleri guntheri red - piotrK - 16-10-2020

Nie znam się na genetyce i piękniczkach, ale wydaje mi się że w tej grupie mieczyków (południowej) zróżnicowanie wewnątrzgatunkowe jest dosyć spore.


RE: Xiphophorus helleri guntheri red - Gajowy - 16-10-2020

Też tak myślę, że one utrwalone nie są. Znalazłem trochę informacji na forum niemieckim o mieczykach i tam też jeden z użytkowników opisuje, że mu się rodzą i zielone i czerwone.


RE: Xiphophorus helleri guntheri red - jaca303 - 17-10-2020

Ja mam zielone od niedawna, jak będą młode to ci dam znać jaki jest podział. Big Grin


RE: Xiphophorus helleri guntheri red - tatakuby - 17-10-2020

Ja przed moimi helleri miałem w baniaku parke mieczyków czerwonych i po ponad pół roku jeszcze jedna z samic okociła sie na czerowono Smile


RE: Xiphophorus helleri guntheri red - Gajowy - 18-10-2020

Jacku - u mnie z zielonych guntheri same zielone wychodzą Smile
Łojcze - no to musiała długą ciążę mieć, ale to by wychodziło, że magazynowała na z 5 - 6 wykotów