Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Neolamprologus - obsada - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Biotopowo (https://cichlidae.pl/forum-3.html)
+--- Dział: Jezioro Tanganika (https://cichlidae.pl/forum-7.html)
+--- Wątek: Neolamprologus - obsada (/thread-10394.html)

Strony: 1 2


Neolamprologus - obsada - macioch - 28-12-2019

Hej na wiosnę Kasia wymarzyła sobie swój baniak z pielęgnicami które najbardziej jej się podobają tzn albo księżniczki (nie koniecznie N. pulcher) albo N. buescheri. Najlepiej żeby był to baniak dwugatunkowy. I tu pierwsze pytanie: czy można te gatunki połączyć a jeśli tak to jak duży musiałby być to zbiornik? I drugie: jeśli nie to czy któryś z tych gatunków można połączyć z N. nigriventris. lub z Altolamprologus sp. ? Jeśli nie to ewentualnie z jakimi innymi lamprologini można? Z góry dzięki za odp ?


RE: Neolamprologus - obsada - sbc - 29-12-2019

W dużym akwarium możesz łączyć księżniczki i buescheri. Jak duży ma być to zbiornik ciężko powiedzieć, N. buescheri to specyficzne ryby, samice mają swoje terytoria, samce swoje, są dość zaczepne, agresywne wobec innych ryb i jeszcze bardziej wobec swojego gatunku. Poniżej 120x40 dna nie ma co próbować ich łączyć według mnie. N. nigreventris nie miałem, ale z tego co czytałem o nich zachowują się podobnie do N. buescheri.

Altolamprologusy mam aktualnie z Neolamprologus brichardi. wcześniej miałem z N. helianthus, N. buescheri i naskalnikami. Nie angażują się w konfilkty, w obu akwariach gdzieś tam sobie swój kąt miały i nie wchodziły nikomu w drogę, siebie nawzajem też jako tako traktują. To dobre ryby jako towarzystwo dla większości innych z Tanganiki, jeśli nie zależy Ci na narybku pozostałych. U mnie potrafią wpłynąć w ławiczkę małych księżniczek i po prostu sobie żreć mimo otrzymywanych ciosów od rodziców młodych ryb.

Lamprologini które można polecać to temat rzeka. Prościej by było gdybyś jakoś nakreślił wymiary akwarium.


RE: Neolamprologus - obsada - macioch - 31-12-2019

Nie mogę nakreślić wymiarów akwa bo to akwa ma być dopasowane do ryb a nie ryby do akwa. Najlepiej było by połączyć księżniczki z buescheri. Jeżeli jest to możliwe w zbiorniku na jaki będziemy mogli sobie pozwolić to taki zbiornik kupimy. Jeśli będzie to przekraczało nasze możliwości to będzięmy kombinować z innym połączeniem lub ze zbiornikiem jednogatunkowym dla któregoś z gatunków księżniczek lub N. buescheri. Przeanalizowałem sobie jednak planowane zmiany i roszady jakie mają w przyszłym roku nastąpić i prawdopodobnie kiedy będziemy zakładać tą Tanganike zwolni nam się 150x40x50.


RE: Neolamprologus - obsada - rufus - 11-01-2020

Witam,
z tych dwóch gatunków które bierzecie pod uwagę w pierwszej kolejności brałbym pod uwagę "księżniczki" jakie by to nie były. Dlaczego? Ponieważ są według mnie bardziej interesujące pod względem obserwacji (zachowań) niż np. N. buescheri. Gatunków ryb zwanych "księżniczkami" jest kilka. Co ciekawe, każdy z nich ma swoje "wyjątkowe" zwyczaje. Np. teraz mam w akwarium z małą grupą N. furcifer 3 pary Neolamprologus helianthus, z czego 2 cały czas się wycierają. Księżniczki mają pełnić rolę "chłopców do bicia" dla dobierającej się pary N. furcifer. Takie połączenie daje mi dużo ciekawych obserwacji między dwoma gatunkami szczególnie jeżeli chodzi o obronę gniazd z małymi, gdzie w przypadku N. helianthus każdy osobnik z pary ma swoje terytorium co jest dość rzadkie u księżniczek. Obserwacje z czasem pokazują też jak tworzy się mała społeczność rodzinna w obrębie gniazda wraz z pomocnikami. Napisałem "mała" bo w przypadku tej "księżniczki" ilośc narybku jest bardzo mała w przeciwieństwie do np. N. brichardi. Akurat to uważam za "plus", bo rodzina nie powiększa się zbyt szybko.
Przy Waszym akwarium coś jeszcze można wpuścić jako drugi gatunek, ale byłbym ostrożny z dobieraniem gatunków typowych dla strefy skalnej i mocno terytorialnych bo będą cały czas walki. Na pewno odpadają N. leleupi, wcześniej wspomniany N. nigriventris.


RE: Neolamprologus - obsada - macioch - 20-01-2020

Dzięki Rufus bardzo cenne informacje. Z czym Twoim zdaniem najlepiej połączyć księżniczki w akwa 150x40? Rozumiem że zbuescheri lepiej nie? W jakim akwa masz to połączenie księżniczki-furcifer?


RE: Neolamprologus - obsada - macioch - 23-11-2020

Sprawy zaszły już dalej i mamy w końcu konkrety. W tym tygodniu przywozimy baniak. Będzie to 120x50x50. W tym wypadku Kasi wymarzona obsada księżniczki+ buescheri odpada bo szkoda było by robić z baniaka Koloseum. Kasi zależy żeby to nie był baniak jednogatunkowy. Pytanie czy tak się da? A jak się da to co można by do księżniczek dopuścić? Z góry dzięki za odpwiedzi


RE: Neolamprologus - obsada - barttsw - 23-11-2020

Paweł znajomy ma na zbyciu księżniczki f1
Do.ksiezniczek.mozesz julidy dać


RE: Neolamprologus - obsada - Tomek B. - 23-11-2020

Miałem kiedyś znakomicie funkcjonujące akwarium Julidochromis marlieri + Neolamprologus leleupi. Dwie potężne formacje skalne po bokach akwarium, plus niewielka ścianka w środku. Oba gatunki nie wchodziły sobie w drogę, wyprowadzały młode. Akwarium było mniejsze od Twojego.


RE: Neolamprologus - obsada - sbc - 25-11-2020

Jak po jednej stronie dasz skały, a muszle po drugiej i zostawisz jakiś kawałek odsłoniętego piachu po środku akwarium to mogą być też jakieś muszlowce. Najlepiej z tych kolonijnych bo one potrafią funkcjonować zgodnie w kilka sztuk na niewielkiem skrawku ziemii. Ew typowo monogamiczne jak np brevis czy caliurus.


RE: Neolamprologus - obsada - macioch - 25-11-2020

A połączenie księżniczki-synodontisy ma sens w 120x50x50 czy raczej będzie to obóz zagłady dla sumików?