• Witamy na forum akwarystycznym,
  • poświęconym wyłącznie najpiękniejszym
  • i najciekawszym rybom jakimi są pielęgnice.
  • Tylko tu porozmawiasz o pielęgnicach
  • z każdego zakątka świata,
  • znajdziesz ciekawe informacje,
  • uzyskasz pomoc ekspertów
  • i prawdziwych pasjonatów.
  • Pokaż swoje akwaria
  • i trzymane w nich pielęgnice.
  • Dziel się własnymi doświadczeniami.
Witaj! Logowanie Rejestracja


Title: Zaplanowanie Akwa 300L (od podstaw)

#1
Wink 
Witam.




Postanowione, wracam do akwarystyki!
W planach Akwarium 300L 120x50x50 Ameryka północno-środkowa.




Zestaw akwariowy zamawiam na przełomie najbliższego poniedziałku-wtorku, ale nadal mam sporo dylematów. 
Chciałbym aby akwarium z początku było obsadzone:


Ryby:


 - 6-8 sztuk młodych Pielęgnic Niebieskołuskich 
 - 6-8 sztuk młodych Pielęgnic Zebra
 - 2-3 sztuki młodych zbrojników które dorastają do 15-20cm oraz które skuteczne będą oczyszczały dno
 - ewentualnie 2-4 sztuki rybek przydennych takich jak kiryski (które były by tu najlepsze?) 
 - lub zamiast Niebieskołuskich, 4-6 sztuk młodych Akar Pomarańczowo-Płetwych (nadal się waham, mam czas lecz coraz mniej, ale póki co szala przechyla się ku Niebieskołuskim)




Rośliny:


 - Anubias 
 - tu proszę o pomoc, jakie rośliny będą najodpowiedniejsze dla wymienionych prze ze mnie ryb
(w pokrywie którą zamawiam początkowo będą świetlówki 2x30W)




Podłoże: 


Z mojej wiedzy to czy rzeczywiście mógłbym użyć żwirku bazaltowego lub kwarcowego o średnicy 1-3mm zakupionego w dowolnym sklepie budowniczym? Jeżeli tak to ile KG musiał bym użyć tak aby powstała odpowiednia grubość dla ryb wcześniej wymienionych. 
Proszę o pomoc z doborem odpowiedniego, substratu do podłoża tak aby rośliny rozwijały się odpowiednio, coś co nie zagrozi kopiącym w dnie rybom, oraz bez szaleństw tak aby cena mnie nie przeraziła.  


Sprzęt itp:

Jestem w plecy z nowinkami, lecz próbuję nadrabiać, na oku mam:
 - Filtr (zewnętrzny) JBL E1501 Greenline, czy będzie odpowiedni? I czy da rade sam bez dodatkowego filtra wewnętrznego? 
 - Grzałka Aquael AQn 300W, sprosta zapotrzebowaniu na 25-26 C? Oraz czy równomiernie ogrzeje cały zbiornik? 
 - Napowietrzacz AC0-2204 Hailea, czy konieczny? 



Mam jeszcze parę pytań odnośnie wystroju, czy polecacie tła wypukłe? Czy za nimi woda się nie zacznie ostawać i zasyfiać? 
Czy polecacie sztuczne skały tego typu: http://www.akwaria.net/Produkty/Wyposaze...LANA-SH-30 czy lepiej samemu zrobić różnego rodzaju groty skalne, jeżeli tak to z jakiego rodzaju kamieni? 


Jeżeli zapomniałem o coś zapytać, zapytam później.
Jeżeli macie jakieś sugestie proszę śmiało pisać! Smile




Z chwilą gdy zacznę organizować swoje akwarium na bieżąco zamieszczać będę zdjęcia z etapami powstawania Smile 
Pozdrawiam!
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#2
IMHO:

Żadnych kirysków.
Żadnych zbrojników.
I wg mnie, a się nie znam, to niebieskołuskie w takim akwarium lepiej żeby były solo, lub z mniej terytorialnymi skubańcami niż zebry ;p..
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#3
Dobrze prawisz. Taki baniak jest idealny dla samotnej parki Rocio.

No i żadnego żwirku, a zwlaszcza bazaltowego. Żwir to na podjazd, a nie do akwarium z pielęgnicami.
Pielęgnice moją pasją Smile Nie ważne gdzie, nie ważne ile... 
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#4
To zależy czy przesiewany czy nie :-) Normalny kopany zwir to wszystkie frakcje, łącznie z piaskiem :-)
Pozdrawiam
Rafał


Tanganyika: 1100l, 900l
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#5
Sam się nie znam ,ale napowietrzanie jest zbędne jak są wydajne filtry -do tego co myślisz jeszcze np: Aquael Turbo 2000 i będzie spoko.
[Obrazek: diyWI0o.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#6
Przy tak malym oswietleniu, a takze planowanej obsadzie z roslinami nie poszalejesz, wiec moim zdaniem nie ma sensu inwestowac w substrat. Sprobuj posadzic jakiek wieksze kryptokoryny i daj kulki gliniano-torfowe w okolice korzeni. Anubiasy umocuj do elementow dekoracji.
*****************************
1000l - Cyphotilapia Gibberosa Chaitiki Blue
240l - Cleithracara maronii w roślinnym
118l - BW - A. nijsseni F0
30l - Neocaridina heteropoda Red Cherry
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#7
Może z początku dodam że kiedyś (ok. 7-9) lat temu posiadałem zbiornik 112l w którym trzymałem parę Rocio (samiec ok. 20cm pamiętam, przepiękna rybaSmile)

w raz z parą Zebr które cały czas się tarły. Ryby miały swoje terytoria po dwóch stronach akwa i z tego co sobie przypominam nigdy nie byłem świadkiem śmiertelnego starcia pomiędzy nimi. Groźniejsze starcia zdarzały się z początku gdy kupiłem 10 Rocio (na targach w Hali Stulecia we Wrocławiu), a w trakcie ich dojrzewania i podrostu bywało że nawet się zabijały, przez co kilka z nich wyeliminowało się naturalnie. Bardzo szybko można było odróżnić dominującego samca, który pierwszy zaczął się wybarwiać i w zasadzie od początku był największy (wszystkie ten sam miot). U Zebr z kolei była inna sytuacja. Posiadając mniej więcej już 8-13cm Rocio zakupiłem sporego samca Zebry, który miał ok. 12-14cm i posiadał ładnie uformowany garb. Szybko przejął kontrole nad akwarium, ale nie zabił żadnej Rocio. Gdy już jedyny samiec Rocio nieco podrósł zaczął się solidnie stawiać Zeberce, przez co utworzyły się dwa terytoria + trzecie neutralne dla 2-4 samic Rocio. Z czasem zostały dwie samice i zakupiłem ok. 3 młode samice Zebr, ale na tyle podrośnięte gdzie mogłem dostrzec zaczątki ich pomarańczowych łusek na brzuchu. Z tego co pamiętam Samiec Zebry dość szybko oswoił się z jedną z nich, drugą zabił, a trzecia żyła i rosła sobie samotnie w akwarium.  

Później gdy oddałem samotnego samca Rocio, bo niestety jego samica padła. Oddałem również parę zebr bo miały się bardzo dobrze razem, a miałem okazje aby powędrowały do większego zbiornika. 

Wpuściłem do akwa kilka młodych Akar pomarańczowo-płetwych, oraz kilka młodych, ale o podobnej wielkości zebr. To z tego doświadczenia pamiętam że w akwarium po pewnym czasie dominował jeden samiec Akary który wybił wszystkie partnerki, a Zebry, już wtedy jako jedna para miały swoje terytorium w rogu akwa i się jakoś tam broniły. Czas mijał a o dziwo samiec Akary rósł i rósł w tym 112l baniaku, więc jednego ranka gdy się obudziłem zobaczyłem wystający ogon samicy Zebry w jego pysku. Byłem w szoku, bo była to przepiękna Akara, lecz mocno zmasakrowana przez Zebry. Samiec Zebry przeżył, a Akarę oddałem z żalem i złością, ale uświadomiłem sobie że był za duży do mojego zbiornika.

Przez cały czas gdy posiadałem akwarium były w nim najpopularniejsze zbrojniki od sztuki do 3-4. Pamiętam że przez większość czasu gdy miałem akwarium uciążliwy był dla mnie problem z roślinami. 

Wtedy miałem dużo mniejszą wiedzę.  

 







Cytat:
IMHO:

Żadnych kirysków.
Żadnych zbrojników.
I wg mnie, a się nie znam, to niebieskołuskie w takim akwarium lepiej żeby były solo, lub z mniej terytorialnymi skubańcami niż zebry ;p..


Możesz jakoś uzasadnić dlaczego bez jakiegoś glonojada lub kiryska?Sad

Niebieskołuska jest stanowczo większa od Zebry, w moim odczuciu to idealnie dobrany gatunek do wspólnego zbiornika. Może się mylę. 







Cytat:No i żadnego żwirku, a zwlaszcza bazaltowego. Żwir to na podjazd, a nie do akwarium z pielęgnicami.


Z tego co czytałem na różnych forach to pisali że można użyć takowego żwiru, ale zawsze lepiej pytaćWink







Cytat:Sam się nie znam ,ale napowietrzanie jest zbędne jak są wydajne filtry -do tego co myślisz jeszcze np: Aquael Turbo 2000 i będzie spoko.


Dzięki, w tym przypadku cena = jakość. Filtr dorzucony do listy zakupówSmile









Cytat:Przy tak malym oswietleniu, a takze planowanej obsadzie z roslinami nie poszalejesz, wiec moim zdaniem nie ma sensu inwestowac w substrat. Sprobuj posadzic jakiek wieksze kryptokoryny i daj kulki gliniano-torfowe w okolice korzeni. Anubiasy umocuj do elementow dekoracji.




Mhm.. Myślisz że pokrywa wraz z jarzeniówkami 4x30W T8 wystarczy, dla ładnych, mało wymagających oraz zdrowych roślin? Zawsze można kupić jakiś prosty oraz jak najbardziej naturalny substrat. 

Ale z drugiej strony chcę stworzyć jak najbardziej naturalne akwarium Ameryka Środkowo-Północna, dlatego myślałem że nie będzie ono miało większego zapotrzebowania na światło, myliłem się? Czy  4x30W będzie lepsze do tego typu akwa od 2x30W?









Co do planowania akwarium obecnie mam dylemat pod względem wyglądu szafki oraz pokrywy. Meble posiadam w dość stonowanym odcieniu jasnego dębu - poniżej znajduje się faktura oraz kolor okleiny na meblach w moim pokoju. 

[Obrazek: malm-komoda--szuflady__0260958_PE287495_S4.JPG]


W rzeczywistości jest odrobinę ciemniejszy oraz ma więcej oczek jak na po prawej stronie. 

W sklepie przez który będę zamawiał większość rzeczy m.in Szafkę + Pokrywę Aluminiową niestety od pewnego czasu nie ma już okleiny "Dąb jasny" który najbardziej by mi pasował do mebli. Sprzedawca ze sklepu zaproponował mi odcień "Orzech" gdyż ponoć jest on obecnie najbardziej chodliwy i chwalony przez klientów. Wydaje mi się że mógłby pasować do moich mebli. 

Zobaczymy, właśnie wysłałem e-mail, z prośbą o zdjęcia całej szafki + pokrywy o dwóch odcieniach "Orzech" oraz "Wiśnia", myślę że spośród tych dwóch wybiorę. 

Poniżej znajdują się odcienie danych wzorów okleiny oryginalnie ze strony sklepu: 

[Obrazek: Pokrywy-akwariowe-aluminiowe-Robizoo-wzo...row-12.jpg]


Wczoraj, zresztą bardzo szybko odpowiedział mi ktoś od nich ze sklepu na pytanie czy dostanę jakieś fotki z szafką lub pokrywą w kolorze "Dąb Rustykalny", tak abym mógł ocenić fakturę na całej płaszczyźnie przedmiotu. Zdecydowanie odpadł, wydaje się dość staromodny. 

Wiem że w zależności od komputera oraz monitora odcienie się od siebie różnią, jak i w rzeczywistości. Dlatego proszę o sugestywne opinie na ten temat, może ktoś ma podobny zestaw, lub ma lepsze oko wizjonera od mojegoBig Grin





Sory za mój mały smęcik, ale zależy mi na idealnym(dla moich potrzeb) akwariumTongue

Odpowiedzi przeczytam dopiero w niedziele po południu. 

PozdrawiamSmile






(nie wiem dlaczego w poście występują nawiasy kwadratowe oraz nazwy czcionek i inne pierdoły których nie pisałem, przez to post jest mniej czytelny =/)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#8
Cytat:Ale z drugiej strony chcę stworzyć jak najbardziej naturalne akwarium Ameryka Środkowo-Północna



Skoro chcesz naturalne środowisko odtworzyć to radziłbym sporo poczytać. To co planujesz zrobić nie pokrywa się nawet w 50% z założeniami jakie występują naturalnie w tych rzekach.
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#9
Witam mam zestaw zakupiony w tym sklepie tyle że 112 litr szafka w kolorze dąb rustykalny mi się podobaWink
Jeśli chodzi o połączenie to zebry i niebieskołuskie w takim akwarium powinny żyć w zgodzie, chociaż to zależy od charakteru danej ryby. Ja bym wpuścił chociaż ze 2 zbrojniki niebieskie wiem że nie ten biotop ale ograniczą ilość ikry a te dwa gatunki mnożą się na potengę i później jest problemSad.
Jeśli chodzi o rośliny Kryptokoryny to świetny pomysł, ale nie przy pielęgnicach a już napewno przy tychSmile jedynie anubiasy na korzzeniach i tyle. Pozdrawiam Krzysiek.
[Obrazek: baneria.jpg]
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
#10
Witam. Raczej bedzie za mały zbiornik dla tych dwóch par: niebieskich i zebr. Zbrojników bym nie dawał (nawet nie podejdą do złożonej ikry), dał bym za to stadko zwinników ogonopręgich - poradzą sobie z narybkiem. Zieleninę można posadzić - tylko z dala od kamieni (kopią przy nich składając po tym na nich ikrę)
 
Odpowiedz
Podziękowania złożone przez:
  


Skocz do:


Browsing: 1 gości