Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach

Pełna wersja: Ziemiojady - identyfikacja
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
Witajcie.
Chciałem poprosić o identyfikację Ziemiojadów. Wklejam 4 zdjęcia. Żaden gatunek z oglądanych na necie mi nie pasuje do moich ryb. Mam stadko 5 sztuk, od bardzo niedawna.
Określenie płci to już wogóle szczyt marzeń Wink
Dzięki
[Obrazek: IMG_2912.JPG]
[Obrazek: IMG_2917.JPG]
[Obrazek: IMG_2941.JPG]
[Obrazek: IMG_2942.JPG]
No to może być problem. W pierwszym momencie pomyślałem, że to G. winemilleri, ale te błyszczące kropki nie tworzą wyraźnych pasów na bokach. Trochę podchodzi pod G. brachybranchus, ale równie dobrze może to być jeden z wielu nieopisanych gatunków.

Co do płci to ryby wyglądają na podrośnięte; samice powinny być zatem mniejsze i mieć krótsze przedłużenia płetw. Różnica widoczna gołym okiem.
Oldmobil, to są ryby dzikie czy z hodowli?
(18-02-2012, 00:07 AM)Ruki napisał(a): [ -> ]Oldmobil, to są ryby dzikie czy z hodowli?

Kupiłem je od osoby prywatnej, przypadkowo. Ludzie likwidowali akwarium, ryby mają około roku (+- kilka miesięcy). Facet mówił, ze nie pamięta nazwy. Poprosiłem, zeby poczytał na necie, czasem jak się zobaczy dane słowo to w głowie otwiera się zapomniana szufladka, niestety mówi, że nic nie znalazł.
Typowe małżeństwo, które miało "rybki w akwarium". Jestem na 99,9% pewny, ze kupili je w jakimś sklepie zoologicznym w Wawce. Niemniej jednak jutro zadzwonię i zapytam. Mają do sprzedania ładny zbiornik, więc będzie pretekst Wink
BTW jakby co to mogę dorobić inne zdjęcia.
Jedna z ryb - wygląda na samca Alfa - na płetwie grzbietowej i ogonowej ma dłuuugie welony. Wić z płetwy grzbietowej wychodzi poza ogon, a witki ogonowe ciągną się jeszcze ze dwa centymetry za rybą.
Celowo zrobiłem czwarte zdjęcie z przodu i lekko z dołu. Wszystkie ryby mają czarne doły pyszczków.
Ryba na ostatniej fotografii wygląda mi na samicę, bo chociaż nie widać za dobrze płetw, można zauważyć niższe czoło i delikatniejszy kształt ciała (w przeciwieństwie do wygrzbieconych osobników ze zdjęć 1, 2 i 3).
Być może to G. Brachybranchus http://akvaforum.no/profile.cfm?id=1467&tab=3 porównaj, specjalistą nie jestem. Oczywiście nie doczytałem Piotrek już napisał.
Widzisz, żeby jakaś para się dobierała? Jaka jest ich wielkość? Proponuję abyś zrobił zdjęcię zaraz po podmianie wody (albo podczas), wtedy lepiej będzie widać boczne pasy, wszytkie ryby wtedy mają trochę stresu i je uwydatniają. Sam probuję w ten sposób i chyba jest skuteczny Wink
IMO, Geophagus sp. "Rio Negro". Z pewnością nie są to G. winemilleri, gdyż te rosną o wiele większe.
Zresztą, porównajcie te gatunki w jednym zbiorniku. Te dwa największe (20cm), to winemilleri. Te na zbliżeniu w rogu baniaka, to "Rio Negro" podczas tarła (mam co najmniej dwie pary, które non-stop przy tej wielkości wycierają się).



Ps.
Nie mylić podanej przeze mnie nazwy z nazwą Geophagus Altifrons "Rio Negro" - to inny ziemiojad (też kilka sztuk pływa w ww. zaprezentowanym zbiorniku).
Hej! Ja również uważam że to Geophagus sp. "Rio Negro I", na pewno nie są winemilleri. Ale gratuluje pięknych ryb.
(18-02-2012, 19:59 PM)isil napisał(a): [ -> ]Hej! Ja również uważam że to Geophagus sp. "Rio Negro I", na pewno nie są winemilleri. Ale gratuluje pięknych ryb.

Dzięki za gratulacje, ale zacznę je przyjmować jak się zaczną rozmnażać Wink
Oglądając zdjęcia chyba najbardziej skłonny jestem uznać moje ziemki za brachybranchusy. IMO nie są to Rio Negro. Mają wiecej żółtego koloru a mniej czerwonego. Przyglądam się ziemkom w każdej wolnej chwili i opalizujące łuski na żywo układają się w równe pasy. Na zdjęciach tego dobrze nie widać.
Co ogół na to ?
Stron: 1 2 3