Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach
Pomoc w obsadzie 350 SA CW - Wersja do druku

+- Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach (https://cichlidae.pl)
+-- Dział: Biotopowo (https://cichlidae.pl/forum-3.html)
+--- Dział: Ameryka Południowa (https://cichlidae.pl/forum-12.html)
+--- Wątek: Pomoc w obsadzie 350 SA CW (/thread-10119.html)

Strony: 1 2 3 4


RE: Pomoc w obsadzie 350 SA CW - Ruki - 04-08-2019

(04-08-2019, 23:00 PM)schmeichel napisał(a): Borelli w naturze występują m.in. z corydoras sterbai i czy one je onieśmielają?
To, że coś razem występuje w naturze nie znaczy, że zamieszkuje tą samą niszę i w punkt to samo miejsce. Poza tym, w naturze ryby mogą sobie popłynąć gdzie chcą, w akwarium są ograniczone szybami.
W akwarium Topielca masz przykład co się dzieje z mniejszymi Apisto kiedy wpuści się do nich za duże ryby.

Rivulatus darek napisał(a):Mieszkam w Oslo , nie znam czlowieka ale skoro twierdzisz ze tutaj dziala to znaczy ze ryby musza byc na rynku tylko ze pewnie w obiegu po za sklepowym . Poszukam . Dla Inek i norberti nie musze zejsc do 6 PH ? Nie bylo by problemu , wrocil bym do torfu ale woda znowu zrobi sie herbaciana hmmm a tego chialbym uniknac . Raczej chcialem celowac w cos zblizonego do CW.
Zagadaj do niego przez stronę- http://www.tomc.no/articles.aspx
pH w okolicach 6,0-6,5 byłoby jak najbardziej wskazane. Masz dosyć miękką wodę więc możesz dodawać trochę kwasu by obniżyć pH.


RE: Pomoc w obsadzie 350 SA CW - schmeichel - 05-08-2019

(04-08-2019, 23:22 PM) Ruki napisał(a):
(04-08-2019, 23:00 PM)schmeichel napisał(a): Borelli w naturze występują m.in. z corydoras sterbai i czy one je onieśmielają?
To, że coś razem występuje w naturze nie znaczy, że zamieszkuje tą samą niszę i w punkt to samo miejsce. Poza tym, w naturze ryby mogą sobie popłynąć gdzie  chcą, w akwarium są ograniczone szybami.
W akwarium Topielca masz przykład co się dzieje z mniejszymi Apisto kiedy wpuści się do nich za duże ryby.
Absolutnie zgadzam się z tym,że duże ryby mogą stresować mniejsze apisto ale na pewno nie jest tak w przypadku chociażby wspomnianych c.sterbai. 
Oczywiste jest to,że nigdy w akwarium nie jesteśmy w stanie zapewnić rybom w 100% takich warunków (wielkość zbiornika) jakie mają w naturalnym środowisku, ale staramy się je tak zoptymalizować, aby były do nich jak najbardziej zbliżone. Dobrym przykładem jest właśnie umieszczenie małych ryb np. apisto w dużych zbiornikach. Ciekawy jestem czy na forum jest choć jeden zbiornik w którym zestawienie ryb jest "prawidłowe" pod względem wspomnianego przez Ciebie punktu zamieszkiwania i bytowania ryb? Dla mnie pisanie o tym jest przesadą gdyż do takiego podejscia zawsze można mieć jakieś "ale".Biotopowe zestawienie wspomnianych przeze mnie ryb (a.borelli i c.sterbai) jest moim zdaniem o wiele lepsze niż robienie "mixu" z różnych rejonów.


RE: Pomoc w obsadzie 350 SA CW - Ruki - 05-08-2019

A czym połączenie borelli i sterbai będzie lepsze? Borelli się nawet skutecznie nie będą mogły rozmnożyć... A możliwość odbycia skutecznego tarła to jeden z dowodów, że stworzyliśmy optymalne warunki. Wink

Dam Ci przykład- w czym gorsze zatem ma być połączenie Apistogramma sp. "Abacaxis" i Nanostomus marginatus? Jest niebiotopowe, a jedno z najlepszych w świecie apisto pod względem kompatybilności. Smile


schmeichel napisał(a):Ciekawy jestem czy na forum jest choć jeden zbiornik w którym zestawienie ryb jest "prawidłowe" pod względem wspomnianego przez Ciebie punktu zamieszkiwania i bytowania ryb?
Nie wiem, ja nie zwracam na uwagi. Wink I bardziej pisałem to w kontekście "oprawcy i ofiary"- ślepo łącząc ryby tylko na podstawie tego, że występują razem nie stworzymy dobrego akwarium.


RE: Pomoc w obsadzie 350 SA CW - schmeichel - 05-08-2019

Co ja tam wiem. Ty jesteś specjalistą od pielęgniczek:-)


RE: Pomoc w obsadzie 350 SA CW - Ruki - 05-08-2019

(05-08-2019, 11:09 AM)schmeichel napisał(a): Co ja tam wiem. Ty jesteś specjalistą od pielęgniczek:-)
Specjaliści chętnie podyskutują, bo w ten sposób zdobywa się wiedzę. Smile

Napisałeś, że połączenie biotopowe jest lepsze od mixu. I o prostu ciekawość mnie zżera dlaczego. Smile


RE: Pomoc w obsadzie 350 SA CW - Rivulatus darek - 05-08-2019

Panowie obaj macie racje wg mnie . Idealnie jest gdy obsade udaje sie tak dobrac aby pochodzila z jednego cieku wodnego czy rozlewiska ale to ciezkie jezeli chce ktos tak jak ja miec bardziej akwarium ozdobne ( srodowiskowe ) niz biotopowe . Oboje zgodnie twierdzicie ze Borelli moga byc za bardzo wystraszone moimi zbrojnikami . Myslalem tez nad Agasizi , co wy na to ? W sumie nie upieram sie nad apisto chce tylko cos ciekawego z rodziny cichlidae do tego mojego zbiornika nie wiekszego niz 15 cm . No i tez musi byc w miare dostepne . Boreli akurat moge miec vf.


RE: Pomoc w obsadzie 350 SA CW - Ruki - 05-08-2019

To może jakieś akarki- curviceps, dorsigera, araguaiae? Dla nich nie musiałbyś zakwaszać wody, bo obecne parametry są idealne. Smile


RE: Pomoc w obsadzie 350 SA CW - Rivulatus darek - 05-08-2019

Dorsingeri mam dostepne a nawet o nich nie pomyslalem . Annomale mam tez na miejscu do kupienia. Dzieki Ruki za podsuniecie pomyslu z akarkami .


RE: Pomoc w obsadzie 350 SA CW - Ruki - 05-08-2019

Proszę bardzo. Wink W takim baniaku możesz spróbować z 3 parkami.


RE: Pomoc w obsadzie 350 SA CW - schmeichel - 05-08-2019

(05-08-2019, 11:17 AM)Ruki napisał(a):
(05-08-2019, 11:09 AM)schmeichel napisał(a): Co ja tam wiem. Ty jesteś specjalistą od pielęgniczek:-)
Specjaliści chętnie podyskutują, bo w ten sposób zdobywa się wiedzę. Smile

Napisałeś, że połączenie biotopowe jest lepsze od mixu. I o prostu ciekawość mnie zżera dlaczego. Smile

Uważam tak ponieważ mój obecny poziom akwarystycznej wiedzy i świadomości dąży do tworzenia akwariów w których jest 99,9 % zgodności pod względem fauny i flory. Oczywiście nie mam możliwości odtworzenia biotopów we wszystkich swoich zbiornikach ale od czegoś trzeba zacząć. Skoro natura jest najpiękniejsza to chce jej część w swoim zbiorniku. Oczywiście nie uważam, że moja racja jest jedyną i słuszną. W swojej kolekcji posiadalem i posiadam zbiorniki z miksami ryb, które ze względu na celowy i niebiotopowy dobór również dobrze funkcjonują. Mój obecny cel to propagowanie zbiorników biotopowych.