Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach

Pełna wersja: Zagadnienia związane z przygotowaniem wody pod SA
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3 4
(05-02-2019, 08:14 AM)Zdzichu napisał(a): [ -> ]Nie pytałem czym jest, a co powoduje, że woda staje się ciemna jak kawa i dlaczego. Smile

Wysłane z mojego MI 5 przy użyciu Tapatalka
chelat żelaza jest ciemny jak węgiel Big Grin jak go dosypiesz do wody staje się woda ciemna jak kawa
Nie, sam chelat, jak niewiele dodaję nie zmienia barwy wody. Podejrzewam że tworzą się związki kompleksowe z garbnikami. Dodałem 1g chelatu
na wiadro przesączu

Wysłane z mojego SM-A600FN przy użyciu Tapatalka
Ok, dzięki za wyjaśnienie! Smile

Wysłane z mojego MI 5 przy użyciu Tapatalka
(04-02-2019, 19:48 PM)novi napisał(a): [ -> ]Tak w temacie. Ostatnio przygotowywałem torfiankę plus szyszki olchy i dodałem do wiadra odsączu szczyptę chelatu zelaza ... i mam ciemno w akwa, jak kawa :-) Taki sposób na czarne wody. Chyba rybciom nie szkodzi, bo nie widzę zmian (no prawie nic nie widzę)?
Z ciekawostek to do zakwaszania czy stosować można odrobinkę kwasu karboranowego (ma pH wg skali -31, tak minus 31?
Witam, ....  pH jak to pH - odwrotny logarytm ze stężenia jonów H+  (nie może być mniejsze  od 0 ....)

Skala jest 0-14 i tyle ....Wynika to ze stosunku stężenia jonów H+ i  OH-  a ten stosunek nie może być  minusowy .....
Niby oczywiste ale dla mocnych kwasów inaczej to wygląda.

Wysłane z mojego SM-A600FN przy użyciu Tapatalka
Niby oczywiste, ale niby jednak nie. Wink Może opiszesz Novi dany przypadek, w takich sytuacjach występuje i dlaczego nie stosujemy wtedy standardowej skali pH(Hammetta)?
Oki,
z wiki:
"Pojęcie pH wprowadził duński biochemik Søren Sørensen w 1909 r.[sup][1][/sup] Oryginalnie pH zostało zdefiniowane jako ujemny logarytm stężenia jonów wodorowych (H[sup]+[/sup]). Współczesne badania wykazały jednak, że wolne jony wodorowe (wolny proton) nigdy nie występują w roztworach wodnych, gdyż ulegają natychmiast solwatowaniu według równania:
H[sup]+[/sup] + H[sub]2[/sub]O → H[sub]3[/sub]O[sup]+[/sup]
W wielu podręcznikach jednak, dla uproszczenia, pomija się ten fakt i nadal podaje się starą definicję skali pH."
nauka w ogólności jest prosta, ale jak wchodzimy w szczegóły to widzimy dziur coraz więcej aż do zupełnego ogłupienia (jak w szkole)
Co ciekawe ostatnio nawet aksjomaty stałości temp.topnienie substancji są weryfikowane, znaczy nic w przyrodzie nie ma stałego. 
Wracając, skala pH została stworzona dla niskich stężeń i słabszych kwasów. A dla silnych, gdzie główną rolę pełni reakcja cząsteczek kwasu między sobą (autodysocjacja) to skala zawodzi.
Dla ścisłości to teraz sprawdziłem i kwas karboranowy ma pH=-18 a nie -31 / gdzieś czytałem może u Sheldrake o kwasie -31, to mieszanina pentafluorku antymonu i kwasu fluorowodorowego daje kwas o pH=-31 (ciekawe dlaczego dodają fluorek sodu do pasty do zębów - a to tworzy kwas co rozpuszcza szkliwo ;-)
Fluor podają, bo to opad z reaktorów jądrowych, trzeba jakoś zagospodarować i depopulować społeczeństwo.
(05-02-2019, 19:33 PM)Ruki napisał(a): [ -> ]Fluor podają, bo to opad z reaktorów jądrowych, trzeba jakoś zagospodarować i depopulować społeczeństwo.

Masz plus u Wielkiego Brata.
Stron: 1 2 3 4