Cichlidae.pl - podyskutujmy o pielęgnicach

Pełna wersja: Zmiana Jeziora 200/50/55 na tropheusy
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Witam
Postanowiłem zmienić obsade z malawi na tanganike.
Akwarium widac jak wygląda ma 200cm dł.
Zakochałem się w  Tropheus sp. Golden Kazumba
chiałbym mieć ze 3 gatunki ryb, 2 tropheusy i jakieś inne (compresory można?). Ryby wf albo f1 więc nie chciałbym zeby sie krzyżowały.

Co poroponujecie z obsady?
Filtracja to fx6 plus komin z ceramiką.
Jeśli mają to być trofeusy to obok wskazanej przez Ciebie odmiany możesz wybrać coś z grupy "Black" (np. Ikola, Kiriza, BuluPoint, czy Bemba), które nie będą się krzyżowały z G.K.
Widzę, że lubisz przerybienie, ale przy trofeusach, które są delikatniejsze niż ryby z grupy Mbuna, trzeba podchodzić do tego ostrożnie. Osobiście poprzestałbym na grupie ok. 20 sztuk jednej odmiany. 
A. compressiceps odpada - to drapieżnik. Dobieraj wyłącznie ryby roślinożerne. Do trofeusów dobrym towarzystwem będą eretmodusy (np. 3 pary)
ok rozumiem, a taka obsada:
2+6 Tropheus sp. Golden Kazumba
2+6 Tropheus Bemba
2+6 Cyphotilapia frontosa
?
Zagwarantuje mi różnorodność i bezpieczeństwo ryb ?
A może inne zestawienie zaproponujecie?
C. frontosa czy C.gibberosa to ryba mięsożerna. Zupełnie nie nadaje się do akwarium z trofeusami. 
Trofeusy lepiej się czują w większych grupach, dlatego sugerowałem zakup dużego stada (np. 15-20 sztuk), w którym układ płci nie będzie aż tak istotny (może być nawet układ 1-1, choć pewnie lepiej będzie jeśli samiczek będzie więcej). 
Generalnie przyjmuje się (dla dobra ryb), że stado trofeusów nie powinno liczyć mniej niż kilkanaście sztuk z każdej odmiany. Układ z dwoma tylko samcami jest ryzykowny, bo szybko może się okazać, że słabszy zostanie zabity, choć oczywiście tak być nie musi. Być może wypowie się Marta, która miała możliwość obserwacji tych ryb chyba w każdej z możliwych konfiguracji (jeśli chodzi o liczebność grupy, czy proporcje płci).
Czyli w moim akwarium moge pozwolić na jeden gatunek tropheusów (ok 15 sztuk)  plus 2 dodatkowe gatunki (np. eretmodusy 10 sztuk i cos jeszcze). Moze Cyprichromis Leptosoma??
Powiem ci z własnego doświadczenia przy takim akwarium miałem dwa gatunki po 15 szt i dzięki kontrolowanemu przeybieniu nigdy nie miałem problemów z agresja. Poczytaj trochę artykułów na temat trafić bo szkoda by było im zrobić jaks krzywdę a napewno w takim zbiorniku będą miały dobrze
Przerybienie zazwyczaj ogranicza agresję, ale jednocześnie wiąże się z koniecznością większej dbałości o wodę - w przypadku trofeusów jest to o wiele ważniejsze niż przy Mbuna. 
Cyprichromisy to także nie ta dieta... Trofeusy wypełnią całe akwarium (wszystkie strefy) życiem i żeby cieszyć oko naprawdę nie jest konieczne dodawanie kolejnych gatunków.
Dwa gatunki po 15sztuk brzmi fajnie.
Więc może zamiast Kazumba lepiej bedzie Tropheus Kasanga (ponoć rosną najmniejsze a też znajdują się na liście must-have)?
Do tego bez zmian Bemba tez 15.
Słyszałem raczej, że to Kasakalawe są mniejsze niż ich kuzyni (ale sam tej odmiany nie miałem). Nie ma to jednak większego znaczenia, bo różnice są nieznaczne. Zestaw, który wybrałeś jest ok.
Niestety zmartwię Was. Wszystkie gatunki i warianty trofeusów krzyżują się!  W jednym akwarium można mieć jeden wariant/gatunek tych ryb. Nie ma znaczenia czy jest to takson z grupy moorii, brichardi, black. Wszystkie się krzyżują ze sobą. Hybrydyzacja w tej grupie ryb jest na bardzo wysokim poziomie.

Marta
Stron: 1 2
Przekierowanie