Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Oświetlanie hydroponiki - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Dyskusje ogólne (https://cichlidae.pl/forum-46.html)
+--- Dział: Technika akwarystyczna (https://cichlidae.pl/forum-33.html)
+--- Wątek: Oświetlanie hydroponiki (/thread-10966.html)

Strony: 1 2


Oświetlanie hydroponiki - robert_gorajski - 12-10-2020

Cześć.

Pytanie, ile godzin dziennie naświetlacie hydroponikę. Pytanie spowodowane jest oczywiście chęcią oszczędności prądu, ale bardziej chodzi mi o oświetlenie samego zbiornika, po prostu bardziej podoba mi się akwarium, jak już tylko świeci sama lampa nad nim. W chwili obecnej świecę 10:00 - 17:00 hydroponikę, a lampa akwarystyczna świeci do 22:00

Dzięki z góry za sugestie.


RE: Oświetlanie hydroponiki - barttsw - 12-10-2020

Zależy ja nad hydroponika mam 5x10w świeci się od 9-15 To w zupełności wystarcza, mam to podłączone z całą dżungla wsumie 200w to dlatego tylko tyle świece


RE: Oświetlanie hydroponiki - robert_gorajski - 12-10-2020

Hydroponiki mam +/- 180x40cm - oświetlenie to 2x halogen led - każdy 20W


RE: Oświetlanie hydroponiki - barttsw - 12-10-2020

Ja mam 140 cm , lepsze są 10w bo więcej powierzchni oświeca, choć tego światła możesz mieć mało doloz z 2x10 lub wymień na 6x10 i czas około 6h


RE: Oświetlanie hydroponiki - novi - 12-10-2020

zainwestuj w fotowoltaikę i nie żałuj watów ! Ja zapłaciłem ostanią frę na 46zł za 6mcy. Przedtem ponad 180zł co mc.


RE: Oświetlanie hydroponiki - robert_gorajski - 13-10-2020

@novi

Myślimy z Kaśką o tym już od długiego czasu - ale odkładamy ewentualną inwestycje na początek 2021.


RE: Oświetlanie hydroponiki - darkdivinity - 14-10-2020

Novi możesz coś więcej napisać o swojej instalacji ? Jak to jest dokładnie rozwiązane, solary na dachu prąd jest magazynowany w czym ? Czy dużo jest przeróbki instalacji ?
Robert, ja mam hydro 240x60 cm i oświetlam to 3 lampami led cob 6000k po 30 W każda plus 3 żarówki po 10 W z widmem czerwonym. Świecę od około 7:30-16:00


RE: Oświetlanie hydroponiki - novi - 14-10-2020

Jak dla mnie to nazwa "solary" przypisana jest do słonecznego podgrzewania wody. Tu chodzi o fotowoltaikę, w którą rok temu zainwestowałem. Ale nie liczę tu na zysk a comiesięczny zanik bólu przy płaceniu za prąd. Solary polecam - mam od wielu lat i to się sprawdza (niezależna pompa na 4 panelach 80Watt plus akumulatory na filtrację w akwa przy zaniku prądu). A fotowoltaika standardowa na 21 panelach po 300Watt, instalacja on-grid.


RE: Oświetlanie hydroponiki - darkdivinity - 14-10-2020

Troszkę poszperałem, koszt takiej instalacji to około 30 tyś - 5 tyś z programu mój prąd. 25 tyś będzie się wracało przez ponad 10 lat, dla mnie trochę słaba opcja.


RE: Oświetlanie hydroponiki - Ruki - 14-10-2020

Inwestycja zwraca się szybciej, bo rośnie ilość dni słonecznych. Ostatnie lata biją rekordy nasłonecznienia, a Małopolska ma jedne z lepszych warunków. Przybywa dni słonecznych w chłodnych porach roku, a przy niższych temperaturach PV ma większą "wydajność".