Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Większe akwaria, a ich żywotność - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Dyskusje ogólne (https://cichlidae.pl/forum-46.html)
+--- Dział: Technika akwarystyczna (https://cichlidae.pl/forum-33.html)
+--- Wątek: Większe akwaria, a ich żywotność (/thread-10451.html)



Większe akwaria, a ich żywotność - kszyszek - 18-01-2020

Jestem ciekaw ile lat stoją u Was większe (tj.500l+) zbiorniki. Sam miałem stawiać ok 2tys.l  niestety życie różne płata figle i muszę zadowolić się nieco mniejszym.... Generalnie planowałem zakup akwarium za jakiś rok ale że trafiła się okazja to żal było nie skorzystać. Kupiłem 1050l+ sump ok 400l i zastanawia mnie ile takie akwarium może postać bez przeklejania. Może znajdzie się jakiś rekordzista który pochwali się ile stoi u niego podobnej wielkości akwa? 
Drugie pytanie czy w jakiś sposób zabezpieczać spoiny akwarium które odpalone będzie dopiero za jakiś czas?


Większe akwaria, a ich żywotność - tuptuś - 18-01-2020

Producenci klejów podają 10lat.
Ale akwaria stoją nawet drugie tyle.


RE: Większe akwaria, a ich żywotność - Papja - 18-01-2020

Myślę, że spokojnie 15 lat przed przeklejeniem ponownym można takie szkła trzymać. Małe- do 200l, to pewnie i drugie tyle Big Grin. Samemu mam część akwariów które stały u znajomego pewnie z 8-10 lat, a teraz stoją z 7 lat u mnie Smile.


RE: Większe akwaria, a ich żywotność - barttsw - 19-01-2020

U znanego stoi 900l ma dobre 25l I nic się z tym nie dzieje jeżeli dba się o zbiornik oraz był klejonyborzrz odpowiednia osobę temu nic nie będzie


RE: Większe akwaria, a ich żywotność - wet-aqua - 19-01-2020

Najważniejsze jest dobre klejenie większych akwariów . Ważny jest również czas między sklejeniem a pierwszym zalaniem wodą , nie wolno się spieszyć. Tzw . rozszczelnienie po kilku latach większych zbiorników wynikają z błędów w ich wykonaniu. Zbiorniki dobrze wykonane w przedziale 600 - 1000 l ( większe pewnie też ) wytrzymują spokojnie ponad 20 lat eksploatacji. Mniejsze akwaria sądzę , że jeszcze dłużej. Najstarsze moje klejone akwarium ( 250 l) jest w użyciu już 24 lata i nic nie wskazuje na to , że muszę z nim coś robić.


RE: Większe akwaria, a ich żywotność - Papja - 19-01-2020

O, to prawda. Jak w przeciągu pierwszych 2-3 lat nie zauważymy wycieków to zwykle znaczy, że akwarium już będzie stać i stać Big Grin.


RE: Większe akwaria, a ich żywotność - kszyszek - 19-01-2020

To mnie uspokoiliście Wink
Zastanawiało mnie czy dobrze robię kupując używany zestaw. Akwarium ma dwa lata także o ile nikt nie popełnił  żadnego babola (a na to nie wygląda) to jeszcze wiele przed nim Smile
Odpalę je dopiero za jakiś czas (pół roku), zabezpieczać czymś silikon?


RE: Większe akwaria, a ich żywotność - sensej - 19-01-2020

Sprawdz spoiny, jeśli nigdzie nie ma przerw, baniek powietrza to raczej możesz byc spokojny. Mam u siebie akwaria które mają po 20lat, stały kilka lat na dworze i są szczelne.


Większe akwaria, a ich żywotność - sbc - 19-01-2020

Jeśli akwarium jest w dobrym stanie i spełnia Twoje oczekiwania to używane będzie dobrym wyborem. Parę stówek w kieszeni i posłuży.