Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Obsada 1200l - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Dyskusje ogólne (https://cichlidae.pl/forum-46.html)
+--- Dział: Ogólnie o pielęgnicach (https://cichlidae.pl/forum-31.html)
+--- Wątek: Obsada 1200l (/thread-10139.html)



Obsada 1200l - Kubiszon - 13-08-2019

Hej, posiadam baniak ~1200l netto (206x75x75) i nieco znudziła mi się już zupa rybna. Chciałbym trzymać duże ryby. Kiedyś miałem "potwory" czyli nożowce, wielopłetwce ale teraz myślę o dużych pielęgnicach.
Póki co najbardziej zainteresował mnie gatunek Cichlasoma festae, ale rozważam też inne opcje (pawiookie, nikaraguańskie, niebieskołuskie, salvini). Mam jednak pytania, mam nadzieję, że pomożecie:

1. Czy przy tym litrażu jestem skazany na jeden gatunek, a dokładniej docelowo na jedną parę dorosłych pielęgnic festae, czy jest szansa na jakieś łączenie z innym gatunkiem na dłuższą metę niż tylko czas dorastania?
2. Jeśli z festae nic nie da rady, to jakie inne kombinacje kilku gatunków wchodzą w grę z ryb które wymieniłem wyżej?


RE: Obsada 1200l - dzikakuna - 13-08-2019

(13-08-2019, 11:56 AM)Kubiszon napisał(a): Hej, posiadam baniak ~1200l netto (206x75x75) i nieco znudziła mi się już zupa rybna. Chciałbym trzymać duże ryby. Kiedyś miałem "potwory" czyli nożowce, wielopłetwce ale teraz myślę o dużych pielęgnicach.
Póki co najbardziej zainteresował mnie gatunek Cichlasoma festae, ale rozważam też inne opcje (pawiookie, nikaraguańskie, niebieskołuskie, salvini). Mam jednak pytania, mam nadzieję, że pomożecie:

1. Czy przy tym litrażu jestem skazany na jeden gatunek, a dokładniej docelowo na jedną parę dorosłych pielęgnic festae, czy jest szansa na jakieś łączenie z innym gatunkiem na dłuższą metę niż tylko czas dorastania?
2. Jeśli z festae nic nie da rady, to jakie inne kombinacje kilku gatunków wchodzą w grę z ryb które wymieniłem wyżej?
Akwarium nie jest "aż tak" duże. To akwarium raczej dla pary + jakiś zbrojnik do bicia.

Jeśli chcesz mieć kilka gatunków, to musisz celować w takie, które dorastają do 15cm.


RE: Obsada 1200l - piotrK - 13-08-2019

Z pielęgnicami nigdy nic nie wiadomo, oczywiście może Ci się trafić samiec festy potulny jak baranek, ale generalnie są to killery i raczej cokolwiek innego będzie miało z nimi ciężko. A może poszukaj jakichś łagodniejszych dużych pielęgnic - np. Mesoheros gephyrus/ornatus?


RE: Obsada 1200l - Bernard - 14-08-2019

Wg mnie jest to zbiornik, w którym możesz mieć także większe pielęgnice - pawiookie, czy różnorakie "vieje", czy parachromisy - ryby które wymieniłeś oczywiście też. Jak napisał Piotr - możliwość dołożenia czegokolwiek do festy zależy od temperamentu samca, którego nie poznasz dopóki ów samiec nie znajdzie się w akwarium i nie dorośnie (oczywiście w towarzystwie samicy).


RE: Obsada 1200l - Katrin - 14-08-2019

wiem że off top ale ważny: Jaką miałeś obsade wcześniej (tą zupe rybną)?


RE: Obsada 1200l - Kubiszon - 14-08-2019

(13-08-2019, 20:08 PM)piotrK napisał(a): Z pielęgnicami nigdy nic nie wiadomo, oczywiście może Ci się trafić samiec festy potulny jak baranek, ale generalnie są to killery i raczej cokolwiek innego będzie miało z nimi ciężko. A może poszukaj jakichś łagodniejszych dużych pielęgnic - np. Mesoheros gephyrus/ornatus?
Ok, rozumiem. Czytałem, że w przypadku tego gatunku to samica bywa bardziej agresywna niż samiec. No ale tak czy tak, muszę się spodziewać, że docelowo tylko para. Jak w takim razie zacząć, wpuścić 6-8 młodych sztuk i czekać aż się wyklaruje dominująca para? JAk z dostępnością i ew jakością ryb na rynku? Trafiają się jakieś hybrydy?
(14-08-2019, 22:56 PM)Katrin napisał(a): wiem że off top ale ważny: Jaką miałeś obsade wcześniej (tą zupe rybną)?
Wciąż ją mamSmile Największe ryby to dorastające skalary (Peru Rio Nanay) ale jest trochę pielęgniczek (macmasteri, agassiza), bystrzyków(pereza, nadobny, ozdobny), hokejówki, neony czarne, trochę cienkich zbrojników (farlowella, rineloricaria) i wyjdzie tego z 350 sztuk... A czemu to takie ważne?

A jakby tak trzymać kilka samic, bez chłopów? Dało by radę?


RE: Obsada 1200l - piotrK - 15-08-2019

Z hybrydami nie powinno być większych problemów, bo takiego killera ciężko z czymś skrzyżować. Może i samice są agresywniejsze, ale samce więcej ważą Wink

A myślałeś o Mayaheros uropthalmus? Może ich udałoby się trzymać w takim akwarium więcej, bo w naturze potrafią występować w całkiem sporym zagęszczeniu.

Akwarium z samymi samicami będzie jeszcze nudniejsze niż dla jednej pary.